Šilutiškio skulptūra puošia Juodkrantę, bet Šilutėje puošmenų nebus…

Šią vasarą Juodkrantės Gintaro įlanką papuošė nendrinės skulptūros. Skulptoriai iš Lietuvos ir Latvijos kūrė kompoziciją „Žvaigždynai“. Marių bangose supasi ir šilutiškio Andriaus Sirtauto skulptūra „Delčia“ – du ožiukai ant galvų laiko tirpstantį mėnulį.
Šilutiškio A. Sirtauto „Delčią“ Gintaro įlankoje ant savo ragų laiko du ožiukai.

Skulptūros bus sudegintos

Gintaro įlanką puošiančios nendrinės skulptūros jau tapo neatsiejama Kuršių nerijos tradicija. Menininkų sukurtą ekspoziciją ant vandens bus galima pamatyti visą vasarą, o per Rudens lygiadienį skulptūros suliepsnos, sukurdamos prasmingą šventę.

Šiais metais skulptūras kūrė Aušra Jasiukevičiūtė, Daumantas Kučas, Andrius Sirtautas bei svečias iš Liepojos Egonsas Perševicsas.

Nendrinių skulptūrų simpoziume šilutiškis dalyvauja jau ketvirtą kartą. Pernai jam nepavyko dalyvauti, nes tuo metu dalyvavo kitame simpoziume, turėjo kitų darbų. Šiemet dėl karantino Andrius turėjo daugiau laisvo laiko, taigi kolegų pakviestas sutiko dalyvauti.

Anksčiau Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija skulptoriams organizuodavo konkursą, tačiau šiemet to nebuvo, nes organizatoriai norėjo surinkti stiprią komandą.

Ožiukai laiko mėnulį

Juodkrantėje A. Sirtautas darbavosi pirmąją birželio savaitę. Skulptūrą jis gamino penkias dienas, ir nors ši technika jam puikiai žinoma, lengva nebuvo.

„Žvaigždynų“ temą šilutiškis atskleidė sukurdamas nendrinę skulptūrą „Delčia“. Du ožiukai laiko tirpstantį mėnulį, tai yra aliuzija į tirpstančią vasarą, nykimą. Skulptūros aukštis yra daugiau kaip 4 m, plotis – 10 m. Ir nors skulptūra atrodo didelė, Andrius sako, jog yra gaminęs ir didesnių.

Kūrę menininkai atsižvelgė į Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos pageidavimą, ir skulptūrose įrengė vietas paukščiams nutūpti.

Darbus šiek tiek trukdė tai, kad marios buvo seklios. Kad galėtų nuleisti skulptūras į vandenį, menininkai savaitę laukė lietaus, kad sukiltų vandens lygis.

Andrius sako, kad simpoziumo dalyviai kasmet eksperimentuoja, stengiasi daryti tai, ko nėra darę, mokosi vieni iš kitų. Jis šiemet pirmą kartą gamino gyvūnus – ožiukus.

Šilutės nepuoš

Šilutiškio gaminta skulptūra papuošė Juodkrantę, bet šiemet Šilutėje jo darbų neišvysime. O juk šilutiškiai jau buvo įpratę kasmet grožėtis vis kitokiomis skulptūromis Šyšos upėje prie Geltonojo tilto.

Andrius sako, kad Šyšos nepuoš dėl kelių priežasčių. Visų pirma, negavo finansavimo iš Savivaldybės, antra – netoliese yra vandens dviračių nuomos punktas, tad plaukiantys Šyšos upe poilsiautojai dažnai nudaužo skulptūras, reikia galvoti, kad jos būtų pakeltos, kaip, pavyzdžiui Kiškių šeimynėlė. Žinoma, kūrybos planus sujaukė ir karantinas.

A. Sirtautas norėjo miesto centre it ekspoziciją iš vamzdžių pagaminti, kaip tą buvo daręs anksčiau, bet tam neužteko gauto finansavimo. Savivaldybės medžiagoms jis prašė 250 Eur, tačiau gavo 150 Eur. Menininkas neslepia, kad kartais tokie dalykai numuša ūpą dirbti ir puošti miestą.

Visgi šiemet eidami Lietuvininkų gatve galime grožėtis naujausiu jo ir moksleivių kūriniu – „Sekretais“. Įgyvendinti šį projektą padėjo bendrovė „Šilutės baldai“, mokyklų bendruomenės.