Šilutiškiai netiki, kad čekių loterija padės sumažinti šešėlinę ekonomiką

cekiai RimuteAntradienį pirmą kartą Lietuvos istorijoje startavo Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) organizuojama čekių loterija, kurios tikslas kovoti su klestinčia šešėline ekonomika. Šios loterijos rengėjai tikisi, kad žmonės turguose, kavinėse, automobilių servisuose dažniau ims prašyti čekių.

Kiekvieną savaitę loterijoje bus galima laimėti 10 prizų po 200 eurų, o kas mėnesį – vieną 5000 eurų prizą. Metinis loterijos prizų fondas sieks apie 173 tūkstančius eurų.

„Šilutės naujienos“ domėjosi kaip šią loteriją vertina šilutiškiai – prekybininkai ir pirkėjai. Kalbinome Šilutės Halės pardavėjas, gėlių salono „Meilenė“ savininkę, pirkėjus. Visi jie yra girdėję apie čekių loteriją, tačiau tiksliai nežino kur reikia registruoti čekį, kiti neslepia nusivylimo, kad šis žaidimas nepadės išspręsti įsisenėjusių šalies problemų ir mano, kad kovoti su šešėline ekonomika reikėtų kitais būdais.

Dalyvaus tik fiskaliniai kvitai

Čekių žaidimas – ne naujiena pasaulyje. Išmaniųjų kasos aparatų kvitų loterijos ar įvairios jų variacijos rengiamos Kroatijoje, Gruzijoje, Portugalijoje, Lenkijoje. Nuo 2014 metų pavasario Portugalijoje tokioje loterijoje išlošiami automobiliai.

Lietuvoje čekių loterija oficialiai prasidėjo antradienį. Žaidime dalyvaus kvitai, gauti už prekes turgavietėse arba už paslaugas, vieno asmens registruojamų kvitų skaičius neribojamas, būtina išsaugoti kvitų originalus. Čekių loterijoje gali dalyvauti ne jaunesni nei 14 metų šalies gyventojai. Kasos aparatų kvitus registruoti reikia specialioje svetainėje kvituzaidimas.vmi.lt.

Savaitiniame kvitų žaidime dalyvaus nuo pirmadienio iki sekmadienio gauti kvitai, kurie gali būti registruojami visą savaitę, kitos savaitės pirmadienį paliekant praėjusios savaitės „užmirštiems“ kvitams užregistruoti. Mėnesio žaidimas prasideda kiekvieno mėnesio pirmąją ir baigiasi paskutinę dieną. Jame dalyvaus visi einamojo mėnesio savaitėmis užregistruoti kvitai, taip pat gali būti registruojami ir tie einamojo mėnesio kvitai, kurie nebuvo užregistruoti konkrečiam savaitiniam žaidimui, tačiau buvo atspausdinti per einamąjį mėnesį.

Žaidimo nugalėtojai bus nustatomi antradieniais atsitiktinių skaičių generatoriumi ir informuojami trumpąja SMS žinute. Laimingų kvitų sąrašai taip pat bus skelbiami žaidimo interneto svetainėje bei LNK 18.30 val. žinių laidoje.

Žaidime dalyvauti gali už prekes turgavietėse ir už bet kokias paslaugas gauti elektroninių kasos aparatų fiskaliniai kvitai (ne kiti dokumentai!).

Todėl gyventojai, prieš registruodami kvitą, turėtų įsitikinti, kad jis yra fiskalinis – toks kvitas apačioje turi skiriamąsias raideles LTF.

SMS trumposios žinutės apie laimėjimą sulaukęs gyventojas per 20 darbo dienų turėtų kreiptis į artimiausią VMI aptarnavimo padalinį, pateikti laimėjusio kvito originalą bei užpildyti prašymą dėl laimėjimo išmokėjimo. Piniginis prizas laimėtojui bus išmokamas į laimėtojo nurodytą banko sąskaitą ne vėliau kaip per 14 darbo dienų nuo prašymo pateikimo.

VMI taip pat atkreipia dėmesį, kad gyventojai, kurie neturi galimybės naudotis kompiuteriu ar internetu bei kuriems nedrąsu savarankiškai registruoti kvitus žaidimui, visuomet pagalbos gali kreiptis į VMI aptarnavimo padalinius, kuriuose prie įrengtų kompiuterio darbo vietų su specialistu užregistruos kvitus žaidimo interneto svetainėje.

Klausinėja vyresni pirkėjaicekiu loterija_Renata

Ketvirtadienio rytą užsukome į prekyvietę „Šilutės halė“. Maisto produktais prekiaujančios moterys apie čekių loteriją jau buvo girdėjusios, tačiau anot jų, tai išpūstas burbulas – nei kam čia įdomu, nei čia kas išlos…

Pardavėjos pasakojo, kad prasidėjus loterijai apie čekius klausinėja senesio amžiaus žmonės, o jaunesni tuo nesidomi išvis.

