Šiuolaikiniai knygnešiai lietuvišką spaudą slėpė ir akordeone (foto)

knygnesiai krata prie postoKnygnešiai gabeno lietuviškos spaudos kontrabandą, buvo persekiojami žandarų, pasieniečių su šunimis, plaukė valtimi per tvenkinį ir galiausiai buvo prigrasinti, kad bus išvežti į katorgą už lietuviško žodžio platinimą.

Tai ne kadrai iš kino filmo apie XIX a. Lietuvos istorijos fenomeną, o edukacinės pamokos „Knygnešių kelias“ dalis. Originalioje pamokoje šiemet pirmą kartą dalyvavo ir svečiai iš Šilutės rajono – Juknaičių pagrindinės mokyklos mokiniai.

Pamoka įamžinta Airijos televizijos filme

Pagėgių savivaldybės Enzio Jagomasto pagrindinė mokykla, bendradarbiaudama su Martyno Jankaus muziejumi, VSAT Pagėgių rinktinės Bardinų užkarda pakvietė mokinius savu kailiu pajusti sunkų ir atsakingą knygnešio darbą, reikalaujantį apsukrumo, jėgų ir drąsos. Jaunieji šauliai atliko carinės Rusijos žandarų vaidmenį.

E.Jogomasto pagr. mokyklos direktorė Rima Auštrienė pasakojo, jog trejus metus mokiniams užduotis būdavo lengvesnė – jie gabeno laikraščius. Slėpdamas spaudą nuo žandarų vienas knygnešys kartą buvo laikraštį paslėpęs pliušiniame žaisle ir užsiuvęs. Naujieji knygnešiai laikraščius slėpdavo kelnių klešnėse, guminiuose batuose ir kitaip.

Šiemet ketvirtą kartą rengiamoje edukacinėje pamokoje organizatoriai sugalvojo užduotį pasunkinti – teko gabenti knygas. Į renginį įsitraukė 8 mokyklos iš Pagėgių savivaldybės ir Šilutės rajono.

„Stengiamės labai laikytis to laikmečio dvasios. Dvejus metus dalyviams galiojo XIX a.knygnesiai visi rado knygas aprangos kodas, visi ruošdavosi iš anksto. Šiemet jis ne toks griežtas, kadangi pamokos niekas nefilmuoja. Svarstome, galbūt kitąmet aprangą įtraukti kaip vieną iš reikalavimų dalyviams“, – sakė R.Auštrienė.

2010 metais edukacinė pamoka „Knygnešių keliais“ buvo filmuojama Airijos televizijos. Kartu su Lietuvos televizininkais sukurtas dokumentinis filmas „Knygnešiai“. Tai filmas – kelionė, kai airių poetas ir lietuvių teatro režisierius kartoja Lietuvos knygnešių pavojingą kelią.

Perdavė mokyklos laikraštį

Edukacinė pamoka prasidėjo M.Jankaus muziejaus teritorijoje esančioje unikalioje daržinėje. Čia muziejaus direktorė Liudmila Burzdžiuvienė pristatė vieną iš paribio, arba dviejų kultūrų sandūros, vokiečių rašytojų ir prozininkų Johanesą Bobrovskį.

Vienas iš akcentų – Lumpėnų pagrindinės mokyklos laikraščio „Jagomastietis“ perdavimas. Jį mokyklos bendruomenė pavadino spaustuvininko E.Jagomasto garbei. Laikraštį atnešė Pagėgių savivaldybės Garbės piliečiai, Bitėnų kaimo senbuviai 84-erių Birutė ir Kazimieras Žemguliai.

Abu buvę pedagogai prieš 14 metų yra pelnę Šilutės rajono savivaldybės tarybos įsteigtą „Sidabrinės nendrės“ apdovanojimą už krašto garsinimą ir indėlį į kultūros paveldo puoselėjimą. Jie tebegyvena tame pačiame name, kuriame veikė Bitėnų mokykla ir pirmasis sovietmečiu įsteigtas lietuviškos spaudos leidėjo M.Jankaus (1858-1946) memorialinis muziejus. Žemguliai buvo aktyvūs muziejaus steigėjai, 18 metų kaupė ekspoziciją, vedė ekskursijas.

Pamokos naujovė šiemet – M.Jankaus muziejuje vaikai patys galėjo išspausdinti laikraštį.

Knygnešiai kėlėsi valtele per tvenkinį

Anksčiau pasieniečiai valtimi plaukdavo Nemunu ir krante išslapstydavo knygas, o jas turėdavo surasti jaunieji knygnešiai. Šiemet knygos buvo paslėptos 15 punktų, o jie pažymėti žemėlapiuose.
knygnesiai pagauti zandaru
„Elkitės atsargiai, nes miške – daug gyvačių, Nemune plaukia krokodilai“, – prieš žygį perspėjo organizatoriai.

Kiekvienas knygnešys privalėjo pareiti su dviem žetonais – vieną gauna, kai pereina imituotą pasienio postą, kitą – kai persikelia valtele per tvenkinį. Tikslas – parnešti kuo daugiau knygų.

Pasieniečiai su jaunaisiais šauliais turėjo knygų kontrabandą surasti ir pažeidėjus sulaikyti.

Juknaičių pagrindinės mokyklos mokiniai sakė, kad sunkiausia buvo surasti paslėptas knygas. Padėto ryšulėlio teko ieškoti prie pat Rambyno kalno. Rastuosius spaudinius vaikai gabenti bandė įvairiais būdais: slėpė po drabužiais, kuprinės dugne.

Vienas iš Lumėnų pagrindinės mokyklos mokinių – patirtį turintis knygnešys Benas Mažutis – per visus edukacinės pamokos gyvavimo metus nė karto nebuvo sučiuptas žandarų. Šįmet jis vėl išsisuko – savo knygą paslėpė akordeone.

Ne visiems sekėsi sėkmingai prasmukti, juos gaudė žandarai. Vėliau sulaikytieji įtraukti į „juodąjį sąrašą“ ir surišti nuvesti prie klėties, kur turėjo atgailauti dėl padarytų nusižengimų. Paskirtos baudos: knygų kontrabandininkai atsipirko palyginti lengvai – turėjo tik nusišypsoti bei pasižadėti daugiau nebegabenti knygų. Likusieji įbauginti nešviesia katorgos perspektyva.

Bardinų užkardos pasieniečiai vaikams parodė tarnybinių šunų sugebėjimus, papasakojo apie jų tarnybą pasienyje. Renginio pabaigoje visi vaišinosi šiupinine.

Juknaičių pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Zoja Jurkuvienė ir bibliotekininkė Meilė Žadeikienė džiaugėsi, jog tokia teatralizuota pamoka mokiniams įsimena daug labiau, nei teorinis pasakojimas, leidžia pajusti laikmečio atmosferą.

Daugiau nuotraukų albume joomplu:4303 joomplu:4305 joomplu:4314

spaudos remimo fondas Projektas „Šilutės krašto kultūra ir žmonės: tradicijos, istorija, kūryba”.