Šilutės jubiliejaus renginiai sugrąžino į miesto ištakas

silutes mergaite1505-ąjį jubiliejų švenčianti ŠILUTĖ savo gyventojams ir svečiams šiemet dovanojo 25-ąją miesto šventę su daugybe pramogų.

Šilutiškiai pagerbė miestą kūrusių kraštiečių atminimą, atidavė duoklę keturioms istorinėms gyvenvietėms – miesto pradininkėms, priėmė partnerių iš užsienio dovanas ir linkėjimus, matė gausybės saviškių meno kolektyvų koncertus, plojo atvykusiems atlikėjams ir menininkams bei miesto istorijos žinovams, su šeimomis pramogavo „Pramogadienyje“.

Išskirtinis šių metų šventės akcentas – ant „Šilutės baldų“ gamyklą juosiančios sienos pradėtas tapyti Šilutės miesto istorijos ir šios didžiausios rajono įmonės metraštis.

Atidavėme duoklę miesto istorijai

Nuo ankstaus ryto aktyviausi miestelėnai rinkosi istorinėse Verdainės ir Žibų gyvenvietėse, kurios pirmosios buvo paminėtos istoriniuose šaltiniuose. Rytą  senosiose evangelikų liuteronų kapinaitėse   stovinčioje koplyčioje buvo pagerbti visi senieji įvairių tautų šilutiškiai, kurių rankomis ir sukurta tokia jauki ir graži Šilutė, kokią šiandien mes turime.muge

Įvažiuojantieji į Šilutę buvo maloniai nustebinti, gavę puodelį karštos kavos ir šventinį laikraštį, o susirinkusieji į tradicinius pusryčius Vydūno skverelyje gurkšnojo bibliotekininkų išvirtą arbatą ir klausėsi liaudies kūrybos bei populiariosios muzikos.

Panašiu metu iš Šilutės uosto pajudėjo miesto istorijos žinovai, norintys dar labiau tas žinias praturtinti. Jiems net ir gerai žinomose miesto vietose teko pasukti galvas, ieškant atsakymų į orientacinių varžybų „Atrask senąją Šilutę“ organizatorių paruoštas užuominas. 

Cintjoniškiuose nuo pusiaudienio susitiko krepšinį mėgstantys šilutiškiai. Rungtynėse 3×3 I vietą laimėjo „Paprasti“ komanda, antri buvo „Chamau“, trečia – „Saugų“ komanda. Visi, užėmę prizines vietas, gavo įvairių prizų, kuriuos įsteigė Šilutės sporto mokykla, VšĮ „Šilutės sportas“ ir Šilutės rajono savivaldybė.

Senosios Šilokarčemos gatvelės atgijo kiek vėliau, čia kūrėsi mugės dalyviai, savo palapines ir atrakcionus vaikams statė pramogų visai šeimai organizatoriai.

Suteikė gyvybę „Šilutės sienai“

gatves teatrasIšskirtinis šių metų šventės akcentas – metraščio ant „Šilutės baldų“ įmonės sienos atidarymas.
Taip įamžinti savo ir viso miesto istoriją sumanė pernai 125 metų jubiliejų šventę baldininkai. Sulaukę ir rajono vadovų, ir Šilutės meno mokyklos pritarimo, jie per metus atliko visus paruošiamuosius darbus, kad Šilutės jubiliejaus dieną ant sienos nugultų pirmieji potėpiai.

Šeštadienio vidurdienį pirmųjų miesto istorijos jungčių ant „Šilutės sienos“ susirinko pažiūrėti gausus būrys miesto gyventojų ir svečių, prie jų prisijungė spalvingai pasipuošusi baldininkų komanda su direktore Asta Dijokiene. Jai ir buvo patikėta svarbiausia šventės akimirka – sudėti pirmuosius potėpius.

Šilutiškius sveikinęs SBA baldų koncerno viceprezidentas Egidijus Valentinavičius sakė, kad „Šilutės baldai“ yra „kažkokia magija“, mat su šia įmone susijęs kas antras šilutiškis. Jis pasidžiaugė, kad sienoje yra pakankamai tuščių plokščių, ant kurių dar ilgai bus galima tapyti miesto istoriją.

