Šilutiškiai dosniausi gyvūnų gelbėtojams, bendruomenėms, vaikų darželiams ir socialdemokratams

Šiemet 5600 šilutiškių įvairias organizacijas parėmė beveik 160 tūkst. Eur nuo pernai sumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Didžiausia suma – 16 500 Eur atiteko Šilutės rajone registruotai, bet čia veiklos nevykdančiai asociacijai „Gyvūnų užuovėja“. Solidžią 6 109 Eur sumą gaus ir „Šilutės beglobiai“. Šilutės rajono evangelikų liuteronų labdaros organizacija „Šilutės sandora“ gaus 4 125 Eur, vaikų darželis „Žvaigždutė“ - 3 633 Eur.

Didžiausios paramos sulaukusi politinė partija rajone – Lietuvos socialdemokratų partija, kuriai 225 gyventojai skyrė 3 483 Eur.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad iš viso nuo 2019 m. sumokėtų mokesčių 470 tūkst. Lietuvos gyventojų paramai skyrė 20,1 mln. eurų. Didžiausia paramos dalis skirta organizacijoms ir paramos gavėjams – jiems skirta 18,5 mln. eurų. Politinės partijos sulauks 1,1 mln. paramos, profsąjungos ir jų susivienijimai – 547 tūkst. eurų.

Keitėsi tvarka

VMI atkreipia dėmesį, jog šie rodikliai nėra galutiniai. Ne visi paramos gavėjai yra pateikę Paramos gavimo ir panaudojimo metines ataskaitas. Taip pat, 12 tūkst. gyventojų teiktų prašymų dar nėra patvirtinti, nes juos teikusių asmenų pajamų deklaracijose yra trūkumų, apie kuriuos jie buvo informuoti.

„Gyventojai ir šiais metais aktyviai naudojosi VMI Elektronine deklaravimo sistema (EDS) pateikdami prašymus skirti paramą. Iš viso 2020 m. e. būdu paramą skyrė 88 proc. mokesčių mokėtojų, o tai yra 12 proc. daugiau nei 2019 m. ir net 18 proc. daugiau nei 2018 m. Perėjimas prie elektroninių paslaugų paramos skyrimo procese – svarbus, kovojant su neteisėtu asmens duomenų naudojimu,“ – teigia VMI Mokestinių prievolių departamento vyresnioji patarėja Inga Gedminienė.

Pastebima, jog vis rečiau sulaukiama pranešimų apie galimai suklastotus paramos skyrimo dokumentus. 2020 m. tokių atvejų užfiksuota 45, 2019 m. – 59, o 2018 m. – 167.

Šiais metais per 25,3 tūkst. pateiktų prašymų liks neįvykdyti – 15,5 tūkst. juos teikusių žmonių nepateikė laiku (iki liepos 1 d.) metines pajamų deklaracijas, o 9,8 tūkst. gyventojų paramos prašyme nurodė neturinčius teisės gauti paramą juridinius asmenis.

Primenama, jog 2020 m. taikytos naujos paramos procentinės dalys. Paramos gavėjams, tarp jų ir meno kūrėjams, galima skirti iki 1,2 proc. GPM , politinėms partijoms – iki 0,6 proc., profesinėms sąjungoms ar jų susivienijimams – iki 0,6 proc.

Dosniausi gyvūnams

Kaip ir pernai, dosniausi Šilutės rajono gyventojai buvo gyvūnus gelbstinčioms organizacijoms. Šilutės rajone registruota, tačiau kitoje savivaldybėje veiklą vykdanti asociacija „Gyvūnų užuovėja“ gaus 16 500 Eur, kuriuos skyrė 663 žmonės. Šilutės rajone veiklą vykdančiai gyvūnų prieglaudai „Šilutės beglobiai“ 178 žmonės skyrė 6109 Eur. Dar 2785 Eur gaus „Šilutės gyvūnų gerovė“.

„Šilutės beglobių“ įkūrėja ir gyvūnų gelbėtoja Rimutė Vismantienė tokia parama labai džiaugiasi. Ji sako, kad tokios sumos nesitikėjo, juk nuo pernai deklaracijas buvo galima pildyti tik e. būdu, o ir paramos procentas kur kas mažesnis. Pernai organizacija gavo triskart mažiau – apie 1800 Eur.

„Daug darbų esu padariusi į skolą, tai išgirsti apie tokią paramos sumą puiki naujiena“, – džiaugėsi R. Vismantienė. Pagalbininkų padedama, ji šį rudenį 33 kvadratiniais metrais praplėtė prieglaudos patalpas, jas apšiltino, sudėjo plastikinius langus. Dar laukia takelių betonavimo darbai. Atnaujintuose namuose bus ir gyvūnams šilčiau gyventi, ir daugiau vietos maistui, inventoriui susidėti.

Rimutė neslepia, kad visus šiuos darbus atliko iš asmeninių pinigų. Tikėjosi, kad visa tai kainuos 1000 Eur, bet darbams įsibėgėjus suma patrigubėjo ir pasiekė 3000 Eur. Tad lėšos iš VMI paramos padengs statybos darbų išlaidas, taip pat dalis pinigų bus skirta komunaliniams mokesčiams, katinų maistui pirkti, veterinarinėms paslaugoms.

Šiuo metu prieglaudoje gyvena 60 katinėlių, 20 šuniukų (iš kurių 13 – iki 3 mėn.), 6 gandrai. Visai neseniai Rimutė išgelbėjo automobilio partrenktą lapiuką Plutą.

