Socialinės rizikos šeimas stebės daugiau socialinių darbuotojų

VAIKU TEISES_1Šilutės savivaldybės vadovai nedelsdami reaguoja į Lietuvą sukrėtusią mažamečio kėdainiškio žūtį savo šeimoje. Į tradicinę sausio mėnesio spaudos konferenciją savivaldybės mero pavaduotojas Algis Bekeris ir administracijos direktorius Sigitas Šeputis atėjo kartu su Socialinės paramos skyriaus vedėju Alvidu Šimelioniu bei Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Indra Pranaitiene.

Žiniasklaidai pranešta, kad socialinių  darbuotojų, dirbančių su socialinės rizikos šeimomis, skaičius Šilutės rajone bus didinamas nuo 18 iki 25. Pasak A.Šimelionio, tikimasi pasiekti, kad vienam darbuotojui tektų prižiūrėti ne daugiau kaip 10-11 socialinės rizikos šeimų, kuriose auga nepilnamečiai vaikai.

Skurdas gimdo prievartą ir agresiją

A.Šimelionis sakė, kad Šilutės savivaldybėje yra registruota 260 šeimų, kurioms būtina nuolatinė socialinių darbuotojų priežiūra. Tose šeimose auga apie 500 nepilnamečių ir mažamečių vaikų.

A.Šimelionio nuomone, didžiausias veiksnys, kuris šeimose gimdo prievartą ir agresiją, yra skurdas. Socialinės rizikos šeimų nariai labai dažnai stokoja įgūdžių tvarkyti gaunamas pajamas, organizuoti namų ūkį, teisingai prižiūrėti vaikus.

Pasak skyriaus vedėjo, kai prieš 10 metų šalyje pradėta kurti socialinės rizikos šeimų priežiūros sistema, valstybė tuomet skyrė tik tiek lėšų minėtai funkcijai įgyvendinti, kad vienam darbuotojui tekdavo prižiūrėti per 20 socialinės rizikos šeimų.

Džiugu, kad nuo šių metų pradžios tokiai paslaugai teikti jau skiriama tiek pinigų, kad vienam darbuotojui teks prižiūrėti perpus mažiau šeimų, o tai reiškia, kad kiekvienai šeimai teks daugiau dėmesio.

A.Šimelionis sako, kad Savivaldybės Socialinės paramos ir Vaiko teisių apsaugos skyrių darbuotojai nebijo priekaištų, jog pernelyg priekabiai vertina šeimas ir negailestingai traukia jas į socialinės rizikos sąrašus. Jo nuomone, Šilutės savivaldybė pagal minėtų šeimų skaičių Lietuvoje yra pirmajame dešimtuke tik todėl, kad socialiniai darbuotojai, vaikų teisių specialistai sąžiningai atlieka savo pareigas.

Rajone jau dešimtmetį puoselėjamas Savivaldybės Socialinės paramos ir Vaiko teisių apsaugos skyrių, policijos, švietimo įstaigų, sveikatos priežiūros darbuotojų bendradarbiavimas, kad būtų galima laiku nustatyti vaikų teisės į normalų gyvenimą pažeidimus. Deja, Lietuvoje yra daug savivaldybių, kuriose dėl neaiškių priežasčių paslaugos socialinės rizikos šeimoms teikiamos vangiai.

Šilutės privalumai

A.Šimelionio nuomone, Šilutės savivaldybės administracijos bei politikų sprendimai sukurti platų socialinių paslaugų spektrą rajone dabar duoda vaisius.

Vienas to įrodymų – Šilutėje įkurtas socialinių paslaugų centras, kur bet kokiu metu smurtą patyrusi motina su vaikais gali gauti prieglobstį. Tokius centrus turi ne kiekviena Lietuvos savivaldybė.

Saugų vaikų globos namai apskritą parą yra pasirengę priimti be priežiūros paliktus vaikus. Šilutės savivaldybės Socialinės paramos, Vaiko teisių apsaugos skyriai kartu su Saugų vaikų globos namais jau sutarė dalyvauti Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos paskelbtoje programoje, kuria bus bandoma suburti socialinius globėjus. Šilutės rajone planuojama parengti 5-10 socialinių globėjų, kurie būtų pasirengę bet kada priimti trumpalaikei globai vaikus iki 3 metų amžiaus. Socialiniai globėjai vaikus prižiūrėtų tol, kol išsispręstų vaikų nuolatinės globos klausimas. Laikiniesiems globėjams būtų mokamas etatinis darbo užmokestis, o vaiko globos metu kas mėnesį mokama apie 300 eurų vaiko išlaikymui.

Pasak A.Šimelionio, Šilutės savivaldybės tarybos sprendimais, apie 25 proc. lėšų, sutaupytų iš socialinių pašalpų eilutės (siekiama, kad