Sugrįžusiose tradicinėse Vainuto Joninėse – tūkstančiai žiūrovų ir būrys apdovanotųjų

Nei lietus, nei pandemija nesutrukdė vainutiškiams paminėti Joninių šventės. Nors Vyriausybė ir nepriėmė pateikto pasiūlymo karantino sugriežtinimus atlaisvinti per Joninių šventę, ketvirtadienį į Joninių sostine jau seniai vadinamą Vainutą suplaukė tūkstantinė minia žmonių.

Prieš savaitę vykusioje Vyriausybės narių diskusijoje buvo atsisakyta Joninių renginiuose prekiauti maistu ir gėrimais. Tačiau susirinkusiems Vainuto šventėje buvo linksma ir be alkoholinių gėrimų.

Į šventę atvyko ir gausūs būriai svečių iš gretimų rajonų, visi Šilutės rajono savivaldybės vadovai. Jie pastebėjo, kad lietuviai jau yra išsiilgę vieni kitų ir renginių bei kvietė pabūti kartu ir prisiminti tokį gyvenimą, koks jis buvo prieš porą metų.

Šventinė nuotaika nuo pat ryto

Kasmet birželio 24-ąją vainutiškiai surengia seniai visoje Lietuvoje išgarsėjusią šventę. Šiemet visų nuostabai Joninių rengėjus palepino ir orai – vos dešimties minučių lietus tik atvėsino žemę ir toliau viso renginio metu švietė saulė. Nuo seno manyta, kad Joninių šventė mistinė ir stebuklinga, tad ir Vainuto šventės organizatoriai – Senųjų kaimo tradicijų kultūros centras, Vainuto seniūnas Vitalijus Mockus bei seniūnijos bendruomenė šią šventę surengė laikantis visų senųjų Joninių tradicijų, nepamirštant ir vietinių pamėgtų.

11 valandą miestelio kasmetinėse krepšinio varžybose dėl seniūno V. Mockaus prizo varžėsi net 15 komandų. Oficialaus vakaro renginio metu buvo iškilmingai apdovanota daugelį metų pirmąją vietą iškovojanti „Chamau“ komanda. Prizines vietas užėmė iš Drevernos atvykęs „Pamarys“ bei komanda „Saugų Malūnas“.

Vidudienį vietiniai rinkosi į atlaidus šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Po mišių koncertavo Šilutės vokalinis ansamblis „Mingė“ ir pučiamųjų instrumentų ansamblis „Pamario Brass“.

Skambėjo svečių sveikinimai ir padėkos

Oficialioji šventės dalis prasidėjo sveikinimais. Nuo scenos skambėjo seniūno V. Mockaus, Savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio, mero pavaduotojo Sigito Šepučio, administracijos direktoriaus Virgilijaus Pozingio, vienmandatėje Šilutės apygardoje išrinkto Seimo nario Zigmanto Balčyčio ir kitų sveikinimai.

„Mieli vainutiškiai. Daugelio jūsų veidai jau matyti ir pažįstami man. Turėjome daugiau nei 10 metų kartu, bet dabar, po ilgo laiko džiaugiuosi, kad vėl galiu būti su jumis ir tarp jūsų. Vainutas visada buvo išskirtinis. Dažnai prisimenu tuos laikus, kai nebuvo jokių pandemijų, tuomet buvo daug švenčių. Vainutiškiai visada pasižymėjo darbštumu ir gebėjimu organizuoti didžias šventes. Tad noriu padėkoti visiems organizatoriams už šios tradiciškai įgyvendintos šventės organizavimą“, – sveikinimo žodžius tarė Z. Balčytis.

Šiųmetėje šventėje buvo ir naujokų. Pirmą kartą Joninių metu ant scenos žengė Vainuto gimnazijos jaunučių choras su vadove Lina Vingiene. Taip pat pirmą kartą šioje šventėje šoko jaunių tautinių šokių kolektyvas „Jaunuta“, kuris gyvuoja jau keletą metų.

Pagerbti aktyviausi vainutiškiai, naujagimiai ir Jonai

Apdovanotos ir ant scenos pakviestos vainutiškių šeimos, kurios nuo praėjusių Joninių iki šių sulaukė šeimos pagausėjimo. Dovanėlės įteiktos Beno Jonausko, Andželikos Kaminskaitės, Domilės Jokubauskaitės, Igno Vedeikio, Viltės Lotužytės ir Viktoro Čėsnos tėveliams.

Verslininkė Laima Rimkienė, daugelio pamėgto baro „Uta“ šeimininkė įsteigė nominaciją „Aktyviausias vainutiškis“. Specialiu prizu ji apdovanojo Simoną Jončienę už aktyvią bendruomeninę veiklą.

„Man yra labai svarbu šio miestelio likimas, kad jį kažkas reprezentuotų, kažkas skelbtų mūsų gerus darbus. Mums reikia žmogaus, kuris tai darytų. Todėl mes nusprendėme „Aktyviausiu vainutiškiu“ pripažinti Simoną Jončienę“, – tarė verslininkė, pakviesdama Simoną atsiimti apdovanojimo.

Šventėje pagerbti ir vainikuoti Jonai ir Janinos, kai kurie jų vėliau sušoko valsą. Visiems varduvininkams Savivaldybės atstovai spaudė rankas ir džiaugėsi, kad tarp įprastai vyresnio amžiaus Jonų ir Janinų randasi ir jaunesnių tokio vardo savininkų. Šalia vyresnio amžiaus vyrų ir moterų stovėjo ir vienas Jonukas.

Saulei besileidžiant skambėjo ilgaamžės grupės „Vairas“ dainos, o miniai jau įsiaudrinus ant scenos žengė „Biplan-ai“.

Šventėje buvo laikomasi Joninių tradicijų, bet vienos bene svarbiausios tradicijos įgyvendinti vainutiškiams nepavyko – vietoj Joninių laužo šiemet dangų nušvietė fejerverkai. Pasak vienos iš šventės organizatorių, Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro vadybininkės Nijolės Stanelienės, Joninių laužo dėl karantino saugumo reikalavimų teko atsisakyti.

Korespondentė, interneto svetainės administratorė.