Sultingieji persimonai – vasaros skonis rudeniškai dienai

Šviežių persimonų derlius – jau parduotuvėse. Šie vaisiai – tikri šaltojo laikotarpio šaukliai, jų sezonas prasideda spalio mėnesį ir tęsiasi iki sausio.

Pixabay.com nuotr.

CPersimonai ne tik labai sultingi bei saldūs, bet ir naudingi sveikatai. Be to, dėl unikalaus jų skonio, juos derinti galima su įvairiausiais priedais. Ypač persimonų skonis atsiskleidžia juos suderinus su įvairiausiais kumpiais ar sūriais.

Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad egzotiniai vaisiai, tokie kaip persimonai, pirkėjams seniai nebėra naujiena, lietuviai mėgsta ir laukia šių vaisių.

„Atšalus orams pirkėjai vis dažniau į savo pirkinių krepšelį įtraukia vaisius, kurie ne tik savo skoniu šiek tiek primintų vasarą, bet ir turėtų daug vitaminų. Ne išimtis persimonai, kurie į parduotuves atkeliauja spalio mėnesį, kuomet citrusinių vaisių sezonas nebūna įsibėgėjęs“, – teigia V. Budrienė.

Persimonai kai kuriose Azijos dalyse auginami mažiausiai 1000 metų. Nors Europoje šie vaisiai nėra ypač populiarūs, Azijoje jie sulaukia itin daug dėmesio. Ten ruduo gyventojams asocijuojasi būtent su persimonais. Įdomu, kad persimonai, kaip ir pomidorai, yra visai ne vaisiai, o uogos. Jie auga įvairiausių formų, dydžių ir spalvų – nuo geltonos iki ryškiai oranžinės, netgi tamsiai raudonos.

Persimonų skonis primena medų, o tekstūra panaši į abrikoso, jie labai naudingi sveikatai. Juose gausu vitamino C, A, kalio, geležies, maistinių skaidulų, naudingųjų mikroelementų bei antioksidantų, kurie gerina virškinimą, regėjimą, suteikia žvalumo ir ramina nervų sistemą.

Dažniausiai persimonai valgomi vieni, kaip užkandis. Prieš valgant juos reikėtų nulupti ir supjaustyti kaip obuolius. Korėjoje šie vaisiai populiarūs ir džiovinti, iš jų gaminamas actas, vadinamas gamsikcho, verdama džiovintų persimonų ir cinamono arbata sujeonggwa.

Pietų Europoje jie derinami ir su pikantiškais priedais, pavyzdžiui, kumpiu – dažniausiai parmos ar serano. Persimonais gardinti galima ir itališkus skrebučius – crostini, juos derinant su sūriais gorgonzola, mocarela ar burata. Amerikoje iš jų gaminami pudingai, pyragai, kepama saldi duona.
Persimonus panaudoti galima ir kaip natūralų saldiklį, dėti į pyragus, blynus, jie gali būti naudojami padažų, kremų, uogienių, želė ar net kokteilių ruošimui.

Jei įsigijote neprinokusių persimonų, sunokinti juos galite ir namuose, sudėję į popierinį maišelį su obuoliais ar bananais. Pastarieji vaisiai išskiria etileno dujas, dėl kurių ir kiti vaisiai ar daržovės suminkštėja. O jei norite, kad jau sunokę persimonai kuo ilgiau būtų švieži ir išsaugotų maistines medžiagas, laikykite juos šaldytuve.