Sunkiomis sąlygomis besitreniruojantys lakūnai vėl įrodė: jie geriausi

Šilutiškiai lakūnai Arnas Malinauskas ir Justinas Subačius vasarą dalyvavo Lietuvos sportinės aviacijos čempionate. Trimis etapais vykusiose varžybose šilutiškių ekipažas surinko daugiausiai taškų ir pelnė nugalėtojų vardus.

Geriausiai Arnas ir Justinas pasirodė ir pernai Lietuvos čempionate, o Europos čempionate savo klasėje buvo šešti. Patirtis, treniruotės, orlaivio savybės ir sėkmė – tai pagrindiniai dalykai padedantys įgyvendinti aukštus tikslus.

Reikėjo atpažinti vietoves nuotraukose

Sportinė aviacija į Lietuvos padangę sugrįžo birželio pabaigoje. Pirmasis ultralengvųjų orlaivių Lietuvos čempionato etapas įvyko Barysių aerodrome Joniškio rajone. Antrasis etapas liepą surengtas Paluknio aerodrome, trečiasis, finalinis – rugpjūtį Ignalinoje.

Dėl pasaulinės pandemijos atšaukus arba atidėjus visus tarptautinius sporto renginius, Lietuvos ultralengvųjų orlaivių pilotų federacija (LULOPF) pasinaudojo susidariusia tuštuma renginių kalendoriuje ir pirmą kartą mūsų šalies čempionatą vykdys trimis etapais. Anksčiau jų būdavo vienas arba du.

Galutinėje įskaitoje lėktuvų klasėje pirmąją vietą užėmė J. Subačiaus ir A. Malinausko ekipažas. Nors didelių korekcijų trečiasis etapas neįnešė, Ignalinos aerodromo direktorius pažymėjo, kad konkurencija buvo ypatingai stipri, o viską nulėmė paskutinė rungtis.

Kiekviename čempionato etape lakūnams reikėjo nuskristi nurodytą maršrutą, surasti aštuonias nuotraukas ir pažymėti jas žemėlapyje. Kitoje rungtyje, kuo tiksliau nutupdyti orlaivį. Ignalinoje vykęs paskutinysis etapas išsiskyrė tuo, kad visos nuotraukos, kurias reikėjo sužymėti, buvo ežerai ir ežerų pakrantės. Organizatoriai neslepia, kad dalyviams surasti šias vietoves buvo išties sunku.

Reikia ir sėkmės

A. Malinauskas pasakojo, kad rimtas pasiruošimas varžyboms prasidėjo 2019 metais. Pernai jo ir Justino ekipažas buvo pirmas Lietuvos čempionate, o Europos čempionate, savo klasėje – šeštas. „Skraidymas ultralengvaisiais lėktuvais priklauso techninei sporto šakai, todėl ir dalyvaujame varžybose“, – paklausti, kodėl dalyvauja čempionatuose atsako vyrai.

Kalbant apie šiemetinį Lietuvos čempionatą, tokio pobūdžio varžybos Lietuvoje vyko pirmą kartą, nes vyko trimis etapais. Pasak Arno, vienas etapas prilygsta visavertėms skraidymo varžyboms. Sudėtingiausias etapas buvo Ignalinoje, renginio organizatoriai tikrai pasistengė navigacijos rungtyje: ežerų krašte teko ieškoti pakrančių ir 2 milimetrų tikslumu jas pažymėti žemėlapyje.

Pasiruošti tiek Lietuvos, tiek Europos čempionatams visada yra nelengva, nes reikia tinkamai paruošti orlaivį ir patiems treniruotis tiek navigacijos, tiek tikslaus tupdymo rungtims. Arnas mano, kad pergalę lėmė keli faktoriai: orlaivio savybės, kolegos Justino patirtis, nes jis įvairiuose čempionatuose dalyvauja seniai, ir žinoma sėkmė.

Puikių rezultatų šilutiškiai pasieka turėdami ne tokias geras sąlygas treniruotis, kaip jų kolegos iš kitų Lietuvos miestų. „Turbūt visi žino, kad Šilutės aeroklubas, kuris vienija 32 narius, teritorija turi dalinti su krašto apsaugos savanoriais. Aeroklubo pilotams galioja patekimo į karinę teritoriją taisyklės, todėl manau, kad kiti aeroklubai turi geresnes sąlygas treniruotėms“, – sako Arnas.

Visgi visi sunkumai, treniruotėms skirtas laikas atsiperka su kaupu. Vyrai sako, kad jausmas, kai jau antrus metus iškovoja pirmąją vietą, išties labai geras. „Su kiekvienomis varžybomis įgauname vis daugiau patirties ir stengsimės toliau pateisinti visų lūkesčius bei garsinti Šilutės miestą“, – sako Arnas ir Justinas.