Slapukė Švėkšnos moksleivė padirbėjo šalies Vyriausybėje

moksleiviai vyriausybeje vaitiekutePaskutiniąją rugpjūčio savaitę po LR ministerijas pasklido 30-ties moksleivių iš visų šalies kampelių būrys – jie dalyvavo jau šeštus metus vykdomame projekte „Moksleiviai – į Vyriausybę“.

Moksleiviai visą savaitę turėje galimybę padiskutuoti su pasirinktos ministerijos ministrais, susitiko su verslo bei visuomenės lyderiais, apsilankė institucijose, veikiančiose prie Vyriausybės.

Šilutės rajonas taip pat turėjo savo ambasadorę Vyriausybėje, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje dirbo Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos abiturientė Ina VAITIEKUTĖ.

„Mūsų slapukė“, – sako Švėkšnos gimnazijos vadovai, kuomet lydi į susitikimą su savo mokine, kuri, išvykdama į tokią atsakingą misiją, jiems neprasitarė nė žodeliu.

O Ina dar gyvena įspūdžiais, kurie padėjo kitaip pažvelgti į valstybės tarnautojų darbą, davė neįkainojamos patirties ir net (gali būti) prisidės prie jos ateities planų pasikeitimo.

„Žmogus yra laimingas tiek, kiek pats tokiu nori būti“, – tokiu moto vadovaujasi ši moksleivė.

Moksleivius sveikino Ministras Pirmininkas

Projekto „Moksleiviai – į Vyriausybę“ tikslas – paskatinti jaunimą domėtis valstybės institucijų veikla, priimamais sprendimais ir aktyviau dalyvauti politiniuose procesuose.

Paskutinį rugpjūčio pirmadienį 30 projekto dalyvių suvažiavo į savaitę trukusią praktiką Vyriausybės kanceliarijoje ir ministerijose. Projekto atidarymo renginyje Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius kvietė moksleivius būti aktyvius ir drąsiai klausinėti, dalytis savo nuomone bei susikrauti maksimalų žinių ir įspūdžių bagažą.

„Džiaugiuosi matydamas tiek šaunių, aktyvių ir visuomeniškų Lietuvos moksleivių, pasiryžusių paskutinę vasaros savaitę, užuot atostogavus, intensyviai padirbėti aukščiausiose šalies institucijose. Projektas sulaukia vis didesnio susidomėjimo, šiandieninis jaunimas aktyvus ir pilietiškas, auga puiki pamaina“, – kalbėjo premjeras.

Į projektą atvykusius moksleivius taip pat sveikino švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis, kiti oficialūs asmenys.

Susitiko su Prezidente ir ministre

I.Vaitiekutė sako, jog dalyvauti projekte dar liepos pradžioje ją paskatino buvusi auklėtoja Silvija Freitakienė. Reikėjo užpildyti anketą, atsakyti į klausimus apie mokslą, pomėgius, motyvaciją, moksleiviai vyriausybeje vaitiekute 1tolesnius gyvenimo planus, taip pat nurodyti, kokioje ministerijoje labiausiai norėtų padirbėti.

Pirmuoju numeriu Ina nurodė Energetikos ministeriją, mat yra tiksliųjų mokslų, ypač – fizikos, mėgėja ir planavo savo ateitį susieti būtent su energetika.

Tačiau ji pateko į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, kurią buvo nurodžiusi antruoju numeriu.

Gana intensyvi darbo programa moksleiviams buvo sudaryta visai savaitei. Ina prisimena susitikimus su ministre Algimanta Pabedinskiene, su kuria savaitės pradžioje buvo aptartos šios srities problemos, moksleivių lūkesčiai, o pabaigoje – savaitės darbo įspūdžiai.

Malonius prisiminimus švėkšniškei paliko susitikimas su šalies Prezidente Dalia Grybauskaite. Šalies vadovė, anot Inos, jai pasirodė nepalyginamai šiltesnis žmogus, nei buvo susidariusi įspūdį matydama ją per televiziją. Su moksleiviais Prezidentė kalbėjosi apie padėtį Ukrainoje, aptarė užsienio politikos ir energetikos problemas.

Ministerijose dirba malonūs žmonės

Ina sako, jog vykdama į Vilnių tikėjosi kur kas „sausesnio“ darbo, mat kaip tik tokį įspūdį apie valdininkų darbą buvo susidariusi anksčiau. Bet per tą savaitę jos įspūdis pasikeitė. „Ministerijose dirba labai malonūs, bendraujantys žmonės, puikiai veikia visos jų sukurtos darbo sistemos“, – sako ji.

Inos ir kito šioje ministerijoje dirbusio moksleivio praktikos programa buvo labiausiai orientuota į jaunimą, jo nedarbo problemas. Gimnazistai nagrinėjo projektus ir programas, kurios padeda jauniems žmonėms rasti darbą. Šiandien Ina jau žino, jog jaunimo įsidarbinimo galimybės yra kur kas platesnės, nei mano daugelis jaunų žmonių. Dar ji mano, kad daugeliui labai trūksta motyvacijos dirbti, kad dažnas jaunuolis nori iš karto gauti solidų atlygį, nepagalvodamas, jog to dar neleidžia jo galimybės ir kad jis nori per daug.

Moksleiviai lankėsi ir įstaigose. Vaiko apsaugos ir įvaikinimo departamente Ina daug sužinojo apie galimybes įvaikinti lietuviams ir užsieniečiams, apie psichologinės pagalbos jaunimui galimybes. Moksleiviai prisidėjo prie Maisto banko veiklos – tvarkė dokumentus, kartu su savanoriais vyko į parduotuves rinkti produktų. Dalyvavo jie ir reide kartu su Valstybinės darbo inspekcijos specialistais, tikrino, ar žmonės įmonėse dirba legaliai, ar saugi jų darbo aplinka.

„Buvo daug naujos patirties, pamačiau naujų galimybių“, – sako Švėkšnos abiturientė. Tad dabar ji jau nebemano, jog būtinai sies savo ateitį tik su energetika. „Dar nesu nusprendusi, kur studijuosiu baigusi mokyklą“, – sako ji.

Mergina svarsto galimybę dalyvauti dar kokiame savanorystės projekte, nes tiki, kad tokia patirtis dar labiau jai padėtų atrasti tikrąsias savo galimybes.