Šilutės greitąją pagalbą valdys Klaipėda

greitojiRajono politikai ketvirtadienio posėdyje pritarė sprendimui nuo lapkričio 1-osios perduoti Šilutės greitosios medicinos pagalbos (GMP) dispečerinės paslaugų teikimą Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stočiai.

Nerimą dėl to, kad tokia naujovė „pribaigs“ Šilutės ligoninę, nes pacientai bus išvežami į kitų rajonų gydymo įstaigas, skleidusiems gydytojams kai kurie politikai posėdyje patarė dirbti taip, kad tie pacientai rinktųsi Šilutę.

Šilutės ligoninės ir Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC), kuriam Šilutės GMP ir jos dispečerinė priklausė iki šiol, vadovai sako, kad piketų nerengs ir žais pagal tokias taisykles, kurias nustatė Sveikatos apsaugos ministerija.

Gydytojai baiminasi, kad ligoninė ims merdėti

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu dar 2010-ųjų gruodžio pabaigoje buvo patvirtintas naujasis Greitosios medicinos pagalbos teikimo ir išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašas. Jame nustatyta, kad GMP dispečerinių tarnybų funkcijas privalės vykdyti 10 (po vieną kiekvienoje apskrityje esančių) GMP dispečerinių tarnybų – Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Tauragės, Telšių, Utenos ir Vilniaus.    Patvirtinus naują tvarką, tuometinė Šilutės PSPC vadovė Jadvyga Ažukaitienė ilgai kovojo dėl GMP išlikimo Šilutėje, jos kovą rėmė ir Šilutės ligoninės medikai. Dar rugsėjo pabaigoje vykusiame rajono Tarybos posėdyje politikai „darbiečiai“ Šilutės ligoninės gydytojai Darijus Pundžius ir Algimantas Čeponis įrodinėjo, jog jei būtų priimtas sprendimas perduoti Šilutės GMP dispečerinės paslaugą Klaipėdai, iškiltų reali grėsmė ir mūsų miesto ligoninei.

Medikai argumentavo, jog įvykus tokiai reorganizacijai apskričiai priklausančios GMP brigados daug mūsų rajono ligonių gali išvežti gydyti į uostamiesčio gydymo įstaigas. Kituose rajono pakraščiuose gyvenantys ligoniai gali atsidurti Tauragės, Šilalės gydymo įstaigose. O sumažėjus ligonių Šilutės ligoninėje, ši greit gali netekti taip nelengvai iškovoto regioninės ligoninės statuso.

Tuometiniame posėdyje dalyvavusi Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Daiva Kerekeš reziumavo, jog Šilutės politikams tuo klausimu reikia apsispręsti iki lapkričio 1-osios.

Ligoninės medikai savo nuomonę išsakė ir prieš porą savaičių vykusiuose rajono Tarybos komitetų posėdžiuose. O praėjusią savaitę rajono Tarybos posėdyje D.Pundžius dar kartą priminė, jog Šilutės greitoji yra apsirūpinusi tinkama įranga, naujais automobiliais, tad rajono Taryba, jo nuomone, turėtų daryti viską, kad greitąją pagalbą išsikvietę atokių rajono pakraščių gyventojai būtų gydomi mūsų ligoninėje.

Diskusijas užbaigė Liberalų sąjūdžio atstovas Jonas Purlys. „Dirbkite taip, kad tie ligoniai patys pas jus iš visų kampų važiuotų…“ – rėžė be užuolankų.

Vadovai prieš taisykles nešoks

„Žaisim tokiomis taisyklėmis, kokios bus nustatytos“, – perspektyvą įvertino Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas Darius Steponkus. Pasak įstaigos vadovo, jis į naujovę reaguoja ramiai, nors pripažįsta, jog grėsmė, kad kai kurie pacientai gali būti išvežti į kitų miestų gydymo įstaigas, išties yra. Bet jis taip pat mano, kad šilutiškiai medikai turi kompetencijos susigrąžinti tuos pacientus. „Kadangi mes dirbsime tik gerai ir dar geriau, tai manau, mūsų ligoniai sugrįš“, – sakė D.Steponkus.

Šilutės PSPC vadovo pareigas laikinai einantis Liutauras Indriuška irgi tvirtino, jog vadovaujasi įstatymais, o ne juos interpretuoja. Nors jau yra suskaičiuota, kad PSPC dėl perduotos GMP funcijos per metus neteks apie 77 000 litų, bet, L.Indriuškos nuomone, tai yra normalu. Nes niekas nemoka už paslaugas, kurios nėra teikiamos, tad ir Šilutės PSPC negalės gauti pinigų, jei neteiks šios srities paslaugų.

„Be to, net jei mes ir pasipriešintume, ir neatiduotume GMP dispečerinės paslaugos Klaipėdai, Teritorinės ligonių kasos mums vis tiek nemokėtų dispečerinės išlaikymui skiriamų lėšų. Taigi šūkauk nešūkavęs, vis tiek naudos iš to nebūtų“, – sakė L.Indriuška.

Jis mano, kad ir iki šiol pacientai sėkmingai galėjo „nutekėti“ į kitų rajonų gydymo įstaigas, nes GMP automobilių sekamumas buvo net prastesnis, nei bus po lapkričio 1-osios. O kadangi Klaipėdoje sukaupta moderni dispečerinės įranga, L.Indriuška įsitikinęs, kad tai, kas daroma, – tik pacientų naudai.

Taigi nuo lapkričio 1 d. VšĮ Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro Greitosios medicinos pagalbos dispečerinės funkcijų vykdymas perduodamas VšĮ Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stočiai.