Smarve besipiktinantys šilutiškiai kviečiami pūsti orą į Rusiją…

Kodėl Šilutės rajono savivaldybės administracija „skriaudžia“ rajono gyventojus, remdama karo zonoje sužeistus ukrainiečių vaikus, ir kodėl rajono meras nesikalba su Rusija dėl iš jos pusės atplaukiančio smarvės?.. Taip, yla lenda iš maišo. Ir kuo toliau, tuo keisčiau pradeda atrodyti kai kurių rajono Tarybos narių pasisakymai šiais paminėtais klausimais.

Stebint rajono tarybos posėdžius, jau ne pirmą kartą visų dėmesį į save atkreipia Lietuvos regionų partijos nariai Lijana Jagintavičienė ir Domantas Kairys, kurie, regis, bene labiausiai nesusigaudo, kas vyksta rajone. Šiuokart klausytojus, stebėtojus ir politikus nustebino paskutiniame Tarybos posėdyje užduoti minėtų asmenų klausimai apie ukrainiečiams vaikams ruošiamą surengti stovyklą ir kartas nuo karto iš Kaliningrado srities į mūsų kraštą atplaukiantį dūmų kvapą. Kai kurie politikai vėliau „Šilutės naujienoms“ išsitarė, jog po šių L. Jagintavičienės ir D. Kairio pasisakymų bei klausimų posėdžio salėje paaštrėjo jau ne rusiškų degėsių tvaikas, o prorusiška smarvė.

Parama ukrainiečių vaikams

Besibaigiant rajono Tarybos posėdžiui, į merą Vytautą Laurinaitį su klausimu apie galimybę pastovyklauti ukrainiečiams vaikams, kreipėsi L. Jagintavičienė. Apie ruošiamą surengti stovyklą ji sakė sužinojusi iš informacijos „Facebook“ paskyroje. Ten paviešinta, jog Šilutės rajono savivaldybės meras V. Laurinaitis nuotoliniu būdu bendravo su Skadovsko (Ukraina) miesto meru Oleksandru Jakovlevu. Jie tarėsi dėl 20 ukrainiečių vaikų poilsio stovykloje Palangoje. Meras sutiko, kad Šilutės rajono savivaldybė sudarys sąlygas šiems vaikams pailsėti ir bent trumpam pasidžiaugti taikios vasaros ramybe Lietuvoje.

L. Jagintavičienei knietėjo sužinoti, kiek ir už kokius pinigus bei iš kokios savivaldybės biudžeto eilutės bus skirti pinigai šiai stovyklai, ir kodėl ji bus rengiama ne mūsų rajone? Anot L. Jagintavičienės, juk stovyklautojams yra puikių vietų ir pas mus.

Atsakydamas į tai meras paaiškino, jog šiuo metu derinamas sąrašas vaikų, kurie turės galimybę stovyklauti Lietuvoje. Anot mero, tie vaikai yra traumuoti, iš karo Ukrainoje zonos. Tokia stovykla Šilutės rajono savivaldybei kainuos apie 7,5 – 7,8 tūkst. Eur. Dėl šių lėšų paskyrimo administracija kreipsis į Tarybą, kai tik sprendimo projektas bus paruoštas. Kaip pripažino V. Laurinaitis, susitarimas su Skadovsko meru įvyko labai greitai, todėl mūsų savivaldybės administracijos darbuotojai techniškai nespėjo parengti šio sprendimo projekto liepos mėnesio Tarybos posėdžiui.

Atsakydamas, kodėl stovykla vyks Palangoje, meras patikslino, jog dėl to atsižvelgė į konkretų Skadovsko mero prašymą. Anot V. Laurinaičio, jis paprašė, kad stovykla vyktų pajūryje, nes vaikai atvyks nuo Viduržemio jūros. Kitas prašymas – kad stovyklos grupių vadovai gerai mokėtų kalbėti rusiškai, nes ukrainiečiams vaikams sunku bus suprasti, susikalbėti su jais. Meras patikino, jog tikrai neprieštarautų ir stovyklai mūsų rajone.

