Šilutės NT rinka: kylančios kainos, butų trūkumas ir brangi nuoma

Silutes NTJau kuris laikas Šilutėje be galo sunku rasti nusipirkti tvarkingą 2-3 kambarių butą, o ir tokių butų kainos, lyginant su keletu metų atgal, yra išaugusios. Pavyzdžiui, visai neseniai vidutinės būklės 2 kambarių butas Laisvės alėjoje buvo parduotas už 28 000 Eur. Liepų, P.Jakšto ir Kęstučio gatvėse tokie butai gali kainuoti dar brangiau.

Anot specialistų, suaktyvėjimas Šilutės NT rinkoje yra dėl to, kad šiuo metu pigiau bankui mokėti įmokas, negu nuomotis butą. Taigi, kas yra apsisprendę gyventi Šilutėje, bando susirasti butą ir jį įsigyti paėmę paskolą iš banko..

Tuo tarpu išsinuomoti butą daugeliui tampa sunkiai įmanoma misija, nes vos tik atsiradęs nuomos skelbimas socialiniame tinkle ar skelbimų puslapiuose kaip mat dingsta, o jį nuomojančio savininko telefonas dar ilgai netyla. Žmonės pasiryžę mokėti ir 150-200 ir netgi 300 eurų.

Šiuos faktus „Šilutės naujienoms“ patvirtino Šilutės nekilnojamojo turto rinkoje dirbantis brokeris Stanislovas Kavoliūnas, liepos mėnesį Klaipėdos įmonėje „Capital Klaipėda“ tapęs geriausiu darbuotoju.

Trūksta butų viduriniuose aukštuose

Anot S.Kavoliūno, šiuo metu Šilutėje trūksta butų, esančių antrame ir trečiame aukštuose, šiek tiek mažesnis, bet trūkumas butų ir pirmuose aukštuose. Pirkėjai taip pat pageidauja, kad butai būtų patogiai išplanuoti, šviesūs, gerai įrengti.

Tuo tarpu 4-5 aukštuose esančių butų yra perteklius. Parduoti butus 5 aukšte sudėtinga, jei pardavėjas nori gauti rinkos kainą.

Priklausomai nuo butų būklės, jų kaina gali skirtis net kelis kartus. Pavyzdžiui tvarkingas 2 kambarių butas paklausiame aukšte gali kainuoti 30 000 Eur ir daugiau. Butą, kuriam reikalingas kapitalinis remontas ir kuris yra nepaklausiame aukšte, galima nupirkti ir už 15 000 Eur.

Anot brokerio, neretai butų savininkams sudėtinga įvertinti savo būsto vertę, nes kainos kardinaliai skiriasi ir reikia patirties, kad nepadarytum klaidos. Jeigu pardavėjas butą pervertina, niekas nenori jo pirkti. Vėliau jis priverstas kainą mažinti ir nežino, kada reikėtų sustoti.

„Potencialūs pirkėjai mato, kad buto kaina krenta ir laukia, kol ji bus dar mažesnė. Galiausiai savininkas parduoda pigiau, negu būtų galėjęs iš karto, startavęs su tinkama kaina“, – pastebi NT rinkos specialistas.

Gatvės irgi svarbu

Anot S.Kavoliūno, traukos centru šilutiškiams tebelieka Liepų, Kęstučio, P.Jakšto gatvės. Žmonės mielai perka ir Jaunimo alėjos plytiniuose namuose esančius butus, nes šalia stadionas, vaikų žaidimo aikštelės, darželis, turgus, išspręsta parkavimo problema.

Tačiau ir toje pačioje gatvėje esantys namai nėra lygūs. Kai kurie būna neekonomiški, nerenovuoti, tad reikia daugiau mokėti už šildymą. Pirkėjai atsižvelgia ir į automobilių stovėjimų aikšteles. Pavyzdžiui, dabar, kai išspręstos parkavimo problemos Melioratorių alėjoje, vis daugiau žmonių nori įsigyti butus čia, nors anksčiau daug kas nenorėdavo ten pirkti buto. Dabar pirkėjus vilioja žaidimų aikštelės, išspręsta parkavimo problema, tai, kad namai čia renovuojami.

Jaunos šeimos perka su paskolaStanislovas Kavoliunas

S.Kavoliūnas pastebi, kad dažniausiai didesnės kvadratūros butus perka jaunos šeimos, o mažesnės – senyvo amžiaus žmonės.

„Vyresni žmonės iš aukščiau kraustosi žemyn arba kaimo vietovėse parduoda nekilnojamąjį turtą, nes nebepajėgia prižiūrėti didelių sklypų. Jie ieško butų žemesniuose aukštuose, su centriniu šildymu, kad nebereikėtų dirbti „pečkuriu“, – tendenciją pastebi brokeris.

Jaunos šeimos butus perka paėmusios banko paskolas. Būna ir iš užsienio grįžtančių kraštiečių, kurie butus perka iš santaupų investicijai, arba tiesiog norėdami sugrįžti į gimtinę.

Jaunos šilutiškių šeimos labai domisi valstybės subsidijomis pirmam būstui įsigyti. Remiantis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtais projektais, jauna šeima, kurioje abu sutuoktiniai arba vienas vaiką auginantis tėvas ar mama yra ne vyresni kaip 35 metų, galėtų pretenduoti į valstybės paramą būsto kredito daliai, kuri siekia nuo 15 iki 30 proc. Pagrindinis šio siūlymo tikslas yra regionų atgaivinimas ir emigracijos mažinimas.

Tačiau, anot S.Kavoliūno, viltis, kad pavyks gauti valstybės subsidiją , bent šiais metais dar mažai tikėtina. Šiemet Lietuvoje šiai paramai skirta apie 2 mln. Eur, o norinčiųjų ja pasinaudoti daug. „Bus kaip loterija, nes kandidatų kur kas daugiau. Galbūt kitąmet, jeigu padidins finansavimą, gaunančiųjų subsidijas skaičius išaugs“, – galvoja jis.

