Soroptimos klubo jubiliejus – atskaitos taškas naujiems darbams

sorpotimistes silutes klubasPasaulinio moterų judėjimo „Soroptimos International“ narys – Šilutės soroptimos klubas šeštadienį minėjo savo veiklos 15 metų jubiliejų ir surengė šventę ne tik savo narėms, bet ir soroptimistėms iš Lietuvos miestų, viešnioms iš Vokietijos ir Olandijos klubų, svečiams iš įvairių Šilutės organizacijų.

Šventės metu puošnioje Švėkšnos „Genovaitės“ viloje atgijo prieškario dvaro dvasia. Skrybėlaitėmis, pirštinaitėmis, vėduoklėmis ir kitais aksesuarais pasipuošusios moterys ir kiti svečiai ne tik smagiai leido laiką, bet ir diskutavo apie altruistinius darbus, skirtus padėti įvairių socialinių sluoksnių mergaitėms ir moterims, jaunimui, apie pastangas puošti savo aplinką, pačioms tobulėti, bendrauti ir bendradarbiauti respublikiniu ir tarptautiniu mastu.

Šventės įžangoje – įspūdingos ceremonijos

Visas būrys svečių nuščiuvo, kai į dvaro parką įjojo raitelė, nešdama moterų judėjimo „Soroptimos International“ vėliavą. O iš paskos karietoje atvažiavo Šilutės Soroptimos klubo prezidentė Virgina Pankauskienė, Lietuvos soroptimisčių sąjungos prezidentė Asta Balčiūnaitienė, Šilutės klubo įkūrėja Ella Rosse bei Šilutės klubo krikštamotė Ursel Imhof.

Baltąją vilos salę užpildė Šilutės meno mokyklos styginių instrumentų ansamblio muzika – šis romantiškas koncertas buvo palydėtas publikos ovacijomis.

Kiekvienas soroptimisčių renginys pradedamas būtina ceremonija – keturių mėlynų ir geltonų (tokios yra šio visuomeninio judėjimo spalvos) žvakių uždegimu.

Šįkart už pasaulinę ir Europos federacijas žvakes uždegė Olandijos Horno miesto ir Vokietijos Hamelno miesto klubų atstovės, už Lietuvos sąjungą – sąjungos prezidentė A.Balčiūnaitienė, už Šilutės klubą – šį klubą prieš 15 metų inauguravusi į Soroptimos federaciją ir jau tryliktą kartą per klubo gimtadienį Šilutėje viešinti U.Imhof iš Bukstehudės klubo (Vokietija). Viešnios linkėjo stiprinti šį moterų judėjimą, kelti naujas idėjas, įgyvendinti visuomenei naudingus projektus.

Per 15 metų – daugybė projektų visuomeneisoroptimistes virgina monika

Šilutės klubo prezidentė V.Pankauskienė apžvelgė svarbiausius darbus, nuveiktus per 15 metų. Beje, per šį laikotarpį klubo veikla buvo įvertinta rajono vadovų – Europos Tarybos Garbės vėliavos įteikimo Šilutės rajono savivaldybei proga klubas gavo padėkos raštą už krašto garsinimą šalyje ir užsienyje. O Šilutės Rotary klubas pernai už labdaringą, mecenatišką ir švietėjišką veiklą Šilutės Soroptimos klubą nominavo vienu iš geradarių, labiausiai nusipelniusių Šilutės miesto gerovei ir jos klestėjimui.

Pirmasis klubo labdaros projektas buvo įgyvendintas Panemunės pagrindinėje mokykloje – soroptimistės finansavo tualeto įrengimą šioje mokykloje, nes iki tol mokiniai buvo priversti naudotis lauko tualetu, taip pat parėmė mokyklą mokymosi ir ugdymo priemonėmis. Vėliau klubas vykdė prevencinį – šviečiamąjį smurto prieš moteris projektą, stipendijomis rėmė gabius studentus, ketverius metus dirbo organų donorystės skatinimo srityje – šiam projektui buvo gavusios Europos soroptimos federacijos finansavimą.

Šilutės pradinės mokyklos mokinukai, anksčiau pirkdavę geriamojo vandens butelius, soroptimiečių dėka gali atsigaivinti geriamuoju vandeniu iš klubo įrengto stacionaraus fontanėlio.

Šilutiškiai ir miesto svečiai pamėgo prisėsti ant suolelių prie H.Šojaus dvaro – juos miestui taip pat dovanojo Šilutės Soroptimos klubas.

Klubo moterys ne vienerius metus prižiūrėjo gėlynus skverelyje prie kailių salono „Eksa“, prie Šilutės ligoninės Vaikų ligų skyriaus, dalyvavo aplinkos tvarkymo, žvėrelių globojimo, medelių sodinimo akcijose.

Beje, 15-mečio jubiliejaus proga klubas Švėkšnai dovanojo 4 guobas, kurios padės atnaujinti vėtrų nuniokotą parko guobų alėją.

Mažiesiems ligoniukams yra skirtas ilgametis soroptimiečių projektas „Žaisloteka – biblioteka“ – ne kartą Vaikų ligų skyriui nupirkta knygelių, lavinamųjų priemonių, žaislų. Į kalėdinę dovanų akciją moterys įtraukė visus šilutiškius, paprašiusios ligoninės pacientams dovanoti žaislų, kanceliarinių priemonių.

