Šilutės kraštas – „tvarkiečių” tramplinas į Seimą

"Tvarkiečiai" R.Žemaitaitis ir K.Komskis jau turi mandatus Seime, bet II rinkimų ture partijai dar gali iškovoti 2 mandatus. / © silutesnaujienos.ltPirmasis kovos raundas į Seimą Šilutės – Pagėgių ir Šilalės – Šilutės rinkimų apygardoje į favoritus iškėlė du partijos Tvarka ir teisingumas politikus – Kęstą Komskį ir Remigijų Žemaitaitį.

Spalio 28 dieną antrame rinkimų ture šie politikai dar kartą susikaus su Seimo nario mandato siekiančiais dviem konkurentais: R.Žemaitaitis – su Šilalės rajono meru konservatoriumi Jonu Gudausku, K.Komskis – su socialdemokratu A.Skardžiumi.

Daugiamandatėje apygardoje šilutiškiai nepasekė visos Lietuvos pavyzdžiu ir lydere pasirinko ne Darbo partiją, o partiją Tvarka ir teisingumas.

Kovos II ture, nors jau turi mandatus

Šilutės – Pagėgių apygardoje K.Komskis gavo 28,48 proc. rinkėjų balsų, antroje vietoje likęs A.Skardžius – 14,53 proc. balsų. Šilalės – Šilutės apygardoje 46 proc. rinkėjų pasitikėjo R.Žemaitaičiu, kuris dėl mandato dar turės varžytis su 18,43 proc. balsų gavusiu J.Gudausku.

Beje, K.Komskiui ir R.Žemaitaičiui bet koks antrojo turi rezultatas neužvers durų į Seimą – jie abu mandatus jau turi, nes pateko tarp partijos Tvarka ir teisingumas lyderių daugiamandatėje rinkimų apygardoje.

Daugiamandatėje rinkimų apygardoje partija Tvarka ir teisingumas iškovojo 7 vietas: 5-ąjį mandatą gavo R.Žemaitaitis (reitingo sąraše buvo Nr.10), o K.Komskiui atiteko 6-asis mandatas (reitingo sąraše buvo Nr.3).

Stovi eilėje

R.Žemaitaitis ir K.Komskis gali būti ne vieninteliai mūsų krašto „tvarkiečiai”, kuriems gali atitekti parlamentarų mandatai. Teoriškai yra galimybė po II rinkimų turo mandatą pasiekti Vaidui Paviloniui.

Partijos Tvarka ir teisingumas sąraše jis buvo įrašytas 44 numeriu, tačiau, rinkėjų valia, už V.Pavilonį atiduoti pirmumo balsai jį pakėlė į 13 vietą. Tai reiškia, kad jeigu 6 „tvarkiečių” sąrašo pradžioje esantys politikai vienmandatėse rinkimų apygardose iškovotų Seimo nario mandatus, V.Pavilonis taptų Seimo nariu.

Pranašu netapo

joomplu:7527Be jau minėtų politikų, daug vilčių tapti Seimo nariu turėjo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio atstovas rusniškis Raimondas Plikšnys. Pasitikėjimo, kad pateks į antrąjį rinkimų turą, R.Plikšniui teikė faktas, kad dvi kadencijas iš eilės Seimo nario mandatas Šilutės – Pagėgių rinkimų apygardoje priklausė jo partiečiui Audriui Endzinui.

Jau bemaž dešimtmetį rajono politikoje aktyviai dalyvaujančiam R.Plikšniui rinkėjai buvo negailestingi – jis gavo tik 6,48 proc. mūsų krašto rinkėjų balsų, tad dešimties kandidatų sąraše liko tik septintas.

R.Plikšnys, „Šilutės naujienoms” komentuodamas rinkimų rezultatus, sakė, kad rinkėjai jam uždavė didžiulę mįslę: ko reikia, kad gautum jų pasitikėjimą? R.Plikšnį stebino faktas, kad mūsų rajone mažai žinomi žmonės: konservatorių kandidatas Edvinas Krungolcas (gavo 7,8 proc. balsų) ir „Drąsos kelio” atstovas Saulius Juodzevičius (gavo 6,48 proc. balsų) sugebėjo jį aplenkti, visai nedalyvavę rajono politikoje ir tik vieną mėnesį pasireklamavę. R.Plikšnys guodžiasi tik tuo, kad Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis liko parlamentine partija – daugiamandatėje rinkimų apygardoje ji perkopė 5 proc. barjerą.

Gavęs nemažai pirmumo balsų, R.Plikšnys partijos sąraše iš 91-os vietos pakilo į 54-ąją. Buvęs Seimo narys A.Endzinas, sąraše buvęs Nr.141, partijos simpatikų buvo paaukštintas iki Nr.34.