S.Kavoliūnas spėlioja, kad ateityje šios subsidijos netgi galėtų turėti įtakos NT rinkai – dar labiau pabrangtų butai, kurių ir taip trūksta.

Senų namų – perteklius

Šilutės NT rinkoje yra senos statybos namų perteklius. Šiuo metu galima rasti nemažai skelbimų, kad parduodami dideli, 200-300 kv. m ploto namai. „Nėra pirkėjų, kuriems reikalingi didelės kvadratūros namai. Jaunoms šeimoms tokie plotai nebereikalingi, mažai tikėtina, kad toks namas atitiks jų lūkesčius“, – sako brokeris.

Jaunos šeimos turi galimybę rinktis: ar statytis šiuolaikišką namą patiems, ar įsigyti senos statybos namą ir vėliau dar į jį investuoti. Atnaujinti seną namą būtų brangiau, negu pasistatyti jų plotui reikalingą funkcionalų namą. Natūralu, kad tokių namų kainos neatitinka pardavėjų lūkesčių, jie turi parduoti pigiau, negu tikisi.

Nemažai tuščių sodybų ir kaimuose. Kai vyresnio amžiaus žmonės miršta, jų nuosavybę paveldi vaikai. Jie nelinkę prižiūrėti, dažnu atveju būna užsienyje ir susitvarkę paveldėjimo dokumentus, parduoda.

Sodybų kaina kaimiškose vietovėse priklauso nuo būklės ir vietos kurioje yra. Pavyzdžiui toks pats namas, esantis šalia upės ar kito traukos objekto, gali kainuoti net kelis kartus brangiau.

Už nuomą – ir 300 Eur

Šilutėje sunku išsinuomoti butą, nes jų didžiulis trūkumas. O ir spėjus išsinuomoti, turėsite mokėti nemažus nuompinigius. Pavyzdžiui, 2 kambarių buto be remonto nuomos kaina yra 150 Eur. Jeigu su remontu ir gerame aukšte, patrauklioje gavėje, šeimininkas gali ir 200 Eur gauti. Yra atvejų, kai išnuomoja už 300 ir daugiau Eur.

„Jeigu yra paslaugos trūkumas, už ją gali gauti neproporcingą kainą, nes jeigu yra poreikis, anksčiau ar vėliau, butas bus išnuomotas ir už didelę kainą“,- sako NT specialistas. Jis paskaičiavo, kad procentaliai Šilutėje galima gauti kur kas didesnę nuomos kainą negu Klaipėdoje, Vilniuje, Kaune. Klaipėdoje kol išnuomotumėte butą, tektų mėnesį pavargti, o Šilutėje ir savaitės nereikia, kad dingtų jūsų skelbimas.

Butų savininkams, kurie nori juos išnuomoti, brokeris pataria nepabijoti ir aukštesnės kainos prašyti. Dauguma gali sakyti, kad ta kaina neadekvati, bet vistiek tie butai išnuomojami pakankamai greitai. Žmonės, kurie neturi galimybės įsigyti ar nėra apsisprendę ar nori savo būsto, tiesiog neturi pasirinkimo. Bet kuriuo atveju jie už buto nuomą mokės pigiau, negu gyvendami viešbutyje.

Aišku yra ir liūdnoji nuomos pusė, kai savininkai išsirenka netinkamus nuomininkus. Jeigu nesirašo sutarčių, nesusitaria dėl depozito, nuomininkai dažnai pridaro skolų ir pabėga. S.Kavoliūnas pastebi, kad dažniauiai po tokių istorijų, butų savininkai kreipiasi į brokerius ir prašo pagalbos.

Svarbu žinoti, ko nori

Nors nuoma Šilutėje ir brangesnė, tačiau butų kainos daug mažesnės negu Klaipėdoje. Anot brokerio, negalima tikėtis, kad butas uostamiestyje kainuos tiek pat, kiek Šilutėje. To dažnu atveju nesupranta namų pardavėjai, kurie galvoja, kad pardavę senos statybos namą Šilutėje, galės įsigyti namą Klaipėdoje.

S.Kavoliūnas dažnai girdi tokius pasakymus: „pigiau negaliu parduoti, nes namas Klaipėdoje neišeis“. Tokius lūkesčius neįmanoma išpildyti.
Brokeris pastebėjo, kad atsiranda investuotojų iš Klaipėdos, kurie perka butus Šilutėje, juos paremontuoja ir išnuomoja. „Grąža gaunasi pakankami gera ir plius nekilnojamojo turto kainos ilgu laikotarpiu auga“, – sako jis.

Pabaigai, S.Kavoliūnas duoda keletą patarimų, norintiems įsigyti savą būstą. Visų pirma reikia nueiti į bankus pasikonsultuoti, kokią paskolą galėtumėte gauti. Žinant, kiek gali skirti pinigų butui įsigyti, kur kas lengviau ieškoti ir rasti tinkamą variantą.

Dar svarbu nuspręsti, kokio ploto ir aukšto jums reikia bei kurioje miesto dalyje. „Tai padarius paieškos tampa lengvesnės ir jums greičiau pavyks rasti geriausią variantą“, – pataria jis.

Jau radus butą, prieš įsipareigojant, reikia patikrinti dokumentus ar jie tvarkingi, susitarti dėl visų pardavimo sąlygų, nepamirštant tokių kaip: kokie lieka baldai, buitinė technika, kas mokės notaro išlaidas, sutarti įsigijimo ir išsikėlimo terminus, nepamiršti apžiūrėti rūsį, jeigu toks yra.