Direktorei A.Dijokienei buvo užrišta speciali prijuostė ir paduotas baltas dažų flakonėlis, simbolizuojantis pagrindinį grafičio meno puoselėtojų įrankį. Į pagalbą pakviesti ir meras Vytautas Laurinaitis bei E.Valentinavičius, kuriems atiteko  misija palaikyti simbolinį trafaretą, ant kurio A.Dijokienė išpurškė pirmąjį užrašą: „Bendruomenės projektas. Šilutės siena“.

Vėliau ant „Sienos“ Seimo Pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis bei Seimo narys Artūras Skardžius suteikė spalvotą „gyvybę“ nupieštiems  paukščiams.

Išskirtinis dėmesys suteiktas pagrindiniams „Sienos“ tapytojams bei trafaretų kūrėjams: menininkui profesionalui Tadui Šimkui – daugelio monumentalių piešinių ant Kauno miesto pastatų autoriui, bei Šilutės meno mokyklos Dailės skyriaus mokiniams, mokytojui Andriui Sirtautui bei kitiems mokytojams, kurie vasarą toliau tęs pradėtus piešimo darbus.

Šilutiškiams – sveikinimai nuo scenos ir iš dangaus

Lietuvininkų gatvėje nuo ankstaus ryto kūrėsi iš visų Lietuvos kampelių suvažiavę amatininkai, menininkai, skanumynų kepėjai – iš viso sulaukta apie 150 prekiautojų. Į Šilutę jie atvežė tokią savo dirbinių ir skanėstų įvairovę, kad tikrai patenkino ir įnoringiausio skonio pirkėjus.

Šventinė eisena, vedama orkestro „Pamarys“ ir „Pamarietės“ šokėjų, prie pagrindinės scenos šiemet atėjo ne centrinėmis miesto gatvėmis, bet nuo AB „Šilutės baldai“, kur jau buvo pradėtas tapyti Šilutės metraštis.

Čia susirinkusiųjų laukė ankstesnėse šventėse nematytas reginys – sinchroniškas akrobatinio skraidymo pilotų pasirodymas. Trys „JAK“ lėktuvai, kuriuos valdė patyrę aviatoriai Rolandas Paksas, Robertas Noreika ir Algimantas Žentelis, virš šventės dalyvių galvų kilpas suko ne vieną kartą. Pabaigoje šilutiškiai iš aukštybių išgirdo ir R.Pakso pasveikinimą bei linkėjimus.

Kartu su rajono vadovais į sceną pakviesti gausių užsienio delegacijų – Vokietijos, Lenkijos, Latvijos, Ukrainos atstovai, taip pat aplinkinių savivaldybių bei „Šilutės baldų“ vadovai.

Rajono meras V.Laurinaitis dėkojo šilutiškiams už tai, kad jie myli ir kuria šį kraštą, ir linkėjo gražių akimirkų šventės metu.

Smagios šventės ir šypsotis ne tik per šventes, bet ir visus metus susirinkusiesiems linkėjo Seimo pirmininkės pavaduotojas Kęstas Komskis.

„Kokie jausmai apima, kai tariame „Šilutė“? Tai nuostabi Nemuno delta, tai miestas su garbinga 505 metų menančia istorija. Tai miestas, kurio neįmanoma nemylėti“, – kalbėjo Seimo narys A.Skardžius.

25-metį šiemet mininčios Šilutės – Emericho (Vokietija) bendradarbiavimo draugijos vadovai pasidžiaugė, kad šį jubiliejų švenčia kartu su šilutiškiais bičiuliais. Savivaldybės vadovus ir šilutiškius į svečius kvietė Lenkijos Gdansko rajono vadovai. 15 metų šiemet sueina Šilutės – Ostrudos (Lenkija) draugystei, tad ir šios savivaldybės vadovai atvyko pasveikinti šilutiškių. „Mes turime bendrą istoriją ir gyvename kaip tikri kaimynai – galime ir vandeniu vieni pas kitus atvykti“, – sakė svečiai iš Lenkijos.

