Šilutės medžių „sveikatą“ tikrins net kompiuteriniu tomografu

medziu tomografas_asociatyvi_nuotrauka„Genėt, prižiūrėt, kirst“, „Šilute mylinti drauge“, „Mes norime žalios Šilutės“, – atrodo kokių tik užrašų paskutinėmis savaitėmis nebuvo ant Lietuvininkų gatvėje augančių medžių. Popierėliai, spalvotos juostelės atsiranda ir vėl dingsta, o aistros dėl medžių išsaugojimo vis aršiau kunkuliuoja.

Šilutiškiai aiškiai susiskirtė į dvi grupes – medžių mylėtojus ir tuos, kurie neprieštarautų jog senieji medžiai būtų iškirsti ir vietoje jų atsodinti jauni. Prieš kelias savaites net ir garsus šalies režisierius Gytis Padegimas parašė atvirą laišką Šilutei ir rajono tarybai, ragindamas susimąstyti apie medžių genocidą.

Balandžio 19 dieną Šilutės medžių būklę vertino dar viena komisija, sudaryta iš želdinių būklės ekspertų, mokslininkų. Savivaldybei jie pateikė išvadas, kuriose iškertamų medžių skaičių sumažino iki 80, visgi šis sprendimas Savivaldybės atstovų netenkino. Jie nutarė, kad galutinį verdiktą šioje istorijoje padės akustinis kompiuterinis tomografas, kuriuo dar šią savaitę – lyg seni ligoniai – bus peršviesti medžiai…

 Pasipriešino savivaldybės sprendimui

Kovo pabaigoje Šilutės r. savivaldybės vadovai paskelbė, kad speciali ekspertų grupė inventorizavo 905 Lietuvininkų ir Tilžės gatvėse augančius medžius ir nusprendė, kad 261 medis dėl amžiaus ar prastos išvaizdos turės būti išpjautas, o į jo vietą pasodintas naujas.

Šis valdžios sprendimas, kaip ir tikėtasi, sulaukė visuomenės pasipriešinimo. Balandžio pradžioje grupelė aktyvistų įkūrė feisbuko grupę „S.O.S Šilutės medžiai“ ir organizavo parašų rinkimo akciją, kuria siekė išsaugoti centrinėje gatvėje augančius medžius. Surašyti tekstą, po kuriuo buvo renkami parašai aktyvistams padėjo kaunietis advokatas. Tąkart surinkti 170 parašų buvo žadėta perduoti Savivaldybei ir Aplinkos ministerijai.
Atrodo medžių mylėtojai pasiekė savo, nes buvo sudaryta dar viena komisija vertinusi medžius. Antrą kartą medžius tikrino Lietuvos arboristų asociacijos vadovas Renaldas Žilinskas kartu su Šilutės r. savivaldybės, Šilutės seniūnijos ir Aplinkos apsaugos agentūros specialistais. Po šios ekspertizės kertamų medžius skaičius sumažėjo iki 198.medziai risa

Tačiau ir ši išvada netenkino medžių mylėtojų. Jie piktinosi, kad į Šilutę atvykęs arboristas neturi specialaus aukštojo išsilavinimo želdinių būklei įvertinti, nors ir yra įtrauktas į Aplinkos ministerijos rekomendacinius sąrašus ir yra įkūręs arbortistikos asociaciją.

Straipsnis apie tai buvo paskelbtas ir respublikinėje žiniasklaidoje. Šilutiškiams padedantis advokatas netgi įžvelgė galbūt neteisėtus savivaldybės veiksmus, šiurkštų bandymą panaudoti europines lėšas.

Balandžio 17 d. Savivaldybėje susitiko „S.O.S Šilutės medžiai“ įkūrėjai šilutiškiai Simonas Norbutas ir Marius Jatkonis. Pokalbyje dalyvavo ir Lietuvos dendrologų draugijos narys Artūras Poškus. Pokalbio metu buvo sutarta atlikti dar vieną Lietuvininkų ir Tilžės gatvėse augančių medžių ekspertizę, dalyvaujant ir Lietuvos dendrologų draugijos nariams. Šios ekspertizės metu daugiau dėmesio buvo žadama skirti tiems medžiams, dėl kurių būklės išssiskyrė dendrologų ir arboristo R.Žilinsko nuomonės.

