Šilutiškiai apie sugriežtintą prekybą alkoholiu: „Kaimo parduotuvės užsidarys, nes pagrindinė jų prekė – bambaliai“

eiles-prie-parduotuvesNuo šių metų sausio 1 dienos Lietuvoje įsigaliojo daug diskusijų sukėlusios alkoholio kontrolės įstatymo pataisos. Pagrindinės naujovės – trumpėja alkoholio pardavimo laikas, didėja amžius, nuo kurio bus galima įsigyti alkoholį, alkoholio nebus galima išsinešti iš barų, o svaigiųjų gėrimų reklama visiškai uždrausta.

Naujosios įstatymo pataisos jau palietė ir Šilutės rajono verslininkus – parduotuvių, kavinių, barų savininkus. Nuo Naujųjų metų daugelyje kaimo ar pavienių miesto parduotuvių sutrumpėjo darbo laikas. Pratindamiesi prie naujosios alkoholio pardavimo tvarkos, verslininkai stengiasi išvengti konfliktinių situacijų ar provokacijų, kurios gali baigtis didelėmis baudomis.

 

Tuo tarpu šilutiškiai apie alkoholio prekybos sugriežtinimą galvoją įvairiai – vieni pritaria, galvodami, kad tai padės sumažinti girtuokliavimą ir dažniausiai po jo kylančią smurto bangą, o kiti gi laikosi nuomonės, kad kas norės, tas įstatymą mokės apeiti.

Trumpėja alkoholio prekybos laikas

 Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas primena, kad nuo Naujųjų metų parduotuvėse alkoholiu prekiaujama pirmadieniais – šeštadieniais nuo 10 valandos iki 20 valandos, o sekmadieniais – nuo 10 valandos iki 15 valandos.

Užsukus į restoraną, kavinę ar kitą viešojo maitinimo įstaigą, pilstomų alkoholinių gėrimų nuo šiol galima įsigyti ir tomis valandomis, kai parduotuvėse jais nebeprekiaujama. Tai yra pirmadieniais – šeštadieniais nuo 20 iki 22 valandos, o sekmadieniais – nuo 15 valandos. Visgi būtina atkreipti dėmesį į du apribojimus – šiuo laiku įsigyti bus galima tik pilstomus alkoholinius gėrimus, kuriuos leidžiama vartoti išskirtinai tik viešojo maitinimo vietoje. Tai reiškia, kad minėtu laiku visi svaigieji gėrimai galės būti parduodami tik išpilstyti į vartojimui vietoje pritaikytą tarą (pvz., taures, bokalus, grafinus).

Taip pat svarbu pabrėžti, kad draudžiamu laiku alkoholio iš viešojo maitinimo įstaigos vartotojai išsinešti negalės. Pavyzdžiui, vartotojas šiuo paros laiku negalės iš viešojo maitinimo vietos namo pasiimti butelio vyno, išsinešti su savimi alaus bokalo ar pan.

Svaigalų vartojimas automobilių salonuose, taip pat užtrauks baudą nuo 14 iki 30 eurų arba nuo 30 iki 90 eurų.

Galės įsigyti tik 20-mečiai ir vyresni

Tiek parduotuvėse, tiek viešojo maitinimo įstaigose alkoholinius gėrimus galės įsigyti tik 20 metų amžiaus ir vyresni blaivūs asmenys. Pardavėjai, siekdami nesuklysti, visų jaunesnių nei 25 metų amžiaus, arba atrodančių jaunesnių nei 25 metai, pirkėjų prašys pateikti tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Jaunuoliai nuo 16 iki 20 metų viešojo maitinimo vietose negalės vartoti alkoholio. Tokio amžiaus jaunuoliams išgėrinėjimas ar alkoholinių gėrimų turėjimas užtrauks baudą nuo 10 iki 14 eurų arba nuo 14 iki 30 eurų.

Taip pat visai uždraudžiama alkoholio reklama. Visgi bus išimčių: informaciją apie alkoholinius gėrimus galėsime rasti tokiais gėrimais prekiaujančių įmonių interneto svetainėse, parduotuvėse ir viešojo maitinimo vietose, taip pat alkoholio verslu užsiimančių įmonių pastatų iškabose ir ant šių įmonių automobilių. Svarbu tai, kad įmonės, prekiaujančios alkoholiniais gėrimais, alkoholio reklamos negalės skleisti socialiniuose tinkluose.

Sutrumpino parduotuvių darbo laiką

Vienas iš prekybos tinklo „Egmina“ vadovų Remigijus Baltutis „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad Šilutės rajone veikia 10 šio tinklo parduotuvių. Reaguodami į naujojo įstatymo pataisas verslininkai sutrumpino parduotuvių darbo laiką nuo 22 iki 20 val.  Taip padaryta vien dėl to, kad būtų išvengta nesusipratimų su pirkėjais, atėjusiais nusipirkti alkoholio vakare. Pasak R.Baltučio, neretai tokie pirkėjai iškoneveikia pardavėjas, kai jos paprašo asmens dokumentų, o sutrumpinus alkoholio pardavimo laiką, konfliktinių situacijų gali pasitaikyti ir dažniau.

Įstatymas yra įstatymas  – jo laikytis reikia, tad verslininkai stengiasi viską padaryti kaip to reikalaujama. Prieš pat Naujuosius metus R.Baltutis pats apvažiavo visas tinklo parduotuves ir pardavėjas perspėjo, kad jos jokiais būdais nebandytų svaigalų parduoti ryte, iki 10 val.

