Šilutės gimnazistai atsidūrė teisiamųjų suole

gimnazistai teismeRajono apylinkės teisme apsilankę Šilutės pirmosios gimnazijos trečiokai atsidūrė teisiamųjų suole. Du vaikinai buvo teisiami už karvės vagystę iš jaunų ūkininkaičių. Tiesa, nuosprendį jiems skelbė ne teisėjas, o dvi tos pačios gimnazijos moksleivės.

Gimnazistai inscenizuotą teismo posėdį surengė paskatinti šio teismo pirmininkės Virginos Pankauskienės.

Į teisme organizuotas „Karjeros dienas“ Pirmosios gimnazijos istorijos mokytojas ekspertas Algirdas Gečas atsivedė apie 20 mokinių. Daugelis jų yra pasirinkę teisės pamokas, tad tikėtasi, kad susipažinę su Lietuvos teismų sistema, pagrindiniais jos veiklos principais, jaunuoliai ateityje galės lengviau apsispręsti, ar tikrai nori studijuoti teisę.

Šiltai vienoje iš teismo posėdžių salių mokinius sutiko teismo pirmininkė V.Pankauskienė. Papasakojusi apie teisėjų darbo kasdienybę, kokios bylos yra nagrinėjamos pirmos instancijos teisme, teismo pirmininkė pabrėžė, kad itin svarbus darbo teisme aspektas – teisėjo moralinis veidas.

„Pasitaiko atvejų, kada žmonės būna nepatenkinti teisėjų paskelbtais nuosprendžiais ir juos apskundžia aukštesnės instancijos teismui. Tačiau reikia pasakyti, kad, pavyzdžiui, iš visų apskųstų Šilutės teisme išnagrinėtų baudžiamųjų bylų, per metus buvo panaikintas vos vienas nuosprendis“, – pasakojo V.Pankauskienė.

Praėjusiais metais Šilutės teismas išnagrinėjo 233 baudžiamąsias bylas, 2441 civilinę ir 924 administracines bylas, taip pat – 105 prašymus – teikimus. Vidutiniškai vienos bylos nagrinėjimo procesas, priklausomai nuo jos pobūdžio, trunka nuo kelių savaičių iki beveik keturių mėnesių.

Savo darbo patirtimi su gimnazistais pasidalijo šilutiškė advokatė Irma Grikšelienė. Teisininkė pasakojo, kad iki pradedant verstis advokato praktika, ji yra dirbusi Šilutės prokuratūroje. Tačiau po ilgų darbo metų I.Grikšelienė suprato, kad vien tik baudžiamosios bylos ir jų tyrimai jos nežavi. Jaunimas domėjosi advokatės darbo užmokesčiu, tačiau sužinoti iš klientų gaunamo atlyginimo dydžio nepavyko. Pasak I.Grikšelienės, tai – komercinė paslaptis.

Teismo darbuotojai savo iniciatyva patikrino jaunuolių žinias viktorinoje „Ką aš žinau apie teismus ir teisėjus“. Trys geriausi joje pasirodę moksleiviai buvo apdovanoti padėkos raštais. Juos gavo Simona Komskytė, Šarūnas Bladika ir Dovydas Jonkus.