„Dalyvavusieji susitikime sutarė, kad iš principo nėra sveikų medžių, tad vyksta diskusija dėl mažiau ligotų ir labiau ligotų medžių, kuriuos reikia šalinti, o kuriuos palikti, kad tikrai IMG 20180423_143941nekeltų grėsmės gyventojams ir jų turtui. Mes siekiame kompromiso ir, esant neatitikimams po 2 ekspertų apžiūrų, organizuojamas dar vienas ekspertų grupės susitikimas“, – savo feisbuke rašė Šilutės meras Vytautas Laurinaitis.

Ekspertų išvados netenkino

Taigi balandžio 19 dieną buvo atlikta dar viena pagrindinės gatvės medžių ekspertizė. Keturi mokslininkai, beje  atsisakę Savivaldybės specialistų pagalbos, apžiūrėjo visus želdinius ir pateikė savo išvadas, kurios yra:

„Einamuoju inventorizaciniu periodu blogos būklės medžių yra 40 proc., patenkinamos ir vidutinės – 60 proc. Kirsti dėl blogos būklės galima apie 80 medžių, kitus išsaugoti, pritaikius kitas priežiūros priemones (genėjimą, lajų dalinę redukciją, skeletinių šakų sutvirtinimą). 16 medžių būklei tiksliau nustatyti vertėtų atlikti tyrimą panaudijant „Arbotom“ aparatą; būtina koreguoti naujų medžių sodinimo vietas; paliekamiems medžiams projekte turi būti numatytos lajų priežiūros, dirvožemio pagerinimo priemonės, kokias konkrečiai kiekvienam medžiui taikyti priemones būtina aptarti su kvalifikuotais medžių priežiūros specialistais“.

Ekspertizę atlikę mokslininkai pasiūlė savo kvalifikuotas paslaugas Šilutės savivaldybei rengiant projekto pataisas, kurias įkainojo mmedziai juosteleažiausiai 2000 eurų. Tačiau šios išvados, kurių po medžių apžiūros reikėjo laukti savaitę, netenkino Savivaldybės specialistų. Anot Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjo Remigijaus Rimkaus, ekspertizės aktas nėra išsamus, jame medžiai nėra įvardinti. Dokumentas pasirašytas tik komisijos pirmininkės L.Straigytės, o ne visų ekspertizę atlikusių narių.

Taigi, savaitės pradžioje Šilutės rajono savivaldybėje susirinkusi komisija priėmė sprendimą į Šilutę atsivežti akustinį tomografą, kuris peršviečia medžius ir nustato tikrąją jų būklę bei padaro šerdies nuotraukas. Šį sprendimą komisijos nariai priėmė vienbalsiai. Tiriant medžius šiuo tomografu, pridedami davikliai, siunčiamas impulsas, kuris peršviečia medį ir rodo, kiek jame sveikos medienos, kiek puvinio, kokia jo tikroji būklė.

„Tai yra pats tiksliausias aparatas įsitikinti, ar medis yra sveikas. Mes nebegalime laukti. Padarysime kompiuterinę tomografiją, kuri parodys tiksliausias išvadas“, – „Šilutės naujienoms“ sakė R.Rimkus.

Šis tyrimas numatytas artimiausiomis dienomis, jeigu tik oro sąlygos leis.

Baiminasi dėl avarinės būklės medžių

„Išsaugoti medį yra vertybė, bet reikia ir atsinaujinti. Praeis keletas metų, įsisuks geras uraganas, išvartys medžius, užvers ant kažkieno turto. Kas tada prisiims atsakomybę?..“ – klausia Šilutės r. savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas Remigijus Rimkus.

Jis pripažįsta, kad visus klausimus turi spręsti specialistai. Tikrindami medžius jie tauškina specialiu plaktuku ir girdi, kad medis yra tuščias, tačiau stengiasi jį dar išsaugoti. Tarkim, nuo viršūnės sutrumpinus medžio lają jis, nors ir būdamas avarinės būklės, dar galėtų stovėti kelis metus.