„Ką aš galiu žinoti: aš dabar kalbu su jumis, o galbūt pardavėja kažkam jau parduoda butelį“, – retoriškai klausė verslininkas, su kuriuo kalbėjomės 9 valandą ryto.

Tokia galimybė verslininkui kelia nerimą, nes pardavėjos klaida gali brangiai kainuoti ne tik jai pačiai, bet ir visai įmonei. Juk už alkoholio pardavimą  jaunesniam nei 20 metų asmeniui gresia bauda nuo 30 iki 120 eurų, o jei šis administracinis nusižengimas bus padarytas pakartotinai, bauda sieks nuo 120 iki 440 eurų. Pardavėjui, nepatikrinusiam jaunesnio nei 25 metų alkoholinių gėrimų pirkėjo dokumentų, grės bauda nuo 20 iki 30 eurų arba nuo 30 iki 300 eurų.

Lietuvoje netyla kalbos, kad nuo kovo mėnesio alkoholis bus parduodamas tik specializuotose parduotuvėse, bent jau valdantieji teigia, jog šios minties neatsisakyta. R.Baltutis sako, kad jeigu taip nutiks, tai kaimo parduotuvės bus priverstos dirbti trumpiau – tik tam tikromis valandomis. Tuomet teks atleisti daug žmonių, nes kitaip paprasčiausiai nebeapsimokės dirbti.

Naujųjų metų naktį nedirbo

Naujųjų metų naktį ir pirmąjį sausio savaitgalį nedirbo Dariaus ir Girėno gatvėje esantis kokteilių baras „Golden room“. Taip nutiko dėl to, kad įsigaliojus alkoholio prekybą ribojančiam įstatymui, verslininkai stengėsi išvengti nesusipratimų ar provokacijų. Nes šis baras jaunimo ypač mėgstamas.

Baro atstovai sako, kad su naująja alkoholio pardavimo tvarka susipažino paskaitę internete, tačiau vien tos informacijos nepakanka. Jie aktyviai domisi naujomis įstatymo pataisomis, planavo dalyvauti seminare, važiavo pažiūrėti kaip dirba kolegos kituose miestuose.

Kad atskirtų dviejų amžiaus grupių jaunuolius, „Golden room“ atstovai galvoja padaryti dviejų spalvų apyrankes – vienos spalvos asmenims nuo 18 iki 20 metų, ir kitos spalvos nuo 20 metų – tiems, kurie jau gali vartoti alkoholį.

Baro klientams ir darbuotojams reiks priprasti ir prie naujos alkoholio išpilstymo tvarkos, nes alkoholio nebus galima parduoti ar jo išsinešti buteliuose. „Golden room“ atstovai pripažįsta, kad norint sukontroliuoti visas naujoves, reikės priimti daugiau darbuotojų..

Prieš pradėdami dirbti 2018 metais, baro šeimininkai stengėsi jų žodžiais sakant, nesuklupti lygioje vietoje.

O juk buvo ir taip, kad anksčiau „Golden room“ leisdavo merginoms ir moterims iki 1 valandos nakties įeiti nemokamai. Neaišku, ar ši tvarka kažkam nepatiko, ar konkurentai supyko, tačiau baras gavo įspėjimą iš Lygių galimybių kontrolieriaus, kad nediskriminuotų vyrų. Taigi dabar įėjimo sąlygos tiek moterims, tiek vyrams yra vienodos.

Už ir prieš

„Manau, kad įvedus šias įstatymo pataisas niekas nepasikeis. Jaunimas turi vyresnių pažįstamų ar net draugų, kurie dirba parduotuvėse. Tai tik padidins nusikalstamumą Lietuvoje, nes pirkdami ir vartodami alkoholį jaunesni nei 20  metų jaunuoliai nusižengs įstatymui,“ – „Šilutės naujienoms“ atviravo vienos gimnazijos moksleivis.

16-metis prisipažino, kad jam ne kartą yra tekę vyresnių draugų prašyti, kad nupirktų alkoholio.

„Žinau, kad prašysiu ir toliau“, – neslepia jaunuolis.

Kitas dažnai po Šilutės rajoną važinėjantis šilutiškis liūdnai konstatuoja, kad nuo pirmosios šių metų dienos daugelyje kaimų parduotuvės pradėjo atsidaryti vėliau ir užsidaro anksčiau. Nes nuo 8 val. ryto žmonės čia dažniausiai ateidavo ne duonos, o alkoholio nusipirkti.

„Kaimų parduotuvės užsidarys, nes pagrindinė jų prekė – „bambaliai“, – mano vyras.

Tuo tarpu 56-erių šilutiškė Laima pritaria naujosioms įstatymo pataisoms. Ji galvoja, kad galbūt tai padės sumažinti girtuokliavimą, ypač kaimuose. Anot moters, visur turi būti saikas – juk tam tikros progos metu taurė vyno ar šampano dar niekam nepakenkė.

Ji prisimena savo močiutės pasakojimus, kai dar prieš karą po pirties susėsdavo kaimynystėje gyvenantys vyrai ir išgerdavo buteliuką (250 ml) alkoholinio gėrimo. Tuomet ir taurelės būdavo mažesnės. Tikriausiai kiekvienam kliūdavo po šaukštą, tačiau žmonėms buvo linksma – jie dainuodavo. Visai kas kita, kai žmogus praranda saiką ir išgeria ne taurelę, o litrą ir daugiau.

Tuomet ne linksmybės, o smurto banga pasipila.