„Paėmę čekį pirkėjai klausia kur kreiptis, ką daryti, lyg mes viską turime žinoti. Nei vienas jaunas žmogus nepaėmė čekio, paėmė tik senutės ir klausia kur mums eiti“, – piktinosi viena prekeivė.

Kita tikino, kad pas ją absoliučiai nė vienas pirkėjas neprašė čekio, neėmė net padėto ant prekystalio.

„Jie turi kažkaip tą seną žmogų privilioti. Normalus jaunas žmogus, kuris mąsto, neis ir nerinks čekių“, – sakė mėsos gaminiais prekiaujanti moteris

Anot „Halės“ prekeivių, šilutiškiai čekių nerinko ir anksčiau. Pasiimdavo tik tie, kurie važiuoja į užsienį, o visi kiti sako: „Meskit lauk tą popierių, kam jis reikalingas, ką mes su juo darysime“.

„Tegul visi žaidžia, čia tik žaidimas“, – apie čekių loteriją sako Šilutės turguje naudotais daiktais prekiaujanti Rimutė. Kasos čekius ji išmuša kiekvieną kartą ir įdeda pirkėjui į maišelį.

Ne nuo to reikia pradėti

Per televiziją apie čekių loteriją išgirdo ir gėlių salono „Meilenė“ šeimininkė Renata. Jai, kaip ir daugumai, visų pirma kilo klausimas, kur žmonės turėtų ieškoti informacijos, kaip jiems užregistruoti tą čekį. Gerai jeigu žmogus sugeba naudotis internetu ir susirasti informaciją, o ką daryti močiutei?

Kol kas nė vienas pirkėjas jos salone nepaklausė kaip reikia žaisti čekių loterijoje. Vieni žmonės čekius pasiima, kiti juos išmeta. Ji pastebėjo, kad žmonės yra pradėję skaičiuoti savo išlaidas ir čekius renka ne dėl loterijos, bet savo šeimos biudžetui vesti.

„Viskas būtų gerai, jei būtų protingai apgalvota. Bet ir vėl viskas daroma iš mokesčių mokėtojų pinigų. Sukurta sistema, kuri turėtų mažinti šešėlį, bet ar ji ištrauks tą šešėlį tiek, kad galėtų atsipirkti?“, – klausia Renata.

Ji mąsto, kad ne nuo to viską reikėjo pradėti. Pirmiausia reikėtų sutvarkyti sistemą, kad žmonėms būtų negaila mokėti mokesčių, kad gavusiam algą ir sumokėjusiam mokesčius žmogui dar liktų pragyvenimui ir pramogoms. Juk paprastiems žmonėms reikia visai nedaug. Ir tada galbūt jie pirks legalią prekę.

„Dabar visus pinigus išvežame į Lenkiją, Latviją. Žmonės, kurie ieškojo pigiau, ir toliau ieškos, ir jiems bus nesvarbu tie čekiai. Aš esu verslininkė ir pati važiuoju į Lenkiją apsipirkti, nes čia kainos yra žvėriškai didelės ir nuolat auga. Kai žinai, kad gali trečdaliu pigiau apsipirkti kitoje šalyje ir tai kainuos tik tavo laiką, tai ir stengiesi gauti tą naudą“, – neslepia verslininkė.

Valdininkams ji pataria pradėti nuo savęs – reikia rodyti pavyzdį visuomenei kaip išgyventi iš mažesnių pajamų, o ne maudytis prabangoje. Juk Popiežius užkariavo pasaulio širdis, nes visų pirmą atsisakė limuzino ir vairuotojo. Tai irgi rodo žmogaus paprastumą.

Čekių loterija nesidomi

„Neėmiau ir neimsiu tų čekių, neturiu tam laiko. Jeigu norėsiu dalyvauti loterijoje, tai nusipirksiu loterijos bilietą“, – aiškią nuomonę išsakė šilutiškė Vida.

Kad ši loterija visiškai neįdomi, Vidai antrino ir Gražina. „Paimti čekį, jį saugoti, po to dar kažkur užregistruoti, stebėti laimėjau ar nelaimėjau… Man daug brangesnis mano laikas. Aš geriau tą laiką praleisiu su mylimais žmonėmis. Geriau išeisiu pasivaikščioti su vaikais, negu stebėsiu laimėjau kažką ar ne“, – sakė ji.

Moteris sakė netikinti, kad čekių loterija gali išvesti Lietuvą iš šešėlinės ekonomikos. Tačiau ji tiki nauja jaunų politikų karta, kurių žinios, energija, kitoks mąstymas gali kažką pakeisti valstybėje.

„Gal po kažkiek metų gyvenimas Lietuvoje pagerės, bet tikrai ne čekių pagalba“, – sakė Gražina.

Tuo tarpu Laima čekių loterijoje žada dalyvauti. Visgi ir ji netiki, kad tai padės sumažinti šešėlinę ekonomiką.

„Viltis durnių motina, o gal išlošiu, tačiau šešėlio tai nepadės sumažinti“, – „Šilutės naujienoms“ sakė ji.