Šilutiškiams švedų vikingų rungtys buvo sunkios

viesnage svedijojePraėjusią savaitę iš Švedijos Vėlingės miesto grįžo Šilutės r. savivaldybės delegacija, kuri kartu su švedais ir lenkais iš Gdansko Pruščio miesto dalyvavo trimečio kultūrinio projekto „Miestų turnyre“.

Šiame turnyre lyderio vardą iškovojo lenkai, o šilutiškiai liko treti.

Gegužės pabaigoje Šilutės miesto šventės metu praūžė linksma ir nuotaikinga „Amatų mugė“, kuri buvo organizuota vykdant projektą „Kultūros paveldo išsaugojimas Pietų Baltijos regione – CRAFTLAND“ ir kurioje dalyvavo projektą vykdančių šalių komandos iš Švedijos (Vėlingės miestas), Lenkijos (Gdansko Pruščio miestas) ir Lietuvos (Šilutės miestas).

Tai žavus trimetis kultūrinis projektas, kuris dar bus vykdomas vienerius metus.

Rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje Švedijoje surengtas „Miestų turnyras“ buvo vienintelis projekto renginys, kuriame renkamas nugalėtojas.

Trijų šalių komandoms teko varžytis įvairiose, gana sudėtingose senovės vikingų gyvenimo pagrindu parengtose rungtyse, kurioms reikia netgi specialaus pasiruošimo, treniruočių ir kt. savybių.

Pavyzdžiui – rungtis „Arklys“: dalyvis sėdi ant rąsto (kaladės), kuris suapvalintas apačioje. Aplink jį pastatomi keturi maži kelmeliai. Dalyvis turi numušti kelmelius su pagaliu, kurį laiko rankose.

„Ugnies uždegimas“: kiekvienas dalyvis gauna pintinę su malkomis, skeltuką, titnagą. Laimi ta komanda, kuri greičiausiai įskels ugnį ir sudegins virvutę, ištemptą virš laužo.

„Peilis ir kartis“: peilį, įsmeigtą į lentą, reikia ištraukti (išmušti) naudojant kartį, laikomą tarp kojų.

„Šatros (karties, rąsto) metimas“: atstumas matuojamas iki tos žemės vietos, kur pataikė pirmą kartą.

„Kardas viduryje“: dalyviai rateliu susikabina rankomis. Viduryje rato įsmeigtas į žemę kardas. Dalyviai stengiasi priešininkų komandos atstovus pritraukti prie kardo.

„Gaidys“: visi komandų dalyviai sustoja į virve apibrėžtą ratą ir, laikydamiesi abiem rankomis už kojos kulno, turi išstumti savo priešininkų komandos narius iš rato.

Dar buvo kirvuko mėtymas į taikinį, šaudymas iš lanko į taikinį. Diena padovanojo gausybę emocijų ir, žinoma, pažinties su kito krašto kultūrine praeitimi.

Susitikimo metu dirbo projekto „CRAFTLAND“ darbo grupė, buvo peržiūrimos ataskaitos apie buvusius renginius, išsakytos pastabos, pasiūlymai. Diskutuota apie projekto veiklų praplėtimą dalyvaujant turizmo parodose kiekvieno partnerio šalyje. Taip būtų plačiau viešinamos ne tik projekto veiklos ir rezultatai, bet kiekvienam partneriui atsirastų papildoma galimybė pristatyti savo šalies turizmo išteklius kuo platesniam lankytojų ratui ir taip populiarinti ne tik projektą, bet ir savo šalį.

Šilutiškiai savo padėkos kalboje pasižadėjo, kad galvodami rungtis Šilutėje vyksiančiam „Miestų turnyrui“ pasistengs supažindinti su Pamario krašto buitimi ir laisvalaikiu.

Apibendrinant nutarta, kad projekto tikslas – sustiprinti tarpkultūrinį dialogą ir įtraukti vietos bendruomenes į tarpvalstybines veiklas išsaugojant Pietų Baltijos regiono kultūrinį paveldą, remti regionų plėtrą, plėtoti ilgalaikį bendradarbiavimą tarp partnerių, pagal numatytas pirmųjų ir antrųjų metų veiklas – pasiektas ir yra vertinamas labai gerai.

 Projektas: „Kultūros uostas: Istorija.”