Šilutės rajono savivaldybė krito iš 12 į 28 vietą

SG100921Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) jau antrą kartą skelbia Lietuvos savivaldybių indeksą, kuris vertina, kaip savivaldybėse yra užtikrinama žmonių ekonominė laisvė. Šilutė rajoninių savivaldybių grupėje, palyginti su pernai metais, iš 12 vietos nukrito į 28 tarp 53 savivaldybių.

Šiemet Šilutės rajono savivaldybė surinko 45,9 balo iš 100 (pernai Šilutės indeksas buvo 52,5 balo).

Indekse vertintos devynios aktualiausios savivaldybių veiklos sritys: komunalinio ūkio, švietimo, sveikatos, socialinės rūpybos, investicijų ir plėtros, mokesčių, savivaldybės administracijos, turto valdymo ir biudžeto.

Visoje Šilutės r. savivaldybės veikloje geriausiai įvertintos sritys: administracija ir personalo valdymas (96,8 balo), mokesčiai (87,2) ir turto valdymas (82,2). Uodegoje liko biudžetas (0,0 balo), investicijos ir plėtra (13,8), socialinė rūpyba (29,0).

Pastebima bendra tendencija, jog daugumos savivaldybių, kaip ir Šilutės, internetinės svetainės reikalavimus atitinka daugiau nei 90 proc. – galima viešai stebėti posėdžius, matyti Tarybos narių balsavimus.

Siekdami konstruktyvumo, LLRI parengė pasiūlymų savivaldybėms paketą. Jame – kiekvienoje iš devynių indekso sričių pateikiami konkretūs pasiūlymai, kurie ne tik pasitarnautų žmonių gyvenimo savivaldybėse gerinimui, bet ir padėtų savivaldybėms šoktelti į viršų Lietuvos savivaldybių indekse.

indeksas

Jautriausia Šilutės r. savivaldybės sritis – biudžetas. LLRI ekspertų teigimu, gyvenimas pagal pajamas yra svarbus viešojo sektoriaus bruožas. Didėjanti savivaldybių biudžetų skola bei kreditoriniai įsiskolinimai rodo, kad savivaldybė gyvena ne pagal išgales, nukelia svarbių finansinių problemų sprendimą į ateitį. Svarbu ir tai, kad savivaldybių biudžetų lėšos būtų leidžiamos skaidriai, t.y. viešuosiuose pirkimuose galėtų dalyvauti visi norintieji, o ne iš anksto pagal siaurus kriterijus pasirinkti dalyviai.

„Svarbu suprasti, kad konkuruoti turi ne tik verslas, bet ir valdžia. Kiekviena savivaldybė turi stengtis sudaryti kuo geresnes gyvenimo, darbo, verslo sąlygas. „Lietuvos savivaldybių indeksas 2012“ ir yra skirtas tam, kad galėtume įvertinti, kurios savivaldybės pirmauja, o kurioms reiktų pasitempti“, – sakė „Lietuvos savivaldybių indekso 2012“ tyrimo vadovas ir LLRI vyresnysis ekspertas Vytautas Žukauskas.

Eksperto manymu, geriausia žmogui savivaldybė yra tokia, kuri taupo mokesčių mokėtojų pinigus, gyvena pagal savo pajamas, skaidriai naudoja biudžeto lėšas, savo veiklos srityse neriboja vartotojų pasirinkimo, skatina konkurenciją tarp paslaugas teikiančių įmonių ar įstaigų, savo funkcijoms vykdyti pasitelkia efektyviau veikiantį privatų sektorių.

„Savivaldybės, kurios neapkrauna žmonių mokesčiais, kuria palankias sąlygas verslui, nuolat mažina administracinę ir biurokratinę naštą, sugeba pritraukti daugiau investicijų, jose atsiranda daugiau darbo vietų, žmonės gauna didesnes pajamas“, – teigia V.Žukauskas.

Pirmąją vietą tarp miestų užima Klaipėdos miesto savivaldybė, surinkusi 69,4 balo iš 100 galimų. Toliau rikiuojasi Vilniaus ir Panevėžio miestai.

Iš 53-jų tyrime vertintų ne miestų savivaldybių pirmoje vietoje yra Kretingos rajono savivaldybė, surinkusi 68,9 balo. Toliau geriausiųjų penketuke – Kauno r., Klaipėdos r., Kėdainių r., Plungės r. savivaldybės.indeksas 1