Pritrūko balsų „Sąjungai TAIP”

Kitas mūsų krašte gerai žinomas politikas, buvęs rajono meras Arvydas Jakas, kuris tikėjosi tapti pirmojo rinkimų etapo favoritu, tai pat liko už borto. A.Jakui rinkėjai suteikė 9,5 proc. savo balsų ir vienmandatėje rinkimų apygardoje jis liko ketvirtuoju pretendentu.

Šis politikas daugiamandatėje rinkimų apygardoje „Sąjungos TAIP” sąraše buvo Nr.15, o po rinkimų smuktelėjo iki 18-os vietos. Vilties pretenduoti į Parlamentą A.Jakui neliko, nes „Sąjunga TAIP” šiuose rinkimuose gavo tik bemaž 2 proc. pasitikėjimo balsų ir į Seimą nepateks.

Pasak A.Jako, tik prieš pusmetį susibūrusi partija nepadarė stebuklo. Tačiau jį džiugina tai, kad jam asmeniškai pasitikėjimą suteikė per 1100 mūsų krašto žmonių. Iki savivaldos rinkimų liko dveji metai ir per šį laiką „Sąjunga TAIP” stengsis užsitarnauti didesnį pasitikėjimą.

„Darbiečių” (ne)pasiekimai

joomplu:7524Tikru fenomenu rinkimų štabuose buvo vadintas Darbo partijos kandidato Sauliaus Stankevičiaus pasiekimas. Jis Šilutės – Pagėgių vienmandatėje apygardoje dešimties kandidatų į Seimą rinkimų lentelėje atsistojo arčiausiai favoritų – tapo trečias. Rinkėjai jam suteikė 11,4 proc. balsų.

S.Stankevičius tarsi nedaug rūpinosi vieša rinkimų reklama, bet nedaug trūko, kad jis pasiektų II rinkimų turą. Tokią sėkmę komentuojantys pašnekovai mano, jog suveikė partijos narių gausa (šios partijos Šilutės skyriuje yra per 1200 narių). Kita prielaida, kad S.Stankevičiui padėjo Viktoro Uspaskicho intensyvi reklama.

Mažai tikėtina, kad S.Stankevičiui parlamentaro mandatas galėtų atitekti daugiamandatėje rinkimų apygardoje, kur „darbiečiai” gavo 18 mandatų. Darbo partijos simpatikai tikriausiai tingėjo, o gal ir nesugebėjo reitinguoti S.Stankevičiaus partijos sąraše, todėl šis politikas, iki rinkimų buvęs Nr.46, po rinkimų tapo Nr.70.

Tapti parlamentare stengėsi ir Darbo partijos Šilutės skyriaus narė Lijana Jagintavičienė. Ji į Seimą pretendavo tik daugiamandatėje rinkimų apygardoje. Partijos sąraše L.Jagintavičienė buvo įrašyta Nr.38 – gerokai aukščiau nei skyriaus pirmininkas S.Stankevičius. Po rinkimų jos reitingas smuktelėjo iki Nr.53 – gerokai mažiau nei Šilutės „darbiečių” lyderio.

A.Stancikienė – vėl Parlamente

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai be reikalo taip priešinosi, kad buvusi jų partijos narė A.Stancikienė čia, Šilutėje, pretenduotų į Seimą. Ji vis tiek išsaugojo Seimo narės statusą, įstojusi į „Drąsos kelią”.

Kai konservatoriams netiko A.Stancikienės kandidatūra, ji puolė į „Drąsos kelio” glėbį. Daugiamandatėje rinkimų apygardoje šios partijos sąraše ji buvo įrašyta Nr. 13. O po rinkimų pirmojo etapo paaiškėjo, kad A.Stancikienės simpatikai jai suteikė ypatingą palankumą ir reitingų lentelėje ji pakilo iki 3-ios vietos. Ji ir vėl dirbs Seime, nes „Drąsos kelias” dabar yra laimėjęs 7 Seimo nario mandatus.

A.Stancikienė Vilniuje vienmandatėje rinkimų apygardoje spalio 28 d. dar susikaus su pačiu ministru pirmininku, konservatorių lyderiu Andriumi Kubiliumi.

Mūsų krašte labiau myli „tvarkiečius” nei „darbiečius”

Šilutės – Pagėgių apygardos rinkėjai labiausiai pasitikėjo partija Tvarka ir teisingumas – jai atidavė 24,22 proc. balsų. Antroje vietoje liko Darbo partija, gavusi 18,58 proc. balsų, trečioje vietoje – Socialdemokratų partija – 17,36 proc. balsų.

Šilalės – Šilutės apygardos rinkėjai irgi labiausiai palaikė partiją Tvarka ir teisingumas – 26,52 proc. balsų. II vietoje čia yra socialdemokratai – 20,39 proc. balsų, III vietoje – TS-LKD – 14,77 proc. balsų.

Lietuvoje rinkimus laimėjusi Darbo partija (20,03 proc. balsų) Šilalės – Šilutės apygardoje liko IV vietoje – gavo 18,82 proc. balsų.

joomplu:7508