Šilutės ligoninė ruošiasi: kaupia tūkstančius apsaugos priemonių

47 000 vnt. pirštinių, 5000 vienkartinių veido kaukių, 750 kepuraičių, 550 antbačių, 364 respiratoriai - tiek asmens apsaugos priemonių per vieną karantino mėnesį sunaudoja Šilutės ligoninės medikai. Sveikatos apsaugos ministerija ligoninei dar skyrė 3 plaučių ventiliavimo aparatus, 5 monitoravimo sistemas, jau pakeliui ir mobilus rentgeno aparatas. Visa ši įranga ir priemonės - papildoma ginkluotė su klastingu priešu – koronavirusu. Ir nors Šilutės rajone COVID-19 sirgo tik 6 žmonės, medikai budrumo nepraranda ir ruošiasi antrajai viruso bangai. Apie tai, kokiomis nuotaikomis gyvena ligoninė, „Šilutės naujienos“ kalbėjosi su Šilutės ligoninės vyr. gydytoju Viktoru Šileikiu.

Šilutės ligoninės vadovas V. Šileikis sako, kad šiandieninė situacija dėl COVID-19 Lietuvoje yra tik laimėtas mūšis, bet ne karas.
Laimėjome tik mūšį

V. Šileikis primena, kad nors Lietuvoje karantinas ir atšauktas, ekstremali situacija išlieka. Nerimą kelia tai, kad nuo liepos vidurio būna atvejų, kai per parą Lietuvoje nustatoma keliolika naujai susirgusiųjų.
Situacija Šilutės savivaldybėje išlieka stabili, nuo kovo pabaigos iki dabar užregistruoti 7 COVID-19 atvejai (1 susirgęs asmuo rajone negyvena, tik deklaravęs čia gyvenamąją vietą). Mobiliajame patikros punkte jau ištirti daugiau kaip 2500 rajono gyventojų.

„Atrodo, kad pandemiją praėjome, su pirmąja banga susidorojome, bet laimėjome tik mūšį, o ne karą“, – kalba vyr. gydytojas.

Daug kas V. Šileikio klausia, bus antroji banga, ar ne. Atsakyti į šį klausimą sunku, nes gali būti daug prognozių ir spėjimų. Visgi tikėtina, kad antroji banga bus rudenį, kai atvės orai, renginiai persikels į uždaras erdves.

Praėjusią savaitę Savivaldybėje įvyko Ekstremalių situacijų komisijos posėdis, kuriame su seniūnais, įvairių kitų organizacijų atstovais buvo aptartas pasirengimas antrajai bangai.|

V. Šileikis sako, kad norint išvengti antrojo susirgimų protrūkio reikia būti sąmoningiems. Pagalvoti verta ne tik prieš važiuojant į užsienį (atsižvelgti į toje šalyje esantį susirgimų lygį), bet ir į kitas Lietuvos savivaldybes. Kiekvieną savaitę SAM skelbia didelės ir mažos rizikos savivaldybes. Pavyzdžiui, paskutiniais duomenimis, tarp rizikingiausių buvo – Trakai, Kretinga, Kaunas.

Sunaudoja tūkstančius priemonių

V. Šileikis pripažįsta, kad pandemijos pradžioje buvo daug nežinomybės, sunku. „Nežinojome net kaip baigsis kuri diena, skaičiai, nuostatos, įsakymai be paliovos keitėsi“, – sako jis.

Šiuo metu ligoninė savo darbuotojus yra aprūpinusi visomis apsaugos priemonėmis – kaukėmis, antrojo lygio respiratoriais, antbačiais. Šių priemonių per mėnesį sunaudojami skaičiai išties įspūdingi ir skaičiuojami jau ne šimtais, o tūkstančiais. Išlaidos asmens apsaugos priemonėms nemažos, nes ne viskuo aprūpina SAM, kai ką ligoninė turi pirkti ir iš savo lėšų. Artėjant rudeniui, ligoninė planuoja turėti trijų mėnesių apsaugos priemonių rezervą.

Per mėnesį ligoninėje sunaudojama ir nemažas kiekis rankų dezinfekcinio skysčio. Toną šios dezinfekcinės priemonės šilutiškiams padovanojo viena Pasvalio įstaiga.

Kadangi ligoninės rezultatai buvo geri karantino metu, SAM skyrė 3 plaučių ventiliacijos aparatus, taip pat 5 monitoravimo sistemas, kurios registruoja žmogaus gyvybines funkcijas.

Buvo iššūkių ir baimių

Vienu didžiausių iššūkių karantino metu vyr. gydytojas vadina patikros punkto įsteigimą. Palapinė ir vagonėlis su tinkama įranga buvo greitai pastatyti, bet neatsirado nė vieno norinčio ten dirbti žmogaus.

V. Šileikis prisimena, kad pabendravus su darbuotojais, po kurio laiko atsirado savanorių. Dabar darbuotojai jau pripratę, patikros punktas dirba visu pajėgumu. Vyr. gydytojas džiaugiasi, kas rajono gyventojams nereikia niekur važiuoti, tyrimą dėl COVID-19 jie gali atlikti ir mūsų mieste.

Karantino metu ligoninėje buvo ne vienas daug streso sukėlęs atvejis. Vyr. gydytojas puikiai prisimena pacientą iš Šylių, kuriam vėliau buvo nustatytas koronavirusas. Tąkart izoliuotis turėjo visi kontaktą su ligoniu turėję darbuotojai, taip pat policijos pareigūnai. Laimei, daugiau niekas nesusirgo.

V. Šileikis linki niekam nesusirgti, o kad taip būtų, pasak jo, reikia saugotis ir būti sąmoningiems.