Lietuviškai į šilutiškius prabilęs kaimyninės Latvijos Saldus miesto mero pavaduotojas Didzis Konuševskis pastebėjo, kad mūsų miestas kasmet gražėja, ir linkėjo, kad abiejų miestų draugystė vystytųsi ir stiprėtų.
Ukrainos delegacijos atstovai dėkojo už palaikymą, kurį jų šalis jaučia kovoje su Rusija, ir išreiškė viltį, kad Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimas ateityje leis pasiekti dar geresnių rezultatų.

Į savo šventes šilutiškius pakvietė ir kaimyninių Klaipėdos rajono, Tauragės bei Pagėgių savivaldybių vadovai Vaclovas Dačkauskas, Sigitas Mičiulis bei Virginijus Komskis. O mūsų rajono politikams jie palinkėjo tokių sprendimų, kad žmonės čia vis labiau norėtų gyventi.

Šilutę aplankė ir originalios idėjos – monumento „Pasaulio lietuvių karūna“ iniciatorius, skulptorius Gediminas Radzevičius. Jį ypač pradžiugino tai, kad vienoje vietoje pamatė net kelių rajonų vadovus, nes tai, anot jo, didelė jėga. Šilutei skulptorius įteikė, jo žodžiais tariant, „po visą margą svietą – kur tik gyvena lietuviai“ – keliaujančią krivūlę ir kvietė karūnuoti Lietuvą.

Idėjos sumanytojai tikisi, kad visų mūsų paramos dėka bus pastatytas paminklas „Pasaulio Lietuvių vienybės karūna“, kuris išreikš pasaulio lietuvių vienybę ir susitelkimą savo protėvių žemės labui. Krivūlė į Šilutę atkeliavo iš Pagėgių.

Buvo ką veikti vaikams ir suaugusiesiems

Pasibaigus oficialiems sveikinimams šventės veiksmas tik įsilingavo. Netrukus prie scenos likę Šilutės teatro gerbėjai pamatė mūsų teatralų gatvės spektaklio premjerą, o tie, kas į šventę atėjo su atžalomis, suko į Senojo turgaus aikštę – į jau įprastą Pramogadienio vietą ar išbandė atrakcionus parke, prie Kultūros ir pramogų centro.

O tie, kam rūpėjo kitos pramogos, lankė Šilutės muziejaus ekspozicijas H.Šojaus dvare, o pavakary prisijungė prie improvizuotos kavinės „Popiečio kava pas Hugo Šojų“ lankytojų. Čia kvepėjo šventine kafija ir vofeliais.

Šilutės bendruomenių protų mūšis „Mes, šilutiškiai, galim!!!“ dalyviai savo žinias išbandė keturiuose turuose, kuriuose buvo klausimų apie Šilutę, jos istoriją, kultūrą, asmenybes, įvairenybes. Komandų apranga ir atributika atspindėjo atstovaujamą istorinę gyvenvietę: Verdainę, Žibus, Cintjoniškius ir Šilokarčemą.

Pavakarę chorinės muzikos mylėtojai rinkosi Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje ir buvo taip sužavėti vokalinių ansamblių ir chorų profesionalumu, kad apgailestavo, jog jie dainavo tik po dvi dainas…

Senojo turgaus aikštėje koncertą surengė klaipėdiečių grupė „White Hat“. Bibliotekos kiemelyje vakarojo džiazo ir poezijos gerbėjai.

Šiemet pirmą kartą Šilutę aplankė Keistuolių teatras, atvežęs koncertinę programą „Brėmeno muzikantai“. Tai buvo paskutinė galimybė pamatyti šį spektaklį, kuriame skambėjo praėjusio amžiaus 7-8 dešimtmečio muzika, sklidina „gėlių vaikų“ romantikos ir prarastų laikų nostalgijos.

Garsių plojimų sulaukė iliuzionistas Mantas Wizard, taip pat pirmą kartą surengęs Šilutėje savo magiškąjį šou. Daug paslaptingų triukų ir dramatiška muzika sukūrė scenoje išties paslaptingą atmosferą.

Kaip ir kasmet, scenoje šoko daug mūsų krašto šokių kolektyvų, vienas kitą keitė dainininkai, kol 23 valandą miesto dangų nušvietė įspūdingi fejerverkai.

Daugiau nuotraukų rasite „Facebook” albumuose:

Saulinos Jokubauskaitės nuotraukos.

Skirmantės Galvydės nuotraukos.

Sigito Grinčinaičio nuotraukos.