Šimtmečio šimtadienio renginiuose – eilės Tėvynei, kelionė į praeitį autobusu ir grilio vakarėlis

simtmecio grilis_3Likus 100 dienų iki Vasario 16-osios, kuomet visa Lietuva minės valstybės atkūrimo šimtmetį, Šilutė originaliai paskelbė šimtmečio šimtadienio startą, nuvilnijusį per visą Lietuvą.   Projekto „Šilutė švenčia šimtmečio šimtadienį“ sumanytojai vėlų antradienio vakarą kvietė apkabinti Tėvynę  žodžiais naktiniuose poezijos skaitymuose „Šimtmečio eilės Non-Stop“.  

Trečiadienio rytą į išskirtinę kelionę laiku pakvietė „Šimtmečio autobusas“. Kelionės dalyviai išgirdo unikalių istorijų apie Šilutės krašto žmones ir jų indėlį atkuriant bei išsaugant Lietuvos valstybingumą.  

 

Ar įmanoma atlikti šokių judesius pagal lietuvių liaudies muziką? Šilutiškiai įrodė, kad taip! Trečiadienio vidurdienį profesionalūs instruktoriai pravedė linksmą treniruotę pagal aranžuotą lietuvių liaudies muziką.

Šimtmečio šimtadienio renginių ciklą Šilutėje užbaigė „Šimtadienio grilis“, kuriame miestiečiai ir seniūnijų gyventojai kartu kepė grilio patiekalus, dainavo ir šoko, išbandė jėgas įvairiose rungtyse.
Simtmecio autobusas_bendra
Kvietė apkabinti Tėvynę žodžiais  

Likus šimtui dienų iki Vasario 16-osios, kuomet ir bus minima istorinė sukaktis, iš Vilniaus traukinių stoties antradienio pavakarę pajudėjo traukinys – vadinamasis šimtmečio ekspresas vyko į Šilutę.   Į pajūrį vykstantys keleiviai buvo kviečiami parašyti „Ačiū“ atviruką, t.y. skirti padėką šaliai ar asmeniškai svarbiam žmogui, istorikai keleiviams skaitė paskaitas apie šalies šimtmetį.  

Vėlų tos pačios dienos vakarą Šilutės Hugo Šojaus muziejuje įvyko naktiniai poezijos skaitymai „Šimtmečio eilės Non-Stop“, skirti Tėvynei.  

„Nedelskime ir apkabinkime tėvynę žodžiais, pamyluokime posmais, išpažinkime meilę eilėmis. Vienintelė sąlyga – tik lietuvių poetų eilėraščiai skirti tėvynei. Jūsų pasirinkimo laukia gausybė lietuvių autorių kūrinių!“, – kvietė poezijos skaitymų organizatoriai – Šilutės teatro aktoriai.   Šilutės Hugo Šojaus muziejaus palėpėje buvo perskaityta daugybė eilėraščių, skirtų Lietuvai.

Renginys prasidėjo 20 val. ir baigėsi prieš vidurnaktį.   Simtmecio fitnesas_2

Eiles skaitė ir jauni, ir vyresnio amžiaus šilutiškiai. Tarp vakaro svečių buvo poetė iš Tauragės Aldona Auksorienė.

Iš Šilutės kilusi moteris buvo aktyvi Sąjūdžio narė.   Vakaro dalyviai ne tik skaitė eiles, bet ir dainavo, improvizavo muzikos instrumentais. Viena mergina saksofonu atliko Ūdrio ariją iš V.Klovos operos „Pilėnai“. S.Tamašauskienė su R.Vanagiene dainavo rekrūtų dainą, kurią išmoko besimokydamos Katyčiuose. Tai skaudi daina, kaip ir prievarta į maskolių kariuomenę 25 metams išvarytų lietuvių likimas.  

Autobusas važinės visus metus  

„Šimtmečio autobuso“ idėja yra skleisti žinią apie artėjantį atkurtos Lietuvos šimtmetį. Šis autobusas važinės įvairiais maršrutais ne tik Šilutės rajone, bet ir po visą Vakarų Lietuvos regioną – Klaipėdą, Klaipėdos rajoną, Priekulę, Tauragę, Šilalę, Mažeikius, Skuodą ir kitus miestus bei miestelius.   Autobusą iš išorės puošia stilizuotas Šilutės rajono žemėlapis ir vienuolikos Šilutės rajono seniūnijų miestelių piešiniai, kurie sudaryti iš seniūnijų simbolių. Viduje, virš keleivių sėdynių, yra pakabinta 12 ritinėlių – kiekviename iš jų aprašyti Lietuvos prezidentų vadovavimo laikotrapiai ir keletas įdomesnių tuo metu įvykusių faktų. Pats pirmasis ritinėlis skirtas Sąjūdžio laikotarpiui.   Ar žnojote, kad lietuvių kalba yra įtraukta į seniausių kalbų dešimtuką? Jau keletą metų yra renkami gražiausi lietuviški žodžiai, kurie yra surašyti ant „Šimtmečio autobuso“ lango. Šie žodžiai yra: mama, ačiū, Lietuva, Laisvė, Tėvynė, meilė.  

