Vienu Šilutės savivaldybės tarybos sprendimu bus panaikinta daugiametė UAB „Šilutės vandenys“ negarbė – nuostolingai veikiančios savivaldybės bendrovės statusas. Savivaldybės komitetų politikai pritarė, kad Taryboje būtų sprendžiamas UAB „Šilutės vandenys“ vadovybės ir bendrovės Stebėtojų tarybos pasiūlymas mažinti bendrovės įstatinį kapitalą 3 174 468,63 eurų!
Pasak bendrovės direktoriaus Alfredo Markvaldo, būtent tiek nuostolių bendrovė patyrė nuo 2002 metų ir dėl Savivaldybės tarybos sprendimų. Skaičiuojant vandens kainą ir kitas paslaugas vartotojams, Savivaldybės taryba bendrovei neleisdavo į kainą įtraukti veiklos pelno normą. Be to bendrovė daug metų, savivaldybės Tarybos sprendimu, eksploatavo Šilutės miesto lietaus kanalizacijų sistemas negaudama atlygio ir t.t.
2016 m. gruodžio 31 d. šios bendrovės įstatinis kapitalas buvo 7 735 621,44 Eur, sukauptas nuostolis – 3 174 468,63 Eur. Sumažinus įstatinį kapitalą minėta nuostolių suma, jo suma liks – 4 561 171,04 Eur.
Nori gauti lengvatinę paskolą
Pasak savivaldybės administracijos direktoriaus Sigito Šepučio, toks „popierinis“ bendrovės buhalterinių nuostolių panaikinimas yra visiškai teisėtas, ir nebe pirmą kartą naudojamas praktikoje.
Politikams jis aiškino, kad UAB „Šilutės vandenys“ vykdo projektą „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemų renovavimas ir plėtra Šilutės rajono savivaldybėje“, kuris finansuojamas ES struktūrinių fondų (3 190 600.0 eurų) ir bendrovės (2 892 500 eurų) lėšomis. Bendrovė projektui įgyvendinti neturi lėšų, todėl kreipėsi į Šilutės rajono savivaldybės tarybą dėl garanto paskolai ir į Lietuvos Respublikos Finansų ministeriją dėl paskolos suteikimo su mažomis palūkanomis (2,3 mln. eurų). Šilutės rajono savivaldybės taryba pritarė tokiam prašymui ir suteikė bendrovei 1,1 mln. eurų garantiją ilgalaikei paskolai gauti.
Finansų ministerijos Valstybės iždo departamentas suabejojo dėl paskolos, nes bendrovės balanse yra sukaupti nuostoliai. Todėl Finansų ministerijos vadovybė ir paragino susitvarkyti bendrovės pelningumo reikalus. Vienintelis šiuo metu racionaliausias būdas panaikinti nuostolį, pasak S.Šepučio, yra mažinti bendrovės įstatinį kapitalą.
Panaikinti bendrovės sukauptus finansinės veiklos nuostolius Savivaldybės taryba gali netrukdomai, nes ji yra vienintelė bendrovės akcijų savininkė.
Ar buvo galima nesukaupti nuostolio?
Ekonomikos ir finansų komitete bendrovės direktorius A.Markvaldas buvo paklaustas, ar galėjo bendrovė nesukaupti nuostolių?
Pasak A.Markvaldo, savivaldybės politikai labai jautriai reaguoja, kai bendrovė vandens kainą apskaičiuoja tiksliai, taip kaip reikalauja Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija ir vandentvarkos įstatymai. Savivaldybės taryba daugiau nei dešimtmetį neleido bendrovei į kainą įskaičiuoti teisėtai priklausančią pelno normą. Bendrovei, vykdančiai daug investicinių projektų, kuriems reikėjo prisidėti ir dalį savo įmonės lėšų, teko naudotis bankų paslaugomis, o vėliau – mokėti palūkanas.
UAB „Šilutės vandenys“ teikiamų paslaugų kainos, nors buvo paskaičiuotos be pelno, ir taip nėra pigiausios Lietuvoje. Tarp 47 vandens tiekimo bendrovių „Šilutės vandenų“ paslaugos yra antrame dešimtuke skaičiuojant nuo brangiausios kainos.
Todėl nenuostabu, kad Šilutės savivaldybės vadovai ir Tarybos politikai daug metų nedrįso vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo didžiausiomis kainomis lyderiauti Lietuvoje ir erzinti savo rinkėjus.
Rašyti atsakymą