„Sodra“ viešai skelbs moterų ir vyrų vidutinį darbo užmokestį įmonėse

„Sodra“ pradeda viešinti vidutinį vyrų ir moterų darbo užmokestį šalies įmonėse.

Nuo šiol atviruose „Sodros“ duomenyse bus galima sužinoti, kokias vidutines darbo pajamas vienoje ar kitoje bendrovėje, įmonėje, organizacijoje gauna vyrai, o kokias – moterys.

Iki šiol buvo skelbiamas kiekvienos įmonės darbuotojų skaičius, bendras vidutinis darbo užmokestis, atlyginimo mediana ir informacija apie daugiausiai ir mažiausiai uždirbančių darbuotojų vidutines darbo pajamas.

Įstatymai „Sodrą“ įpareigoja pateikti vis daugiau viešos informacijos apie draudėjus ir jų darbuotojus. Informacija apie darbo užmokestį padeda skaidrinti darbo rinką, mažinti šešėlį ir diskriminaciją.
„Sodra“ nuolat analizuoja vidutinių darbo pajamų pokyčius ir stebi tendencijas. Šiandien Lietuvoje vyrų ir moterų pajamų atotrūkis vis dar yra didelis, siekia 11 proc. Nors šis atotrūkis nuosekliai mažėja kasmet, problema vis dar yra. „Sodra“ tikisi, kad vieši duomenys padės užtikrinti sąžiningas sąlygas visiems darbo rinkos dalyviams.

Skatins viešinti darbo užmokesčio politiką

Bus viešinami tų įmonių vyrų ir moterų atlyginimų vidurkiai, kuriose yra ne mažiau negu 8 darbuotojai, o iš jų yra ne mažiau negu po keturis vyrus ir moteris. Pavyzdžiui, bus teikiami duomenys apie įmonę, kurioje dirba 4 vyrai ir 15 moterų, tačiau jeigu įmonėje dirba 2 vyrai ir 18 moterų, tuomet vyrų ir moterų vidurkis skelbiamas nebus.

Pačioms įmonėms nieko daryti nereikia. Jos, kaip ir iki šiol, turi prievolę pateikti „Sodrai“ duomenis apie visus savo darbuotojus ir jų darbo pajamas už praėjusį mėnesį. Todėl vyrų ir moterų vidutinis darbo užmokestis įmonėse pradedamas viešinti, kai įmonės gegužės mėnesį pateikia duomenis už balandį, ir taip toliau.

Vertinant vyrų ir moterų vidutinį darbo užmokestį įmonėse reikėtų atsižvelgti į tam tikras sąlygas ir ribotas galimybes. Pateikiant duomenis nebus atsižvelgta, kiek įmonėje dirba vyrų, o kiek moterų. Taip pat nebus atsižvelgta, kokias pareigas toje įmonėje eina vyrai ir kokias – moterys, nors tai gali turėti reikšmingos įtakos darbuotojų užmokesčio vidurkiui. Dėl to nereikėtų skubėti daryti išvadų.
Informacija apie vidutinį vyrų ir moterų darbo užmokestį jau dabar prieinama „Sodros“ interneto svetainėje, skiltyje „Vieši draudėjų duomenys“ – šiuo metu ją galima peržiūrėti parsisiuntus duomenų failą.