Smarvės židinys aiškus visiems

Dar keistesniu klausimu nustebino L. Jagintavičienės bendrapartietis, Tarybos naujokas D. Kairys. Akivaizdu, kad sveiką gyvenseną propaguojantis jaunas politikas yra sunerimęs dėl naktimis šilutiškius kamuojančio degėsių tvaiko. Anot jo, kodėl nėra informacijos apie oro taršą, kiek ir kokių dalelių, kenkiančių sveikatai, tvyro šiuo metu ore, kuriuo kvėpuoja Šilutės rajono gyventojai. D. Kairys pasigedo informacijos ir apie tai, kiek kartų viršyta kenksmingų medžiagų norma, kiek tai žalinga sveikatai. Jis sakė, kad paprasčiausiai trūksta informacijos, apšviečiančios apie visa tai žmones.

Atsakydamas į tai meras V. Laurinaitis patikslino, jog informacijos apie oro taršą ir atplaukiantį degėsių kvapą tikrai buvo pakankamai, apie tai viešojoje erdvėje buvo nuolat informuojami gyventojai. Anot mero, penkias dienas mūsų rajone lankėsi Vilniuje esančios Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos darbuotojai ir atliko oro taršos tyrimus. Rezultatai parodė, jog kenksmingų sveikatai medžiagų normos nėra viršytos. Dėl paties kvapo, meras sakė, negalįs nieko daugiau atsakyti.

„Visiems žinoma, jog Kaliningrado srityje dega durpynas. Smarvės židinys kaip ir aiškus. O kai tik pasikeičia vėjo kryptis, smarvė atnešama į mūsų kraštą“, – sakė V. Laurinaitis.  Anot jo, tas kvapas kamuoja ne tik rusniškius ar šilutiškius, bet pasiekia ir Žemaičių Naumiestį, net ir Vainuto gyventojus priverčia naktimis užsidaryti langus.

Gal visi pūskime orą į Rusiją?..

D. Kairiui paantrino ir L. Jagintavičienė, kuri sakė taip pat pasigedusi konkrečių veiksmų iš Šilutės rajono savivaldybės administracijos. Ji paprašė pasakyti, ką daro Savivaldybės administracija, kad situacija keistųsi ir… kad būtų užgesintas židinys Kaliningrade…

Po tokio L. Jagintavičienės akibrokšto visiems stebėjusiesiems posėdį beliko pritarti merui, kuris beviltiškai skėstelėjo rankomis. Jis atsakė, jog vienintelis variantas šioje kvailoje situacijoje būtų nebent… pūsti vėją atgal rusams. V. Laurinaitis paklausė L. Jagintavičienės, kaip ji įsivaizduoja, kokiais veiksmais Šilutės savivaldybės administracija galėtų Rusijoje užgesinti gaisrą?

Po tokio klausimo L. Jagintavičienė net nustebo, anot jos, juk pirmiausia yra kontaktavimas, turi būti bandymas išspręsti problemą…

Gal ir dar kam nors įdomu, kodėl mūsų rajono meras nekontaktuoja su Kaliningrado srities administracija? Tad priminsime, kad su Rusija nesusikalba net aukščiausi ir įtakingiausi NATO ir galingiausių pasaulio šalių vadovai, ir ji jau bene pusantrų metų tęsia kruvino karo veiksmus taikioje Ukrainoje.

Nutraukdama šį beprasmišką pokalbį ir apibendrindama iškeltus Lietuvos regionų partijos atstovų mūsų rajono Taryboje klausimus, politikė Daiva Plikšnienė užbaigė sakydama, jog tokios diskusijos – tik kalbėjimas dėl kalbėjimo…

Ką mano kiti Tarybos nariai?

Nuomonės apie L. Jagintavičienės ir D. Kairio klausimus, užduotus Tarybos posėdyje, paklausėme ir jų kolegų, kitų Tarybos narių.

Steponas Kazlauskas

– Jau tiek rašyta ir prirašyta apie visą šiandieninę geopolitinę situaciją Šilutės krašte, kad, rodos, panašių klausimų turėtų nebekilti niekam. Nežinau, kaip tai pavadinti – marazmas ar neišprusimas, jei vis dar kažkam kyla minčių, kad valstybę, kurios neįveikia nei JAV, nei NATO, nei Europos Sąjunga, pokalbiu gali įveikti koks nors meras, direktorius ar vietinės reikšmės politikas?

