Skelbiama kova su paveldo plėšikais

 

MAIN 000x000Kultūros paveldo departamentas (KPD) ragina visus, pamačiusius įtartinus žmones su metalo ieškikliais rankose, skambinti policijai, pranešti vietos valdžiai, informuoti paveldo specialistus.

Skelbiama kova su paveldo niokotojais, dar kitaip vadinamais kapų plėšikais ar juodaisiais archeologais. Per savivaldybių administracijas KPD išplatino instrukciją, kurioje nurodoma, kokiais telefonais privalu nedelsiant skambinti pastebėjus žmonių, kurių rankose – metalo ieškikliai. Drauge pabrėžiama, kad Lietuvoje susiklostė ydinga situacija, kai griežtai draudžiama naudotis metalo ieškikliais, bet juos pirkti, parduoti, laikyti gali kiekvienas.
Taikinys – kapavietės

KPD Kontrolės skyriaus vedėja Donata Šimkūnaitė „Lietuvos žinioms“ teigė, jog pastaruoju metu vis dažniau aptinkama neteisėtų kasinėjimų vietose, įtrauktose į Kultūros vertybių sąrašą. „Net nustačius, kad vienur ar kitur siautė vadinamieji juodieji archeologai, gana sunku juos rasti, o radus – įrodyti, jog būtent šie asmenys suniokojo archeologiniu požiūriu vertingą vietovę“, – pažymėjo D. Šimkūnaitė. Todėl KPD nutarė kreiptis į visuomenę ir prašyti vos pastebėjus žmonių, laikančių rankose metalo ieškiklius, skubiai pranešti apie tai policijai, seniūnams, savivaldybėse, KPD teritoriniuose skyriuose dirbantiems paveldo specialistams.

„Juodieji archeologai dažniausiai suaktyvėja pavasarį ir rudenį. Neturiu paaiškinimo, kodėl taip yra, tačiau manau, jog tam įtakos turi gamta. Tada lengviau aptikti ieškomas vietas“, – sakė paveldosaugininkė. Ji pabrėžė, kad itin svarbu apsaugoti atokiai esančias senovės baltų genčių palaidojimo vietas – pilkapius, kurie kasinėjami ieškant mirusiųjų įkapių. „Juodieji archeologai“ noriai susirenka ir Pirmojo bei Antrojo pasaulinių karų aukų žetonus, drabužių sagas, kitus išlikusius daiktus.

Pardavinėja ir rastus laiškus

D. Šimkūnaitė pasakojo, kad pastarųjų dienų kreipimąsi į visuomenę paskatino atvejis Švenčionių rajono miškuose – netoli Pabradės buvo tiesiog išdraskytas Abejučių pilkapynas. Apie tai pranešė orientacinio žygio dalyviai.

KPD buriama darbo grupė, į kurią įtraukti specialistai svarstys, kaip tobulinti įstatymus. Mat šiuo metu metalo paieškos įrangą leidžiama ir įsigyti, ir laikyti. KPD Tauragės skyriaus vyriausioji valstybinė inspektorė Margarita Karūnienė „Lietuvos žinioms“ atskleidė, jog su kolegomis internete rado informacijos apie parduodamus daiktus, turinčius istorinę vertę, ir išsiaiškino, kad jie aptikti neteisėtai kasinėjant Jurbarko rajono Pagulbinių kaimo dvarvietės teritoriją. Šiuos daiktus internetu siūlęs asmuo neslėpė radęs juos naudodamasis metalo detektoriumi. Tas žmogus bandė parduoti slaptavietėje aptiktus laiškus, kuriuos žmonai rašė į sovietinę kariuomenę pašauktas ir ten žuvęs karys. Pasak valstybinės inspektorės, dėl šio nusikaltimo Jurbarko policijoje buvo pradėtas tyrimas, tačiau pristigus įkalčių jį teko nutraukti.

Trūksta įkalčių

M. Karūnienė teigė, jog jai buvo pavykę nustatyti ir asmenį, kuris metalo ieškikliu rado palaidojimo vietų Jurbarko rajone, netoli Viešvilės, iškasė Antrojo pasaulinio karo karių palaikus ir susirinko jį dominusius akcentus – uniformų sagas, mirusiųjų tapatybę žyminčius žetonus. Tada palaikus vėl užkasė ir tose vietose pastatė savadarbius kryželius. „Dėl šio nusikaltimo mes, paveldosaugininkai, kaunamės su policija ir reikalaujame, kad ji tęstų tyrimą. Tačiau pareigūnai mums aiškina stokojantys įkalčių, nors nusikaltęs asmuo pats prisipažino kasinėjęs palaidojimo vietas“, – neslėpė inspektorė.

Radviliškio rajono merijos Paveldosaugos ir turizmo skyriaus vedėjas Vytautas Simelis mano, kad metalo ieškikliais žmonės naudojasi ne vien darydami nusikaltimus. Jis teigė ne taip seniai susidūręs su jauna pora, kuri, pasiėmusi tokį įrenginį, vaikštinėjo po atokios negyvenamos sodybos teritoriją. „Jauni žmonės man įrodinėjo, kad ieškodami metalo bando užsidirbti pragyvenimui. Be to, parodė į automobilio bagažinę sukrautus dėmesio nevertus gelžgalius“, – kalbėjo paveldo specialistas.

lzinios.lt inf.