Sugadintuose biuleteniuose šilutiškiai visoms partijoms davė po nulį

biuletenis pavejuiPer pirmąjį Seimo rinkimų turą dešimtys tūkstančių rinkėjų sugadino balsavimo biuletenius. Sąmoningai tai darydami žmonės braukė partijų sąrašus ir kandidatų pavardes, raštu reiškė pasipiktinimą politikais, į Seimą „kėlė” amerikiečių aktorių Chucką Norrisą, rašo „Lietuvos žinios”.

Negalutiniais duomenimis, per pirmąjį Seimo rinkimų turą beveik 77,9 tūkst. rinkėjų, arba 5,7 proc. visų atėjusiųjų pareikšti nuomonę vienmandatėse rinkimų apygardose, sugadino balsavimo biuletenius.

Daugiamandatėje apygardoje negaliojančių biuletenių buvo mažiau – 4,23 proc., arba beveik 57,7 tūkstančio. 43,8 tūkst. rinkėjų, arba 3,23 proc. visų atėjusiųjų balsuoti, sugadino referendumo dėl naujos atominės elektrinės statybų biuletenius, dalį jų – sąmoningai.

Internete klaidžioja sugadinto referendumo biuletenio nuotrauka. Vietoj TAIP ar NE atominės elektrinės statyboms rinkėjas prirašė trečią variantą – „Venckienės deportacija”. Prieš šio teiginio buvo nupieštas skrituliukas, o ant jo užbrauktas kryžiukas. Kitas rinkėjas taip pat pasielgė išradingai. Jis perbraukė referendumo biuletenį ir parašė: „Pavėjui!”

Netrūko, kaip ir per ankstesnius rinkimus, humoro nestokojančių piliečių. Keli Kauno miesto gyventojai biuleteniuose vietoj iškeltų politikų įrašė JAV filmų ir serialų žvaigždę Ch.Norrisą.

Šilutės-Pagėgių rinkimų apygardoje suskaičiuota 6,05 proc. negaliojančių rinkimų dokumentų. Šios apygardos komisijos pirmininko Raimondo Steponkaus nenustebino daugybė sugadintų biuletenių. Jo nuomone, tai galėjo būti padaryta ir sąmoningai. „Gal žmonėms nepatiko partijos ar dar kas nors”, – svarstė R.Steponkus.

Šilutės-Pagėgių rinkimų apygardos komisijos nariai rado ištepliotų, pribraukytų biuletenių, ant kai kurių jų prie visų partijų buvo surašyti dideli nuliai.

Politologo Liudo Zdanavičiaus manymu, sąmoningai biuletenius gadinantys rinkėjai taip išreiškė savo protestą. Kai kuriose valstybėse rinkimų dokumentuose numatoma galimybė balsuoti prieš visus kandidatus. Kadangi Lietuvoje to nėra, žmonės esą kitokiais būdais bando išreikšti poziciją, kad neturi iš ko rinktis.

Pasak L.Zdanavičiaus, protestinis balsavimas sugadinant biuletenius paplitęs ne tik mūsų valstybėje. Nusivylę rinkėjai ir užsienyje panašiais būdais išreiškia savo nepasitenkinimą.