Gražins Rusnę

Rusnės seniūnijos bendruomenė „Rusnės sala“ pernai gavo apie 1700 Eur VMI paramos, o šiemet 500 eurų daugiau – 2209 Eur. „Tvarkomės, žmonės mato, kad reikia tos pagalbos ir kur tie pinigai yra panaudojami“, – sakė bendruomenės pirmininkas Saulius Bukantas. Kiekvieną kartą, atlikęs bendruomenei naudingus darbus, jis gyventojams pateikia ataskaitas su nuotraukomis.

Kiekvienas atvažiuojantis į salą pastebėjo, kad nusileidus nuo tilto, kairėje kelio pusėje, dar vasarą buvo pastatytos medinės skulptūros. S. Bukantas turi planų šalia jų iškloti trinkeles, kad būtų galima apeiti ratu ir apžiūrėti. Jis taip pat norėtų, kad kiekviena skulptūra būtų apšviesta.

Būtent tokiems ir panašiems, visiems matomiems miestelio gražinimo darbams ir yra panaudojami VMI pinigai, kurie sutirpsta per metus. Šiemet bendruomenės „piniginę“ papildė ir per Žuvienės čempionatą surinkti 1324 Eur.

S. Bukantas stengiasi, kad į sprendimų priėmimą įsitrauktų kuo daugiau bendruomenės narių. „Negalime mes keturiese ar penkiese nuspręsti, turi būti atsižvelgta į daugumos nuomonę“, – sakė parama besidžiaugiantis bendruomenės pirmininkas.

Toliau garsins Švėkšną

Šimtu eurų didesnę sumą nei pernai – 2900 Eur šiemet gaus asociacija „Švėkšniškių sambūris“. Vadovė Ingrita Riterienė sakė nesitikėjusi tokios sumos, nes paramos procentas mažesnis, o ir užpildyti elektroninę pažymą daug kam buvo nelengva.

„Švėkšniškių sambūrio“ nariai jau ne vienerius metus garsina Švėkšną visame rajone ir Lietuvoje: gėlių kilimus prie bažnyčios pakloja, moliūgus išskaptuoja, rekordines verbas suriša, stebuklingą Velykų medį papuošia. Ar nustebins švėkšniškiai šiemet, dar neaišku, nes kaip ir visi, gyvena suvaržytomis sąlygomis.

„Darbai juda, daug ką namuose darome, gal stebuklas įvyks ir aprims tas virusas. Liūdna, kad pernai nepavyko padaryti Velykų medžio. Neaišku kaip bus šiemet“, – liūdesio neslepia I. Riterienė.
Nešvęs švėkšniškiai ir tradicinės savo šventės – Neįgaliųjų dienos gruodžio 3-ąją. Šiemet šią datą paminės kukliai – galbūt užpirks Šv. Mišias bažnyčioje, bet ten nueis tikrai ne visi, nes dauguma sambūrio narių rizikos grupėje, vengia žmonių susibūrimų.

Už pernai skirtą VMI paramą švėkšniškiai pirko medžiagas idėjoms įgyvendinti, taip pat aktyviausiems nariams, už jų visų metų triūsą, padovanojo plaukimą laivu. Tai buvo vienintelė švėkšniškių ekskursija šiais pandemijos metais.

Dalis pinigų buvo skirta komandos įvaizdžiui gerinti – nupirktos prijuostės, kepurės, palapinė su užrašu. „Kad galėtume dalyvauti kaip komanda įvairiose šventėse ir solidžiau atrodytume. Lig šiol to neturėjome“, – sakė I. Riterienė, kuri labai dėkinga visiems žmonėms, skyrusiems paramą asociacijai „Švėkšniškių sambūris“.

Šilutės rajono VMI paramos gavėjų dešimtukas:

1. Asociacija „Gyvūnų užuovėja“ – 16 500,10 Eur.
2. VšĮ „Šilutės beglobiai“ – 6 109,13 Eur.
3. Šilutės rajono evangelikų liuteronų labdaros organizacija „Šilutės sandora“ – 4 125,87 Eur.
4. Šilutės lopšelis-darželis „Žvaigždutė“ – 3 633,31 Eur.
5. Asociacija „Švėkšniškių sambūris“ – 2 900,81 Eur.
6. Šilutės lopšelis – darželis „Pušelė“ – 2 829,18 Eur.
7. VšĮ „Šilutės gyvūnų gerovė“ – 2 785,22 Eur.
8. Šilutės rajono savivaldybės darbuotojų profesinė sąjunga – 2 647,10 Eur.
9. VšĮ „Viržytės vaikai“ – 2 511,30 Eur.
10. Rusnės seniūnijos bendruomenė „Rusnės sala“ – 2 209,46 Eur.
Parama partijoms:
1. Lietuvos socialdemokratų partija – 3 483,84 Eur.
2. Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai – 3 339,14 Eur.
3. Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – 1 129,89 Eur.
4. Darbo partija – 756,26 Eur.
5. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 695,26 Eur.
6. Lietuvos žaliųjų partija – 324,69 Eur.
7. Laisvės partija – 202,47 Eur.
8. Nacionalinis susivienijimas – 155,68 Eur.
9. Lietuvos socialdemokratų darbo partija – 117,81 Eur.
10. Lietuvių tautininkų ir respublikonų sąjunga – 39,49 Eur.