Na, jau reikia bent kiek pasverti savo žodžius ar galų gale susirinkti informaciją. Supračiau tokius klausimus, jei ta smarvė sklistų iš kokios Rusnės ar Vainuto, bet kai iš tokio agresoriaus… Ir kokios dar informacijos gali trūkti, kai apie tai viešinama ir viešinama, kai laboratorija Šilutėje dirbo berods kelias dienas, kai pateikti visi rezultatai?.. Kyla tik viena mintis: ko mes galime reikalauti iš kokio nors Petro ar Antano, gyvenančių gūdžiame užkampyje, neturinčių nei interneto, nei laikraščio, kai rajono politikai tokie…

Edgaras Padimanskas

Informacijos tikrai netrūksta. Viskas buvo gana išsamiai pateikta tiek rajono, tiek respublikinėje žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose, Savivaldybės interneto svetainėje. O dėl kolegės L. Jagintavičienės pasisakymo… Manau, kad Tarybos narė eilinį kartą norėjo parodyti save, tik gaila, kad pasimatė kompetencijos trūkumas tarptautinių santykių srityje. Tarybos posėdyje viską puikiai išsakė D. Plikšnienė. Prie jos žodžių kaip ir nėra ką daugiau pridėti.

Laimutė Uselienė

Apie kilusį gaisrą Kaliningrado srityje žinoma jau nuo birželio mėnesio. Informacijos apie gaisrą nėra labai daug, bet, esant šiandieninei politinei situacijai su Rusija, tai visiškai suprantama. Todėl Tarybos narės L. Jagintavičienės pasiūlymas rajono merui kažką daryti ir komunikuoti su Rusija, man atrodo keistas.

Kęstutis Vaičiūnas

Tai problema, kuri pasikartoja kiekvienais metais ir tai labai priklauso nuo vėjo. Informacijos šia tema yra pakankamai. Kaip skelbiama, nustatyta, kad pamatuotų teršalų koncentracijos buvo nedidelės, todėl rezultatai vertintini kaip orientaciniai.

L. Jagintavičienės pasisakymą vertinu objektyviai. Ne viskas gamtoje kartais priklauso nuo mūsų. Paantrinsiu merui V. Laurinaičiui, kad „belieka pūsti prieš vėją“.

Arūnas Pupšys

Trumpai galiu pasakyti tik tiek, kad tikrai ne savivaldos lygmens politikų ar vadovų galioje kreiptis, kažką keisti ar kontaktuoti su Rusijos vadais šiandieninėje politinėje situacijoje, kai kontaktuoti nepavyksta aukščiausiai valstybės valdžiai. Ir ne tik mūsų šalies – net ir daug galingesnių valstybių.

Algirdas Gečas

Informacijos apie šį įvykį mums visiems trūksta, juolab, kad tai tęsiasi beveik visą vasarą, trukdo normaliai dirbti ir ilsėtis. Ir neabejotinai daro žalą mūsų sveikatai.

Atsiranda ir visokių gandų, spėliojimų apie tai, kas vyksta: girdime, kad dega durpynai, bet keista tai, kad degėsių tvaikas išliko net ir po didžiųjų liūčių! Negi ir jos šio gaisro neužgesino? Tai kokio masto jis yra? Kokia padaryta žala gamtai ir žmonėms? Keista, bet apie tai mes nekalbame ir apsiribojame tik bendrais paaiškinimais.

Kaip vertinu L. Jagintavičienės pasiūlymą kreiptis į Rusijos pusę ir prašyti paaiškinimo dėl vykstančių procesų? Vertinu teigiamai. Kodėl to nepadaryti? Juk su Rusija nėra nutraukti ryšiai? Kodėl gi neužklausus Rusijos pareigūnų dėl šios situacijos? Juk turime ten ir savivaldybių partnerių, su kuriais buvo palaikomi glaudūs ryšiai. Juk tai, kas vyksta, svarbu visiems.

Jeigu tai šiuo metu sunku padaryti, tai galbūt yra prasmės kreiptis į LR Vyriausybę, Aplinkos apsaugos ministeriją, kuri jau savo lygiu gautų informaciją apie tuos įvykius?