Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) duomenimis, Šilutėje naktį į penktadienį vėjo greitis viršijo 20 m/s, o rytą pasiekė 24,8 m/s, kas prilygsta 90 km/val. Pasak šios tarnybos vyriausiojo specialisto Gyčio Valaikos, toks vėjas visgi nevadinamas nei vėtra, nei juo labiau uraganu, tai dar tik stipri audra.
Nei vėtra, nei uraganas

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba iš anksto pranešė, kad ketvirtadienį ir penktadienį šalyje numatomi vėjuoti orai. Ir išties galingas Atlanto ciklonas tomis dienomis sukėlė smarkią audrą.
Galingiausias vėjas, žinoma, užfiksuotas pajūryje: čia jo greitis vietomis siekė 28 – 30 m/s. Klaipėdos uoste laivyba pradėta riboti jau ketvirtadienio pavakarę, pranešama, kad bangų aukštis jūroje siekė 4 metrus.
Šilutėje vėjas smarkiai sustiprėjo ketvirtadienio popietę, į orą keldamas nukritusių medžių lapų sūkurius. Visą naktį siautusi audra savo piką pasiekė penktadienio rytą, kai Šilutės hidrometeorologijos stotyje užfiksuotas beveik 25 m/s vėjo greitis.
„Dieną vėjas šiek tiek rims, tačiau „naują kvėpavimą“ jis ir vėl turėtų įgauti ir tapti gūsingas vakarop. Vėjo greitis ir vėl gali pasiekti 22 – 25 m/s“, – „Šilutės naujienoms“ penktadienio rytą sakė LHMT vyriausiasis specialistas Gytis Valaika.
Pasak specialisto, tokio vėjo greičio vadinti vėtra ar uraganu negalima, mat uraganu vadinama tada, kai vėjo greitis siekia 33 m/s ir daugiau.
Medžiai užtvėrė kelius
Šilutės ugniagesiams gelbėtojams penktadienio naktis irgi nebuvo rami. Naktį jiems teko ne kartą skubėti šalinti ant važiuojamosios kelių dalies užvirtusių medžių. Apie tokias situacijas pranešta iš Vainuto, Saugų seniūnijų, dar vienas medis buvo užtvėręs kelią Juknaičiai – Pašyšiai.

Tūkstančiai liko be elektros
Po audros darbo smarkiai padaugėjo ir bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kolektyvui. Ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas „Šilutės naujienoms“ sakė, kad penktadienio rytą Šilutės rajone be elektros buvo likę 8 vartotojai. „Iš viso ten dirba dvi brigados. Dedame visas pastangas, kad pašalintume sutrikimus kuo greičiau bei atstatytume elektros tiekimą gyventojams. Dėkojame už jų supratingumą ir kantrybę“, – sakė specialistas.
Pasak P. Kalmanto, iš viso Lietuvoje penktadienio rytą elektros tiekimas jau buvo atkurtas 35 tūkst. namų ūkių. Didžiajai daliai greitai atstatyti nutrauktą elektros tiekimą pavyko dėka išankstinio pasiruošimo ir intensyvių pastangų, nes buvo dirbama visą naktį. Įdiegti automatizuoti sprendimai leido reikšmingai daliai klientų elektrą atkurti per mažiau nei 3 min.
Visgi penktadienio rytą su elektros tiekimo sutrikimais vis dar susidūrė apie 3 tūkst. ESO klientų. Daugiausia gedimų fiksuojama Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio ir Kauno rajonuose.
„Primename gyventojams būti atsargiems, o dingus elektrai patikrinti eso.lt/zemelapis, galbūt ESO jau žino apie gedimą. Jeigu gedimo žemėlapyje nėra, galima užpildyti formą prie žemėlapio arba skambinti į ESO klientų aptarnavimo centrą telefonu 1852. Skambučių linija taip pat veikia padidintu pajėgumu, į visus skambučius atsiliepiama greitai“, – sakė P. Kalmantas.
Ragina būti atidiems
ESO išplatintame pranešime prašoma gyventojų gamtos stichijų metu būti itin atidiems. Svarbu nesiartinti prie elektros įrenginių ar oro linijų, o pastebėjus pažeistus elektros tinklo įrenginius ar nutrūkusius laidus, nedelsiant apie tai pranešti telefonu 1852.
Audros metu pastebėjus nutrūkusį elektros laidą ar bet kokį kitą apgadintą elektros įrenginį – transformatorinę ar pastotę prie jo jokiu būdu nesiartinti. Tarp žmogaus ir nutrūkusio laido turėtų būti bent 8 m. atstumas. Reikėtų saugotis ir ant elektros laidų užvirtusių medžių ar išvirtusių laidų atramų, kurios taip pat gali būti pavojingos gyvybei. Prie jų taip pat negalima artintis, juo labiau jų liesti.
Pastebėjus nutrūkusį laidą, apie avariją svarbu kuo greičiau pranešti ESO trumpuoju numeriu 1852 arba bendruoju pagalbos telefonu 112. Jei tik įmanoma, venkite artintis prie avarijos vietos, neleiskite prie jos eiti kitiems žmonėms ar gyvūnams ir kuo greičiau skambinkite minėtais telefonais, kad į įvykio vietą būtų nedelsiant išsiųsta operatyvinė komanda. Elektros tiekimą išoriniame tinkle gali išjungti tik ESO specialistai, jokiu būdu nerizikuokite ką nors daryti patys.
Rašyti atsakymą