Ant galinio autobuso lango pavaizduotas Stelmužės ąžuolas, menantis daugelį Lietuvos istorijos laikotarpių. Tai lietuvių tautos dvasinės stiprybės simbolis, sulaukęs net 1500 metų. Žemės ūkio ministerijos užsakymu yra užauginta 200 stelmužiukų – galingojo ąžuolo palikuonių, kuriuos ministerija dovanos Lietuvai valstybės šimtmečio atkūrimo proga.  

Keliavo garbingi svečiai  

simtmecio grilis_1Trečiadienį „Šimtmečio autobusas“ važiavo specialiu maršrutu Šilutės H.Šojaus dvaras – Macikai. Kelionės metu keleiviai išgirdo įdomių faktų iš Lietuvos bei Pamario krašto istorijos, o savo žinias galėjo pasitikrinti spręsdami kryžiažodžius.   Anot kelionės gidu tapusio Marijaus Budraičio, kiekvienas Šilutės pastatas – tai kalbanti istorija, tačiau kelionės tikslas nebuvo papasakoti kiekvieno pastato istoriją, o sustoti tam tikrose vietose. Pirmasis autobuso sustojimas buvo prie Šilutės senosios gaisrinės, priešais evangelikų liuteronų bažnyčią. Ten įlipo kunigas Remigijus Šemeklis ir trumpai papasakojo bažnyčios istoriją.   

Autobusas pajudėjo Lietuvininkų gatve ir netrukus sustojo šalia Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos. Originaliosios bibliotekininkės priminė, jog Šilutės rajonas nuo seno garsėjo kaip knygininkų kraštas.   

Vėliau autobusas pasuko link Macikų ir sustojo šalia Hermano Zudermano muziejaus. „Mes esame in tą vietą, kur prieš 160 metų gimė Mažosios Lietuvos žmogus Hermanas Zudermanas“, – pasakojo šišioniške tante trumpam virtusi H.Šojaus muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė. Kartu su ja į autobusą įlipo miestietė ponia ir Rytų Prūsijos muitininkas, tantei perdavęs pagrindinę Mažosios Lietuvos kontrabandinę prekę – akmendrupę (eterio su cukrumi).  
 
„Šimtmečio autobusu“ keliavo ne tik šilutiškiai, bet ir garbingi svečiai – Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programos vadovė Lietuvos vyriausybėje Neringa Vaisbrodė, programos komunikacijos ekspertas Marius Gurskas, Vilniaus universiteto istorijos fakulteto dėstytojas daktars Norbertas Černiauskas.  

13 val. Šilutės kultūros ir pramogų centre istorikas N.Černiauskas skaitė Valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtą paskaitą, po paskaitos įvyko projekto „Šimtas metų kartu“ pristatymas – diskusija.  

Susirinko grilio vakarėlyje  

Šilutė yra mačiusi daug švenčių, tačiau tokios, kur prie vieno stalo susirinktų bendruomenės nariai ir kartu gamintų maistą, dar nebuvo.

Dalyvauti „Šimtmečio grilyje“ užsiregistravo 30 komandų, tačiau pavakaroti atėjo kur kas daugiau Pamario krašto gyventojų. Šilutiškiai buvo drauge, bendravo, su kaimynais dalinosi grilyje iškeptas patiekalais.

„Lietuvos šimtmetis – išskirtinė šventė, bet šį vakarą unikalus atvejis, kai susirinkome H.Šojaus dvare ir padarėme šimtmečio stalą. Tokio stalo dar nebuvo Šilutėje“, – šventės metu kalbėjo Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis. Jis linkėjo, kad grilio vakaras nebūtų vien tik maisto gaminimo vakaras, bet 100 dienų iki valstybės atkūrimo šimtmečio paminėjimo vakaras.

Vakarėlio metu šilutiškiai ne tik gamino, valgė, bet ir linksmai pašoko pagal lietuvių liaudies muziką. Daug gerų emocijų sukėlė vakuotos grilio mėsos vartymo keptuvėje rungtis.

Po įtemptos kovos šią rungtį laimėjo Šilutės rajono savivaldybės Tarybos narys Ričardas Stonkus.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.

Nuotraukos iš grilio vakarėlio.