Skirtingų rūšių protezai: kuriuos pasirinkti?

Dantų protezai – viena iš populiariausių šypsenos atkūrimo priemonių. Kitaip nei įprasta manyti, jie naudojami ne tik senyvo amžiaus žmonių. Dauguma šiuolaikinių protezų atrodo itin natūraliai ir estetiškai, taip pat yra labai patogūs. Netekote dantų, nesate patenkinti jų būkle ir norite vėl patogiai kramtyti? Susipažinus su pagrindinėmis protezų rūšimis, gali tapti daug lengviau išsirinkti tuos, kurie labiausiai tinka jums.

Išimami ir neišimami (fiksuoti) protezai

Dantų protezai dažniausiai skirstomi į išimamus ir neišimamus, kitaip fiksuotus. Pastarieji yra patogesni, nes tvirtai laikosi burnoje ir padeda geriau atkurti natūralių dantų kramtymo funkciją. Tačiau kartais dėl tam tikrų sveikatos ar anatominių apribojimų burnos ertmėje tokių protezų naudoti negalima. Tokiais atvejais gali būti pasirenkama alternatyva – išimami dantų protezai.

Nepaisant to, kad ne taip efektyviai atkuria kramtymo funkciją, jie leidžia susigrąžinti estetišką šypseną. Be to, tokie protezai palaiko žandikaulio sąnario funkciją. Tai padeda užkirsti kelią tokiems nemaloniems pojūčiams kaip traškėjimas kramtant ar ūžimas ausyse. Išimami protezai gali būti daliniai arba pilni. Pirmieji skirti praradusiems ne visus dantis, o antrieji – neturintiems nei vieno danties viename ar abiejuose (viršutiniame ir apatiniame) žandikaulio lankuose.

Neišimamų dantų protezų rūšys

Šie protezai suteikia itin plačias prarastų arba pažeistų dantų atkūrimo galimybes. Jie gali būti skirtingų rūšių. Vieni iš neišimamų (fiksuotų) protezų yra vainikėliai (karūnėlės). Jie padeda atkurti stipriai pažeistus, nudilusius dantis, suteikia apsaugą nuo pažeidimų ateityje, pasižymi tvirtumu ir ilgaamžiškumu.

Cirkonio keramikos vainikėliai yra pralaidūs šviesai, todėl atrodo ypač natūraliai. Jie gaminami itin tiksliai, naudojant pažangiausius metodus. Tokie vainikėliai yra biologiškai suderinami su organizmo audiniais. Dėl šios priežasties jie tinka ir alergiškiems žmonėms.

Išimamiems protezams priskiriami ir tiltai. Jie tvirtinami ant šalia esančių savų sveikų dantų, kurie prieš tai šiek tiek nušlifuojami. Tiltai padeda užtikrinti gerą estetinį vaizdą ir funkcionalų kramtymą. Vienu metu jais galima atkurti tris ir daugiau prarastų dantų.

Dantų protezavimas gali būti atliekamas pačiais įvairiausiais atvejais: netekus vieno ar daugiau dantų, esant stipriems jų pažeidimams, patyrus traumą ar po endodontinio gydymo. Paspaudę ant nuorodos, galite sužinoti daugiau apie šios procedūros subtilybes. Priklausomai nuo situacijos, protezavimo metu taip pat gali būti naudojami keraminiai įklotai bei užklotai ir laminatės. Kitaip šios priemonės dar vadinamos mikroprotezais.

Keraminiai įklotai ir užklotai dažnai pasirenkami kaip alternatyva plomboms. Ilgainiui jie nekeičia savo spalvos ir formos, padeda išvengti mikroplyšių atsiradimo, todėl tokių mikroprotezų nereikia nuolat atnaujinti. Dantų laminatės, kitaip venyrai, yra itin plonos keramikinės plokštelės, specialiu cementu tvirtinamos prie priekinio danties paviršiaus. Jos yra daugiasluoksnės ir pralaidžios šviesai, todėl atrodo labai natūraliai ir estetiškai, be to, pasižymi tvirtumu, ilgaamžiškumu ir nereikalauja sudėtingos priežiūros.

Dažniausiai išskiriamos tokios laminačių rūšys: CEREC, porceliano ir kompozitinės. Pažangi kompiuterinė technologija CEREC (angl. CERamic REConstruction) dantų protezavimą leidžia atlikti tiksliai ir greitai, vos vieno vizito metu. Porcelianinės laminatės įprastai būna brangesnės, tačiau tokia priemonė padeda tausoti dantis, nes jo paviršius yra mažiau šlifuojamas. Tai leidžia išgauti itin natūralų efektą. Kompozitinės laminatės gaminamos pramoniniu būdu. Kitaip nei prieš dedant porcelianinius venyrus, šiuo atveju nenaudojamos laikinos laminatės.

Jeigu jau seniai svarstote galimybę atlikti dantų protezavimą, susisiekite su šios srities specialistais. Įvertinę individualią situaciją, jie gali parinkti patį tinkamiausią ir efektyviausią sprendimą. Patyrusi odontologijos klinikos komanda – tai, kas leidžia garantuoti maksimaliai gerus rezultatus ir džiaugtis šypsena be trūkumų.