Smurtas namuose – ir su pagąsdinimų bei melo prieskoniu

fatima sulaikyta„Trankė per veidą kumščiais, lazda per rankas, spardė kojomis ir tampė už plaukų, purtė suėmęs už kaklo, praskėlė lūpą ir išdaužė virtuvės durų stiklą, grasino nužudyti ir laikė prie kaklo virtuvinį peilį, įkando į nosį…“, – tokie ir panašūs pranešimai pastarosiomis savaitėmis buvo ypač dažni policijos paros įvykių suvestinėse.
Vasario pabaigoje būta savaičių, kuomet jie užėmė net didesnę pusę visų rajone užregistruojamų pranešimų.

Ką tai rodo: ar tautiečiai išties vis dažniau puola saviškius kumščiais, ar vis daugiau moterų, patyrusių smurtą, nebesibaimina kreiptis į policiją? O gal pranešimas apie namuose smurtaujantį sutuoktinį ar sugyventinį jau tampa puikia priemone pagąsdinti tą, kuris tiesiog kažkuo neįtiko?.. 

Situaciją komentuojantis laikinai Šilutės policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus viršininko pareigas vykdantis Vaidas Petniūnas sako, kad būna visaip.

Daug iškvietimų – be pagrindo

Šiemet nuo sausio 1 iki vasario 28 dienos Šilutės r. PK pradėta 20 ikiteisminių tyrimų dėl kūno sužalojimo artimoje aplinkoje. Tai, anot V.Petniūno, gana daug.

Jei prie šio skaičiaus pridėtume ir tuos iškvietimus dėl neva smurtavimo, kurie, kaip vėliau paaiškėjo, buvo be pagrindo, susidarytų kur kas solidesni skaičiai. Mat tik vasario 14-27 dienomis ikiteisminius tyrimus pradėti atsisakyta net 39 atvejais.

Kokiais atvejais atsisakoma? Pavyzdžiui tada, kai nuvažiavę į nurodytą vietą pareigūnai neranda nė vieno blaivaus ir situaciją paaiškinti galinčio žmogaus, ir nė vienas iš kompanijos nebeatsimena, dėl ko apskritai prieš 10 minučių kilo ginčas…
Kai kuriais atvejais, kai ikiteisminius tyrimus pradėti atsisakoma, pranešėjams yra taikoma įvairi administracinė atsakomybė.

Moterys „baudžia“ ir miegančius sugyventinius

Melagingai specialiąsias tarnybas iškvietęs asmuo pelno ATPK 186 straipsnyje numatytą baudą nuo 300 iki 600 litų (dabar 87-174 eurai) arba areštą iki 30 parų.

Taip pat baudžiama už skambinimą specialiųjų tarnybų telefonais žinant, kad nėra pagalbos poreikio (188 (20) straipsnis). Tokie skambintojai įspėjami arba gauna baudą nuo 300 iki 500 litų (87-145 eurų) arba 15-30 parų arešto. Beje, įspėjimas taikomas tik nusižengiant pirmą kartą, ir jis taip pat fiksuojamas kaip nuobauda.

Būtent 186-asis ATPK straipsnis buvo pritaikytas vienai Katyčių gyventojai, kuri sumanė pagąsdinti sugyventinį. „Gelbėkit, muša, spardo“, – toks pagalbos šauksmas Šilutės pareigūnams buvo perduotas iš Bendrojo pagalbos centro.

Pareigūnai suskubo, mat smurtas namuose – tai „B“ kategorijos įvykis, į kurį, nesvarbu, koks atstumas, privalu suspėti nuvykti per 20 minučių. Nuskubėję į Katyčius aptiko girtą moteriškę – alkoholio matuoklis parodė daugiau nei 3 promiles. Ji taip paaiškino „smurto“ protrūkį: „Grįžęs sugyventinis atsigulė miegoti, o aš nenorėjau, kad jis čia miegotų, todėl ir paskambinau“…

Policijai gerai žinoma ir netoli Šilutės gyvenanti pilietė, ypač mėgstanti kviesti specialiąsias tarnybas. Moteris jau ne kartą bausta už tokius veiksmus, baudos ir administraciniu areštu buvo pakeistos. Tačiau jos pomėgio šokdinti pareigūnus tai neatšaldė.

Štai pastarąjį kartą ji (irgi jau nebe pirmą kartą) pranešė apie neva mušantį sugyventinį. Atvykę pareigūnai jai nustatė daugiau nei 2,5 promilės (sunkų) girtumą, tuo tarpu jos vyras buvo šiek tiek blaivesnis. Apklausiami abu paaiškino kartu girtavę, o susiginčiję tik dėl to, kuriam dabar eilė eiti nupirkti svaigalų. Muštynių, pasirodo, tądien visai nebuvo, tą pripažino apklausiama jau išsiblaiviusi moteriškė.

