Šilutės turguje prekiaujantys ūkininkai džiaugiasi gausiu bulvių ir morkų derliumi

Kiekvieną trečiadienį ir šeštadienį Šilutės miesto turgavietėje šurmuliuoja prekyba pačiomis šviežiausiomis daržo ir miško gėrybėmis.

Grybai, uogos, vaisiai, daržovės ir gėlės, kurie dedami ant prekystalių, dažniausiai surinkti dar ankstyvą rytą, o vėliausiai – praėjusios dienos vakarą. Turgaus prekeiviai teigia, kad čia parduodama produkcija yra šviežiausia, užauginta be trąšų ir savo savybėmis pralenkia prekybos centrų produkciją.

Praėjusį šeštadienį teko girdėti vieno pirkėjo kalbas, kad jis patingėjęs eiti į turgų ir prekybos centre nusipirko pigių bulvių.

Išsiviręs nesuprato nei skonio, nei vaizdo, tad dabar daržoves ir uogas jis perka tik turguje. Juk čia prekiauja jau pažįstami ūkininkai ir smulkūs daržininkai.

Prekiauja nuo 12 metų

Juknaitiškis ūkininkas Jonas Maziliauskas turi tris sūnus, kurių vienas dažniausiai prekiauja šeimos užauginta produkcija. Vyriausiasis sūnus, kuris atveža prekes į turgų sakė, kad tėvas turi 4 ha žemės, kuriose augina bulves ir morkas.

Dabar šiek tiek veiklą nori

mažinti, nes domisi sodininkyste – obuoliais ir kriaušėmis. Jis su broliais turi šiltnamius ir daržus, tad priaugina agurkų, kopūstų, svogūnų ir dar kitokių daržovių. Broliai turi kitus darbus, tad jam perduoda visą produkciją pardavinėti.

Tik pastovėjus kelias minutes šalia juknaitiškio prekybininko, iškart gali suprasti, kad jis jau yra žinomas pirkėjams ir jo prekiaujama produkcija pasitikima. Priėjusias močiutes jis prisimena vardais ir netgi žino jų gyvenamas vietas. Vos tik joms prasitarus, kad norėtų šiek tiek daugiau bulvių ir morkų jis jau sako, kad prisimena, kur atvežti.

Paklausus, kaip čia jam taip sekasi, juknaitiškis ūkininkas atsako, kad su tėvu prekiauti pradėjęs nuo 12 metų. Visa jų šeimos produkcija auginama sveikai, yra kokybiška, tad ir pelnė pirkėjų pasitikėjimą.

Bulves, morkas, svogūnus, agurkus jis parduoda beveik už vienodą kainą – po 50 ar 60 centų už kilogramą. Nebent bulvės, priklausomai nuo dydžio, gali būti dar pigesnės.

„Šiemet žmonės gali būti ramūs, metai geri, derliai gausūs“, – sako juknaitiškis. Beje, jo darže šiemet nepavyko užauginti gražių česnakų.

Senjoro priedas prie pajamų

Bronislovas iš Žemaičių Naumiesčio seniūnijos Makių kaimo, į Šilutės turgų atveža savo sodo ir miško gėrybes.

Baravykus, gražesnius ir smulkesnius, parduoda po 10 Eur, o kitus po 7 Eur už kilogramą. Bronislovas yra jau pensinio amžiaus, taigi prekyba turguje jam atneša papildomas pajamas. Darže jis augina nemažai gėlių. Šį kartą parduoti atvežė hortenzijų krūmelius, už vieną jų prašė 4 Eur. Už panašią kainą pardavinėjo ir vynuogių daigelius.

Savo sodyboje Bronislovas laiko ir bičių avilius. Pusės litro stiklainį medaus jis parduoda už 4 Eur.
Pasak senjoro, prekyba turguje jam nepabosta, skatina daugiau darbuotis namuose, o ir pajamos per mėnesį kartais pasiekia vienos pensijos dydį.

Gėlininkas Saulius, atvykęs iš Tauragės sakė, kad savo mišriame ūkyje augina ne tik gėles, bet ir 14 karvių. Prekyba gėlėmis padeda gauti šiek tiek daugiau pajamų. Jis sakė, kad šilutiškiams buvo atvežęs 5 rūšių soruoles, ežiuoles, viržius, įvairiaspalves chrizantemas. Kiekvieno sodinuko kaina – keli eurai.

Rusnės ūkininkai derliais patenkinti

Šilutės turguje jau kelis dešimtmečius prekiauja ūkininkai, kurie ant prekystalio deda tik savo užaugintą produkciją. Albinas ir Gediminas Antanavičiai, Ramutė ir Sergėjus Lacko, Artūras Stasiulis savo bulvėms, morkoms, svogūnams, burokėliams, kopūstams ir dar kitoms daržovėms turi užtarnautą kokybės ženklą. Juk jie kiekvieną turgaus dieną stovi bemaž toje pačioje vietoje, pažįsta savo pirkėjus ir tiesiogiai atsako už savo produkcijos kokybę.

Visi džiaugiasi šių metų derliaus gausa. Antanavičiai ir Lacko planuoja šiek tiek mažinti daržovių pasėlius – taikosi prie prekybos poreikio. Jie lig šiol savo derlių surinkdavo iš 4 – 5 ha žemės. A. Stasiulis keliomis dešimtimis arų savo pasėlius didins, mat jo ūkis nedidelis – iki 1,5 ha. Šis ūkininkas dabar turi daugiau laisvo laiko, todėl gali daugiau užauginti produkcijos.

Visi šiuo metu prekiaujantys turguje ūkininkai stebisi, kad miestiečiai dar nepradėjo pirkti daržovių maišais, kad rudenį ir žiemą sukauptų atsargas ir prastesniu oru mažiau reiktų vaikščioti į turgų. Jų nuomone, anksčiau tokiu metu bulvės ir morkos jau „pajudėdavo“. Dabar 30 kg maišą bulvių galima įsigyti net ir už 8 Eur.

Komercijos direktorius, korespondentas