Šilutės meno mokyklos fanfarinis orkestras „Pamarys“ – geriausias šalyje!

orkestras Pamarys_2Vėl už rajono ribų garsiai nuskambėjo Šilutės vardas, o į mūsų kraštą su aukštu įvertinimu ir apdovanojimais iš Palangos, kur balandžio 5 – 8 d. buvo surengtas Lietuvos XVIII pučiamųjų orkestrų čempionatas, sugrįžo Meno mokyklos fanfarinis orkestras „Pamarys“ (vadovas ir dirigentas Gražvydas Raila, koncertmeisteris Edgaras Noreika). Būtent šiame svarbiame orkestrams renginyje, varžęsis tarp C kategorijos dalyvių, Šilutės meno mokyklos fanfarinis orkestras „Pamarys“ įvertintas specialiu prizu ir tapo Grand Prix laimėtoju, o buvusiai mokyklos auklėtinei, šilutiškei trimitininkei Vaivai Putriūtei, kuri šiuo metu studijuoja Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, įteiktas geriausios solistės diplomas.

Labai atsakingas įvertinimas

 Lietuvos pučiamųjų orkestrų čempionatas – vienas didžiausių ir pagrindinių asociacijos „Brass Band“ projektų. Pagrindinis renginio tikslas – užtikrinti pučiamųjų orkestrų dalyvavimo Dainų šventėse tradicijas, populiarinti pučiamųjų instrumentų orkestrų žanrą Lietuvos regionuose, skatinti naujų pučiamųjų instrumentų orkestrų kūrimąsi, orkestrų žanrų įvairovę. Visus čempionato dalyvius kasmet vertina nešališki ir skaidrūs komisijos nariai, Europos pučiamųjų instrumentų muzikos ekspertai.

C kategorijoje, kurioje dalyvavo ir „Pamarys“, varžėsi 5 orkestrai. Juos vertino tarptautinių muzikinių projektų vadybininkas Jacob Dijkstra (Olandija), kompozitorius, dirigentas, lektorius, trombonininkas, Salford universiteto muzikos menų programos vadovas Dr. Brett Baker (Jungtinė Karalystė) ir  kompozitorius, dirigentas Tom Davoren.

Orkestrai buvo vertinami 100 balų sistema. Į vertinimo kriterijus įėjo intonacija, ritmas, balansas, dinamika, garsas, privalomas kūrinys, choralas, muzikinė programa, orkestro reprezentacija ir, žinoma, dirigento profesionalumas.

Šilutiškiai atliko 20 minučių trukusią programą, kurią sudarė privalomas kūrinys – Tom Davoren „Pure of Heart“ („Širdies tyrumas“), kompozitoriaus Kazio Daugėlos choralas, kompozitoriaus Jacob Denham kūrinys „Lietuvos širdis“ ir V.Putriūtės solo su trimitu, pritariant visam orkestrui.

Anot orkestro „Pamarys“ vadovo G.Railos, pasiektas įvertinimas – ne tik labai džiugi žinia, malonus sunkaus darbo apdovanojimas, bet ir svarbi atsakomybė. Tapę prizininkais ir taip aukštai įvertinti Pamario pūtikai dabar bus kviečiami dalyvauti įvairiuose konkursuose, kur pasirodys aukštųjų mokyklų, pažengusiųjų muzikantų orkestrai, ar tie orkestrai, kurie ankstesniais metais buvo laimėję C kategorijoje.

Keturių dienų festivalis Palangoje buvo reikšmingas ne tik baigiamuoju koncertu, dalyvių pasirodymais ir vertinimu. Dalyviai, jų vadovai buvo pakviesti ir į seminarus bei konferencijas, plėtė savo žinias, tobulinosi, dalijosi patirtimi.

Iššūkiai veja vieni kitus

Kaip atviraudamas prisipažino G.Raila, šis pavasaris „Pamario“ orkestrui labai darbingas ir tikrai nėra lengvas. Dar ne taip seniai orkestras turėjo paruošti 7 specialius šių metų vasarą įvyksiančios Dainų šventės „Vardan tos…“ kūrinius, kuriuos vertino speciali komisija. Taip pat reikėjo įtemptai ruoštis ir neseniai praūžusiam ir gerus įvertinimus mūsiškiams atnešusiam Lietuvos XVIII pučiamųjų orkestrų čempionatui, kur atlikti reikėjo visai kitus kūrinius.

Dabar laukia irgi nė kiek ne lengvesnis etapas. Šiemet Šilutės meno mokyklos orkestras „Pamarys“ ir choreografinė grupė „Pamarietė“, kuriai vadovauja Judrė Railienė, švenčia 20-metį. Jau gegužės pabaigoje, per Šilutės miesto šventę visi galėsime išvysti neregėtą reginį ir koncertą, kur specialioje gimtadienio scenoje išvysime ne tik esamus fanfarinio orkestro pūtikus, bet ir mokytojus, buvusius mokinius iš Vilniaus ir Kauno, kurie groja prestižiniuose orkestruose. Anot G.Railos, šilutiškių laukia nuostabi orkestro jubiliejaus šventė po atviru dangumi kartu su Deiviu Norvilu.
Birželio 22 – 24 dienomis „Pamarys“ su „Pamariete“ atstovaus Lietuvą bei Šilutę Europos orkestrų festivalyje Lenkijoje.

Dalindamasis parsivežtomis džiugiomis žiniomis iš Palangos, pasakodamas apie ateities planus ir neslėpdamas malonių emocijų, orkestro vadovas G.Raila ypatingai dėkoja Šilutės meno mokyklos administracijai už paramą, Pučiamųjų skyriaus mokytojams ir jų mokiniams, taip pat jau baigusiems mokyklą pūtikams, kurie su dideliu noru prisideda prie kolektyvo. Jis dėkoja ir Vydūno gimnazijos direktorei Marinai Stirbienei, kuri geranoriškai suteikė erdvią savo švietimo įstaigos salę pūtikų repeticijoms ir Dainų šventės atrankos peržiūrai.