Socialiai remtinų šeimų vaikams klubas yra dovanojęs kalėdinius spektaklius, finansiškai parėmęs sunkiai besiverčiančią daugiavaikę šeimą, nuo gaisro nukentėjusią šeimą.

Pačios moterys klubo susirinkimuose nemažai dėmesio skiria saviraiškai, pažintiniams pokalbiams, edukacijai. Smagu kartu susirinkus sukurti velykinius karpinius, išbandyti ebru meną – tapymą ant vandens, iš svyruoklio beržo vytelių pačioms nupinti krepšelius – vazonus, aptarti ir egzotinių kelionių, ir kelionių po savąjį kraštą įspūdžius, galų gale – visoms kartu išdainuoti mėgstamiausias dainas, išsakyti eiles.

Sveikinimai ir padėkos – geriausioms sesėms

Taip šiltai bendraujančios moterys ne veltui viena kitą vadina sesėmis, nes žodis „soroptimist“ verčiant iš graikų kalbos reiškia „geriausia sesuo“.

Šilutės klubo nares, savo laisvalaikį skiriančias altruistiniams projektams ir idėjoms įgyvendinti, garsinančias savo miesto vardą sorpotimistes kiausinienešalyje ir užsienyje, sveikino sesės soroptimistės iš Vilniaus, Kauno, Raseinių, Panevėžio, Klaipėdos klubų, Lietuvos soroptimisčių sąjungos, Horno, Hamelno, Bukstehudės klubų. Linkėjimus perdavė Šilutės Rotary klubo, moterų klubo „Inner Wheel“, Šilutės moterų verslininkių organizacijos atstovai. Už užsimezgusį bendradarbiavimą ir pastangas gražinti Švėkšną dėkojo Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis. Savivaldybės administracijos sveikinimus ir padėką už reikšmingą švietėjišką, socialinį ir ekologinį darbą perdavė direktorius Raimundas Ambrozaitis.

Prezidentės regalijoje – simbolių pynė

Šis jubiliejus klubui bus įsimintinas ir todėl, kad soroptimistės nusprendė sukurti regaliją, kuri papuoš klubo prezidentes svarbių renginių metu.

Juvelyro Roberto Krapavicko sukurtas papuošalas turi Šilutės krašto ir soroptimos judėjimo simbolius. Kurėno burėje matomas moters veidas pabrėžia, kad šis klubas yra tik moterų ir kad veikla labiau orientuota padėti moterims. Saulutėje iškalti soroptimistinio ženklo kontūrai parodo, kad klubo veikla yra kaip šviesos spindulys visuomenėje. Šilutės miesto herbas, laivo ir žvejo tinklas vaizdžiai ir kūrybingai simbolizuoja įspūdingą Šilutės kraštą. Regaliją puošia geltonos ir melsvos spalvų gintaras – atspindintis soroptimizmo spalvas.

Šią regaliją iš rankų į rankas perdavė buvusios klubo prezidentės E.Rosse, Vaidilutė Intienė, Rūta Cvetkovienė, Albina Radavičienė, Monika Plėvytė – Thomsen, tardamos linkėjimus visoms sesėms ir klubo bičiuliams.

Tada prezidentinė regalija papuošė kadenciją baigiančią klubo prezidentę V.Pankauskienę.

Šventė baigėsi šiltu bendravimu, Radviliškio moterų ansamblio „Sidabrinė mėnesiena“ romansų koncertu, akordeono ir saksofono muzikos vakaru.

Įsimintinos viešnagės Švėkšnoje ir Žemaičių Naumiestyje

Kitą dieną klubo narės iš toliau atvykusius svečius pakvietė į ekskursiją po Švėkšnos bažnyčią, parką. Čia daug intriguojančių įdomybių papasakojo Švėkšnos kraštotyrininkė Ona Norkutė.

Nepakartojami įspūdžiai svečių laukė Žemaičių Naumiestyje, kur „Gerumo namų“ moterys ir jų globėjas Antanas Kubaitis pasitiko su milžiniškoje keptuvėje spirgančia kiaušiniene. O kur dar saviveiklininkų vadovo Valerijono Krutikovo ir jo kolegos trenkiami maršai ir polkos!

Tarsi į lietuviško kaimo šventę patekę svečiai aikčiojo girdami puikias kaimiškas vaišes, šeimininkių išradingumą, neiškentę sėdėti vieną po kito suko liaudiškų žaidimų ratelius.

„Čia buvo pačios nuostabiausios viešnagės akimirkos“, – autentiškomis linksmybėmis ypač žavėjosi užsieniečiai, vėliau nepagailėję finansinės paramos labdaringa veikla užsiimantiems „Gerumo namams“.

Išlydėjusios svečius soroptimietės, kurių šiuo metu klube yra 22, jau dėlioja naujų soroptimistinių metų darbus. Klubo vairą dvejiems metams perima Jūratė Skabeikienė ir jau buria komandą artėjančiam Žuvienės virimo čempionatui.