Su pieno gamintojais aptartos šio sektoriaus aktualijos

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Mantas Staškevičius dalyvavo Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos posėdyje Kaune.

 Posėdžio tema – pieno sektoriaus aktualijų ir rezultatų aptarimas, pieno supirkimo taisyklių pasikeitimai, įsigalioję nuo šių metų kovo 1 dienos.

VMVT direktorius atkreipė dėmesį, kad labiausiai naujieji pasikeitimai palietė žalio pieno mėginių ėmimą. Šiuo metu iš mažesnio mėginių skaičiaus atliekama tiek pat privalomųjų tyrimų, kurie svarbūs vertinant pieno kokybę. Per mėnesį pieno supirkėjas turės paimti mažesnį nei iki šiol mėginių skaičių: 6 vietoj buvusių 8. Šiuo pasikeitimu didinamas mėginių patikimumas, mažinant galimus klastojimo atvejus. Kitas pasikeitimas – iš mėginio, skirto pieno supirkimo atstatymui, papildomai bus ištiriami sudėties rodikliai, kurie leis įsitikinti, kad mėginys paimtas reprezentatyviai.

Susitikime, kuriame dalyvavo Žemės ūkio ministerijos, UAB „Pieno tyrimai“, VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro, taip pat mokslo įstaigų atstovai ir šalies pieno gamintojai, taip pat pristatyti valstybinės kontrolės duomenys, pagrindę poreikį inicijuoti reikalingus pieno supirkimo taisyklių pakeitimus, kad pieno kokybė būtų užtikrinta.

Dalis pieno supirkimo taisyklių pakeitimų įsigalios nuo 2023 m. sausio 1 d., nes reikalingas ilgesnis pereinamasis laikotarpis, kad gamintojai spėtų pasiruošti įgyvendinti reikalavimus ir modernizuoti ūkius.

VMVT, siekdama paskatinti vietoje pagamintos produkcijos konkurencingumą, yra sudariusi galimybes smulkiesiems gamintojams pagal supaprastintus reikalavimus tiekti savo produkciją tiesiogiai vartotojams. Tad ūkininkai turi galimybę savo veiklą orientuoti į pagamintos produkcijos pardavimus vartotojams mažais kiekiais. VMVT tam yra supaprastinusi reikalavimus, kuriais taip pat gali pasinaudoti ir pieno gamintojai.