Skalūnų dujų žvalgybos priešininkai protestuoja prie Seimo

Mitingas "Ne – skalūninių dujų žvalgymui ir gavybai!" / DELFI (T.Vinicko nuotr.)Skalūnų dujų žvalgybos priešininkai trečiadienį prie Seimo rengė akciją „Vanduo – Lietuvos auksas. Neleiskime užteršti”. Prie protesto akcijos ragino prisijungti ir Kintų bendruomenė. „Kviečiame išreikšti pilietinę valią pasakydami „Ne genocidui”.

Tik viešumas gali sustabdyti lobistų planus Lietuvą padaryti atliekų sąvartynu”, – rašoma bendruomenės pranešime. Taip pat raginama internete pasirašyti peticiją prieš dujų išgavimą Lietuvoje.

„Tauragės, Šilalės rajonų žmonės sukelti ant kojų, nes jų gyvenimai pakibo ore, nežinomybėje. Vyriausybė sprendžia jų ir visos Lietuvos likimą, svarstydama, ar leisti tarptautinei energetikos bendrovei „Chevron Lietuva” žvalgyti ir išgauti šioje vietovėje galimai esančias skalūnų dujas. Mes nenorime būti lobistinės, pavojingos politikos įkaitais. Neleisime nei saviems, nei svetimiems avantiūristams nuodyti mūsų geriamojo vandens ir mūsų protėvių krauju aplaistytos gimtosios žemės”, – skelbiama protestuotojų iniciatyvinės grupės išplatintame pranešime.

Lietuvos suinteresuotų gyventojų bendruomenių, gamtosaugos organizacijų ir suinteresuotos visuomenės dalies atstovai, susirinkę į pilietinę protesto akciją, teigė, jog jiems nerimą kelia tarptautiniai konkursai dėl skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos Tauragės, Šilutės, Šilalės, Pagėgių, Jurbarko, Kudirkos ir Kybartų teritorijose.

Jie pasisako prieš skalūninių dujų gavybos tyrinėjimus jų žemėse ir siekia atkreipti visuomenės ir valdžios atstovų dėmesį į šį klausimą.

Šiandien Aplinkos apsaugos komitete vėl pradėtas svarstyti skalūninių dujų išgavimo projektas ir rengiamas balsavimas.

FAKTAI

„2011 m. Europos Parlamento Vidaus politikos generalinio direktorato užsakymu atlikta studija „Skalūnų dujų ir skalūnų alyvos poveikis aplinkai ir žmonių sveikatai“ faktais įrodo, kad skalūnų dujų gavybos metu požeminis ir paviršinis vanduo yra masiškai teršiamas cheminėmis medžiagomis“, – rašoma kreipimesi.

Jame taip pat atkreiptas dėmesys, kad skalūnų dujų žvalgybą yra uždraudusios Prancūzija, Bulgarija, dėl gyventojų protestų žvalgyba nevyksta Airijoje, Austrijoje, Čekijoje, Olandijoje, Rumunijoje, Vokietijoje.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vadovas Algimantas Salamakinas prieš komiteto posėdį BNS sakė, kad balsavimui gali būti teikiami įvairūs variantai: nuo radikaliausio – stabdyti skalūnų dujų ir naftos žvalgybos konkursą, iki nuosaikaus – pavesti mokslininkams per kelias savaites pateikti išvadą. Dar viena išeitis, anot jo, – leisti šiuo klausimu apsispręsti Seimui.

JAV energetikos bendrovė „Chevron“ vienintelė pateikė paraišką tarptautiniam skalūnų dujų bei naftos paieškos ir gavybos Šilutės-Tauragės plote vakarų Lietuvoje, tačiau Lietuvos Vyriausybė sprendimo dar nepriėmė.

Lietuvos mokslininkai mano, kad Lietuvoje gali būti nuo 30 iki 50 milijardų kubinių metrų išgaunamų skalūnų dujų. Pernai Lietuva iš Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ importavo daugiau kaip 3 milijardus kubinių metrų dujų.