Šilutės „drifteriai“: suka ratus „Černobylyje“ ir „Meksikoje“, o svajoja apie legalią aikštelę

 

driftas 3„Černobylis“ Šilutėje, o „Meksika“ – Klaipėdos rajone? Tai jaunimo pamėgtų vietų pavadinimai, kuriose jie renkasi, rengia automobilių „drifto“ (šonaslydžio) treniruotes, grožisi automobiliais, tiesiog kartu praleidžia laisvalaikį.

Legali „drifto“ treniruotė vasarą įvyko senosios Šilutės lentpjūvės aikštelėje, vadinamajame Černobylyje. Stebėti šonaslydžio, o kartu ir dalyvauti jame suvažiavo keli šimtai automobilių sporto entuziastų, daugiausiai iš Klaipėdos. Organizuojant šį renginį stipriai prisidėjo šilutiškis Vidmantas Činauskas, kuris taip pat yra ir Klaipėdos BMW renginių organizatorius.

 

Šilutės Vydūno gimnazijos vienuoliktokas pripažįsta, kad šiuo metu jo gyvenimą valdo automobiliai ir fotografija. Kartu jis prašo Šilutės valdžios atkreipti dėmesį į tai, kad mūsų miesto jaunimas norėtų legalios aikštelės, kurioje galėtų treniruotis „driftinti“.

Užbūrė naktinis pasivažinėjimas

17-metis Vidmantas pasakojo, kad mašinomis domisi nuo paauglystės. Galbūt įtakos šiam pomėgiui turėjo tėtis Rimas – mechanikas ir elektrikas, taip pat dalyvaudavęs ralyje. Sūnų jis pamokė vairuoti, supažindino su automobilio sandara. driftas Vidmantas_Cinauskas

Visgi kapstytis po mašinų vidų, žiūrėti, kas yra po kapotu, Vidmantui nelabai patinka, didesnis malonumas jam automobilius fotografuoti. Vasarą jis įamžino vieną Klaipėdos BMW automobilių markės gerbėjų renginį. Renginio organizatoriams patiko iniciatyvus šilutiškis, taigi jie pakvietė prisijunti prie jų. Jų dėka Vidmantas atrado daug naujų draugų, o į uostamiestį nuvažiuoja bent kartą per savaitę.

„Klaipėdoje labai trūko jaunimui veiklos, ypač tiems, kurie turi automobilius. Sugalvojome padaryti kažką rimčiau, taip vasarą įvyko keli renginiai, vienas jų – Šilutėje. Dažniausiai darome naktinius pasivažinėjimus, jų buvo tik trys, bet jie buvo super galingi“, – įspūdžiais dalinasi Vidmantas.

Degančiomis akimis jis prisimena pirmąjį naktinį BMW – kruizą arba pasivažinėjimą, kuomet į naktinio miesto gatves išriedėjo keli šimtai BMW markės automobilių. „Pasaka… Važiuoji pirmas, o iš paskos dar kokie 500 mašinų“, – jausmą žodžiais bando nusakyti jaunuolis.

Pavykus pirmajam pasivažinėjimui, klaipėdiečiai organizavo ir antrą, o po jo Klaipėdos Kulių aerodrome atidarė BMW sezoną. Pasak Vidmanto, tai buvo rimtas renginys, kurio metu įvyko „drifo“ turnyras, buvo renkamos gražiausios BMW markės mašinos. Šios markės mašinų mylėtojai negaili nei savo laiko, nei pinigų ir savo automobilius ypač išpuošia.

Vidmantui nepatinka posakis, kad yra vairuotojai, ir yra BMW vairuotojai. Anot jo, tai klaidinga nuomonė. Jam pačiam šios markės automobiliai patinka ir dėl išvaizdos, ir dėl varomų galinių ratų, dėl ko galima užsiimti „driftu“. Vidmantas jau taupo savo pirmajam BMW, kurį planuoja įsigyti, kai tik gaus vairuotojo pažymėjimą.