Niekas nežino, kiek tokie medžiai dar gyvuos, tačiau jie tampa ir didžiule problema, nes užėjus stipriam vėjui jie gali nuvirsti. R.Rimkus priminė atvejį, kai prieš keletą metų numatytas pjauti medis stipraus vėjo metu užvirto ant pro šalį ėjusios moters ir ją užmušė, sukeldamas begalinį skausmą artimiesiems. Nuo kito Lietuvininkų g. stovinčio medžio, papūtus stipriam vėjui, lūžo šaka ir nukrito ant kiemo. Gerai, kad tąkart žalos nepadarė. Klaipėdoje buvo pavyzdys, kai medžiai su šaknimis buvo vartomi ant automobilių…

„Mes norime senus medžius nupjauti, o jų vietoje pasodinti tos pačios rūšies jaunus medžius. Mes nenorime Šilutėje išnaikinti medžių. Kad medeliai prigytų greičiau, yra numatyta įrengti ir laistymo sistemą“, – kalbėjo skyriaus vedėjas.

Feisbuke dar sklando gandas, jog naujai atsodinti medeliai bus genetiškai modifikuoti. Anot R.Rimkaus, Savivaldybės specialistai neturi tokios informacijos, kad tie sodinukai yra genetiškai modifikuoti, kad jie nekvepės ir neaugs. Pasak jo, Lietuvoje yra pakankamai lietuviškų sodinukų.

„Klaipėdos želdiniai“, kurie kartu su „Šilutės komunalininku“ yra projekto subrangovai, turi savo medelyną. „Jie iš savo medelyno ir kitų medelynų Lietuvoje Šilutei surinks liepaites, kaštonus ir kitas medžių rūšis“, – sakė vedėjas.

Nediskutuoja su idiotais

Šilutę krečiant medžių išsaugojimo karštinei, sulaukėme miestietės skambučio, kuri išsakė kitą nuomonę. Ji viena iš tų, kuri norėtų, jog avarinės būklės medžiai būtų iškirsti, o jų vietoje atsodinti nauji.

„Man labai keista, kai ginami medžiai labiau nei žmonės… O dar labiau keista, kai tuos medžius gina žmogus, kuris yra sakęs, kad dūsta nuo Šilutės ir panašiai… Kažkoks populizmas, arba veikla iš neturėjimo ką veikti… Žmones gint pradėkit (vargstančius, skurstančius, sunkiai besiverčiančius), o ne medžius. Egoizmo viršūnė. Šiandien jum/mum gerai, nes medžiai stovi, kuriuos galbūt po 20-30 metų vis tiek nupjaus. O pagalvokit, kaip po 20-30 metų atrodys miestas jūsų anūkams, kai pasodinti šiandien medeliai augs“, – sako ji. Taip moteris stebisi vienu iš medžių gynimo iniciatorių, kuris prieš kelis metus jai teigė dūstantis nuo Šilutės, o dabar staiga „suliepsnojo meile jai“.

Šią savo nuomonę ji parašė grupėje „S.O.S Šilutės medžiai“, tačiau netrukus jos komentaras buvo ištrintas, o ji pati išmesta iš grupės. Taigi akivaizdu, kad šios grupės administratoriai netoleruoja kitokios nuomonės.

„Dėmesio, sanitarinis pranešimas visiems grupės nariams !!! Ši grupė skirta bendraminčiams, o ne diskusijai su idiotais, t.y. patologiškai gamtos nekenčiančiais medkirčiais. Tad pastaruosius triname, kad neužšlamštinti info dalijimosi erdvės. Nes skaityt jų komentarus ir veltis į diskusijas jau darosi beprasmiška. Nulis logikos ir elementaraus žmogiškumo jų „nuomonėse“. Tegul kuria savo automobilių garbintojų, trinkelių fanatikų ir smogo dievintojų grupes“, – prieš savaitę šilutiškės pasisakymą patvirtinančią informaciją paskelbė vienas iš grupės administratorių.

O kita į redakciją skambinusi šilutiškė klausė, kur tie senųjų medžių „gelbėtojai“ buvo tada, kai vyko viešas projekto svarstymas? Tuomet jų pavardžių niekam neteko girdėti. Atrodo, kad jie iš po žiemos atsibudo kartu su žaliuoti pradedančiais medžiais.

Dar vienas įdomus faktas Šilutės medžių istorijoje. Praėjusios savaitės pabaigoje praeiviai stebėjo, kad šalia medžius juostelėmis rišančio žmogaus stovi policijos pareigūnai. Daugelis pagalvojo, kad kažkas jam iškvietė policiją. Pasirodo buvo atvirkščiai: į policiją jis kreipėsi pats, aiškindamas, kad netoli jo vaikšto moterys su peiliais… Tos pačios moterys – seniūnijos darbuotojos, kurios kiekvieną rytą nulupa jo priklijuotas juosteles…