Specialistai tarėsi, kaip mažinti beglobių gyvūnų

gyvunu globa salePenktadienį visi gyvūnų mylėtojai, globėjai ir užtarėjai Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos Pradinių klasių skyriaus salėje susirinko aptarti aktualius klausimus, susijusius su gyvūnų ir augintinių priežiūra. Konferenciją „Kaip padėti beglobiams gyvūnams“ organizavo šios mokyklos bendruomenė ir Šilutės valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Pranešimus apie gyvūnų priežiūrą ir globojimą skaitė Šilutės VMVT viršininkas Edmundas Ciparis, Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos pradinio ugdymo mokytoja ekspertė Violeta Lukočienė, Šilutės VMVT vyriausiasis veterinarijos gydytojas – inspektorius Vytautas Mockus, rajono Savivaldybės vyr. specialistas – sanitarijos inspektorius Jonas Čeponis, Šilutės miesto šunų mylėtojų draugijos „HOBI“ pirmininkas, privatus veterinarijos gydytojas Kęstutis Petravičius.

Konferencijoje kūrybinius darbus skaitė Šilutės Pamario pagrindinės, Žibų pradinės ir Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos, Švėkšnos specialiojo ugdymo centro, Kintų, Gardamo pagrindinių mokyklų mokiniai.

Turėsime gyvūnų prieglaudą

Tardama sveikinimo žodį, Pradinių klasių skyriaus vadovė Danguolė Norkuvienė prisiminė vokiečių filosofo E.Kanto žodžius, kad žiaurus elgesys su gyvūnais neigia paties žmogaus pareigą sau – sumažina jautrumą kančiai ir sumenkina, o galiausiai ir panaikina šią natūralią savybę, kuri labai naudinga bendraujant su kitais žmonėmis.

Konferencijoje viešėjęs Šilutės verslininkas, politikas, gyvūnų fotografas Saulius Stankevičius susirinkusiesiems parodė gyvą pavyzdį – jis savo namuose kelis mėnesius globoja itin retą Lietuvoje paukštį – suopį.

Pasak S.Stankevičiaus, Šilutės rajone nėra specialių tarnybų, kurios padėtų tinkamai pasirūpinti sužeistais ar priklydusiais gyvūnais bei paukščiais. Vienintelė išeitis – iškviesti iš Klaipėdos specialiąją tarnybą, kurios atstovai atvyksta po kelių valandų, vėliau suluošintą priklydėlį užmigdo.

Anot S.Stankevičiaus, bene didžiausia problema Šilutėje tai, kad iki šiol nėra gyvūnų globos draugijos.

Konferencijoje dalyvavo ir virtualios gyvūnų prieglaudos iniciatorė, šilutiškė Loreta Kleinienė. Anot jos, Šilutėje greit bus atidaryta viešoji gyvūnų gerovės įstaiga. Beliko tik sulaukti teisiniu pagrindu patvirtintų sprendimų. Anot L.Kleinienės, įkūrus įstaigą, jos veikla bus nukreipta ne į pasekmes, o į priežastis ir bus stengiamasi užkirsti kelią beglobių gyvūnų atsiradimui mūsų krašte.

Ateityje gyvūnų gerovės lygis tik gerės

Skaitydama pranešimą „Pasaulinė gyvūnijos diena pradinuko akimis“ mokytoja V.Lukočienė pristatė mokykloje keletą metų vykdomą veiklą, kuria moksleiviams suteikiama žinių apie gyvūnų gyvenimo būdą, priežiūrą, ligas, ugdoma atsakomybė už savo ir augintinių sveikatą, skatinama pagarbiai elgtis su gyvūnais, jais rūpintis.

Kasmet rengiamais projektais, akcijomis bei organizuojamais kūrybinių darbų konkursais Pamario pagrindinėje mokykloje vyksta švietėjiška veikla, kuri padeda mokiniams išmokti rūpintis gyvūnais. Praktiniai užsiėmimai su vaikais, anot mokytojos V.Lukočienės, suteikia jiems tiek žinių, kad vėliau jie nebegalės nusisukti nuo bejėgių mažųjų draugų.

Kelerius metus artimai bendradarbiaujančios Šilutės Pamario pagrindinė mokykla bei Šilutės VMVT kartu dirba tam, kad mieste liktų kuo mažiau beglobių gyvūnų, o augančioms asmenybėms nuo mažens būtų įskiepyta meilė gyvūnams.
Veterinarijos gydytojas – inspektorius V.Mockus priminė gyvūnų gerovės reikalavimus, pagrįstus teisės aktais, bei su gyvūnais draudžiamus veiksmus. Už žiaurų elgesį su gyvūnais ir jų kankinimą asmenys traukiami administracinėn ar baudžiamojon atsakomybėn. Pasak pranešėjo, gyvūnų gerovės lygis valstybėje parodo jos žmonių sąmoningumo lygį.

Kalbėdamas apie ateities perspektyvas, V.Mockus sakė, jog Pasaulinė gyvūnų sveikatos organizacija gyvūnų gerovės situaciją Europoje ketina pagerinti per artimiausius 15 metų. Vienas svarbiausių žingsnių – numatoma ant maisto produktų etikečių nurodyti, kokiu gyvūnų gerovės reikalavimų lygmeniu užaugintas gyvūnas, iš kurio gauta ši produkcija.

Nuo 2015 m. sausio 1 d. įsigalios patvirtintas naujos formos gyvūno augintinio pasas, o nuo 2016 m. katės, šunys ir naminiai šeškai turės būti ženklinami mikroschemomis ir registruojami gyvūnų augintinių registre. Nuo 2018 m. planuojama atsisakyti chirurginės kuilių kastracijos.

Kreipsis į Savivaldybę

Konferencijoje priimti svarbūs nutarimai. Vienas jų – kreiptis į rajono Savivaldybę su prašymu parengti bei įgyvendinti beglobių gyvūnų augintinių populiacijos reguliavimo programą. Interneto svetainėje, grafoje „Žemės ūkis“ ar specialiai sukurtoje naujoje skiltyje siūloma talpinti prevencinius planus, skirtus beglobių gyvūnų augintinių populiacijos mažinimui, patalpinti nuorodą į svetainę NoriuŠuns.lt. ir patalpinti nuorodą „Klausimai – atsakymai apie gyvūnus“.

Švietimo skyriui bus siūloma surinkti informaciją apie rajono ugdymo įstaigose vykdomą veiklą, susijusią su mokymais apie gyvūnų priežiūrą. Galbūt apie tai bus pradėta kalbėti ir dorinės etikos pamokose.

Nutarime siūloma inicijuoti gyvūnų globos namų ar gyvūnų globos vietų steigimą Šilutės rajone, nustatant tvarką, kuri reglamentuotų apmokėjimą veterinarijos gydytojui už suteiktą pirmąją pagalbą beglobiui gyvūnui; įtraukti Gyvūnų globos dienos paminėjimą spalio 4 d. į metinį rajono renginių planą; dažniau vykdyti ir koordinuoti  institucijų, atsakingų už gyvūnų laikymo savivaldybės teritorijoje taisyklių įgyvendinimą, kompleksinius reidus; siekti visų gyvūnų augintinių registracijos ir vakcinacijos nuo pasiutligės.