Surengė treniruotę „Černobylyje“

„Driftas“ Lietuvoje atsirado 2003-2004 metais, jis išaugo iš gatvės lenktynių ir „saulučių piešimo“ gatvėse. Iš pradžių nebuvo socialinių tinklų, tad organizaciniai reikalai užsimegzdavo forumuose, dažniausiai konkrečių autoklubų“. 2012 metais „driftas“ oficialiai tapo Lietuvos automobilių sporto federacijos nariu.Driftas

„Drifto“ varžybos nėra matuojamos laiku, nėra laiko vertinimo sistemos. „Driftas“ vyksta vienoje žiūrovams matomoje aikštelėje, nereikia lakstyti nuo ruožo prie ruožo. Iš tikrųjų „driftas“ yra žiedinių lenktynių priešingybė, nes čia neslydimas jau reiškia klaidą, dėl kurios prarandami balai.

Anot Vidmanto, privačioje teritorijoje „driftas“ yra legalus dalykas. Pernai gruodžio 15-ąją jis su BMW entuziastais Šilutėje organizavo „drifto“ treniruotę. Renginio organizatoriai susisiekė su senosios lentpjūvės šeimininku, gavo jo leidimą, užtvėrė teritoriją, pasidarė trasą, sužymėjo stop linijas. Į šį renginį atvažiavo daug klaipėdiečių, buvo ir šilutiškių. Norėtų BMW mylėtojai dar vieną tokią treniruotę padaryti ir ateityje, bet dar nėra garantuoti, nes reikia įdėti daug darbo ir asmeninių lėšų.

Kiek vaikinas prisimena, paskutinį kartą „drifto“ varžybos Šilutėje vyko apie 2012 – 2013 metus, senojoje turgaus aikštėje, klubas „Šonaslydžio velniai“ pasirodė ir užpernai miesto šventėje.

Svajoja apie „drifto“ aikštelę

Vidmantas ir jo bendraminčiai „drifteriai“ svajoja, kad Šilutėje būtų aikštelė, kurioje jie galėtų treniruotis legaliai. Aišku norint įrengti tokią aikštelę, reikia valdžios dėmesio, taip pat investicijų.

„Jaunimo atsirastų, jei tik valdžia leistų, suteiktų galimybę, mes tikrai tuo užsiimtume. Mums to reikia“ – sako vaikinas.

Vidmantui dažnai tenka išgirsti kalbų, kad „driftas“, tai mašinų laužymas, padangų zulinimas ar asfalto dangos gadinimas. Jis pripažįsta, kad atsitinka visko: nuo padangų sukyla daug dūmų, kartais mašinos susiliečia viena su kita. Anot vaikino, kiekvienam vairuotojui yra skirtingai, vieniems tai automobilių laužymas, o kitiems malonumas.

Jis įžvelgia daug „drifto“ pliusių, nes tai padeda lavinti vairavimo įgūdžius, kurie vėliau gali praversti slidžiame kelyje, pavyzdžiui, kai sumėto mašiną. Vairuotojas, slysdamas šonu taip pat išmoksta stipriau pajausti savo mašiną, ją suvaldyti. Aišku, slysti šonu nereikia kelyje ar prie parduotuvių, nes tai jau nelegalu ir galima sukelti problemų kitiems vairuotojams.

Norėtų studijuoti fotografiją

Ketverius metus, kelis kartus per savaitę Vidmantas lankė Šilutės šaulių kuopą. Sako, kad ši veikla jam labai patiko: išmoko savikontrolės, kantrybės ir klausyti vyresnių ne tik amžiumi, bet ir pareigomis. Jis taip pat susipažino su Lietuvos kariuomenės struktūra, ginklais. Už šią vertingą patirtį, Vidmantas dėkingas Šilutės šaulių kuopos vadui Donatui Jauniui, tačiau iš šios veiklos pasitraukė, nes jo žodžiais sakant, gyvenimą perėmė fotografija ir automobiliai, kitkam tiesiog nebeliko laiko.

Fotoaparatą jis nusipirko po savo gimtadienio ir jo nebepaleidžia iš rankų, nešiojasi kasdien. Jo nuotraukas gerai įvertino draugai, šeima, o vėliau ir šilutiškiai. Juk daugelis prieš Kalėdas, Vidmanto feisbuko paskyroje „VČ mediaworks“ žavėjosi Vidmanto nupaveiksluotu geltonuoju tiltu ar šventiškai pasipuošusia Švėkšna.

Labiausiai Vidmantui paveiksluoti patinka automobilius ir jų sportą, žmones. Baigęs gimnaziją jis norėtų studijuoti fotografiją Vilniaus dizaino kolegijoje.