Už pareigūnų iškvietimą be reikalo jai vėl bus paskirta administracinė nuobauda.
Dar viena gerai pareigūnams žinoma šilutiškių sugyventinių pora melagingai policiją į pagalbą kvietė rinkimų sekmadienį. „Jis mane suspardė, pabėgau, lauksiu jūsų prie parduotuvės, atvažiuokite greičiau“, – toks pagalbos šauksmas užregistruotas telefonu 112.

Policininkai moters prie nurodytos parduotuvės taip ir nesulaukė. Nerado jos ir išmaišę aplinkinius kiemus, ir namuose, nebeatsiliepė ji ir telefonu, o netrukus jį visai išjungė…

Tačiau toks slapstymasis jau buvo pavėluotas – pilietei irgi teks atsakyti pagal ATP kodekse numatytus straipsnius.
Todėl V.Petniūnas pataria moterims pamiršti bandymus tokiu būdu gąsdinti savo partnerius, nes už tai teks atsakyti pagal įstatymą.

Prieš Kalėdas – mirtinas moters dūris

Ypač sunkių kūno sužalojimų pastaruoju metu rajone nepasitaiko. Tačiau vienos šilutiškių sugyventinių poros išgertuvės prieš pat 2014 metų Kalėdas baigėsi mirtimi. M.Jankaus g. gyvenęs 35 m. Darius K. ir 27-erių Fatima S. susikivirčijo irgi gerokai išgėrę. Moteris griebė virtuvinį peilį ir smeigė juo sugyventiniui po raktikauliu. Vieno dūrio pakako – vyras paplūdo krauju ir mirė dar iki atvykstant greitosios pagalbos medikams.

Kaimynai neslėpė, kad sugyventiniai nuolat smurtavo vienas prieš kitą, tad iki nelaimės buvo tik vienas žingsnis.
Prieš keletą metų plačiai nuskambėjo ir daugybę metų vyro smurtą kentusios Katyčių seniūnijos gyventojos mirtis.

Susitaikyti galima tik kartą

Neretai administracinė atsakomybė taikoma ir asmenims, kurie, nors ir išvengė ikiteisminio tyrimo dėl smurto artimoje aplinkoje, tačiau ginčijosi, vartojo necenzūrinę leksiką bei koneveikė vienas kitą mažamečių vaikų akivaizdoje. Tai, pasak V.Petniūno, traktuojama kaip tėvų valdžios nepanaudojimas arba panaudojimas priešingai vaiko interesams. Tokiems piliečiams pritaikomas 181 ATPK straipsnis: pirmą kartą jie gali būti įspėjami, o jei toks elgesys kartojasi, pelno baudą iki 400 litų (116 eurų).

Nors smurto artimoje aplinkoje prevencijos įstatymas galioja jau 3 metus, griežtesnės sankcijos mėgėjams be reikalo kviesti pareigūnus į šeimyninius kivirčus pradėtos aktyviai taikyti tik pastaruoju metu. Pasak V.Petniūno, pastebėti teigiami poslinkiai – dėmesio nevertų pranešimų ėmė mažėti.

Būtent šiemet nuo metų pradžios į smurto artimoje aplinkoje atvejus pradėta žiūrėti griežčiau, todėl ir ikiteisminių tyrimų dėl tokios veikos šiemet pradėta daugiau, nei tuo pat metu pernai.

Dar vienas V.Petniūno pastebėjimas: pastaruoju metu smurtautojai išmoksta mušti „gudriau“ – taip, kad žymių lieka mažai. Jei tuo metu vyras ir moteris yra vieni, įvykio nemato liudininkai, o smurto pėdsakų nėra, tokie tyrimai dažniausiai yra nutraukiami, mat pritrūksta įrodymų.

Nemažos ikiteisminių tyrimų dalies pabaiga yra konfliktuojančių pusių susitaikymas teisme. Tačiau neretai ir po teismo smurto protrūkiai kartojasi, o tada atnaujinami ir ankstesnieji ikiteisminiai tyrimai, mat pagal įstatymą, susitaikyti su žmogumi galima tik vieną kartą.

Pinigai išsenka per kelias dienas

Visgi kiekvieno mėnesio 10-tos dienos ir kelių paskesnių dienų policijos pareigūnai nemėgsta labiausiai. Mat paprastai tądien pradedamos mokėti socialinės išmokos, o tai reiškia, kad jau vakarop prasidės skundų dėl šeimynykščių smurto bumas.
Vien tomis dienomis, kai išdalijamos pašalpos, Bendrajame pagalbos centre registruojama nemažiau 30 pranešimų iš Šilutės rajono.

Smurto protrūkiai tęsiasi savaitę, mat tik tiek laiko mūsų tautiečiams tų išmokų užtenka išgertuvėms rengti.

Dar greičiau pareigūnai atsikvepia tais atvejais, kai 10-oji diena būna penktadienis, mat savaitgalį puotaujama ypač intensyviai, tad jau antradienį – trečiadienį piniginiai ištekliai būna išsekę, ir pagalbos kvietimų vėl sumažėja. Iki kito mėnesio.