Suskubkime patikrinti savo vaikų sveikatą

Gydytoja Vitiene_1Artėjanti rugsėjo 1-oji vaikų tėvams kasmet stresą kelia ne tik dėl to, kad reikia pasirūpinti aibe ugdymo priemonių, apranga, bet dar būtina suspėti iki rugsėjo 15 dienos profilaktiškai patikrinti vaiko sveikatą.

Šilutės medicinos centre „Puriena“ dirbanti šeimos gydytoja Kristina VITIENĖ pataria nelaukti paskutinės dienos ir vaiko sveikatą tikrinti jau dabar. Tuomet ir eilės prie gydytojų kabinetų mažesnės, ir reikalui esant dar galima suspėti savo vaiko sveikatą sustiprinti.

Sveikata gali pasikeisti per metus

K.Vitienė primena, kad vaikams, lankantiems ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymo įstaigas, iki rugsėjo 15 d. reikia pateikti gydytojo išduotą sveikatos pažymą.

Tokių pažymėjimų reikalaujama kasmet, ir lopšelinukų, darželinukų bei mokinių tėvams tai ne naujiena. Problema ta, kad dauguma žmonių reikalus įpratę tvarkyti paskutinę dieną. Tačiau, pasak K.Vitienės, kasmet laimi tie, kurie nelaukia rudens, ir profilaktiniu savo vaiko sveikatos patikrinimu susirūpina anksčiau – dar vasarą. Tokie tėvai vaiko sveikatos pažymėjimą gauna greičiau, išvengia eilių ir nereikalingo streso.

Profilaktinis sveikatos tikrinimas – tai rimta ir nuodugni vaiko apžiūra. Todėl dėl vaiko sveikatos pažymos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją įprasta tvarka: iš anksto užsiregistruoti bei atvykti nurodytu laiku.

Reikia žinoti, kad reikia patikrinti ir vaiko dantų būklę – ją turi įvertinti gydytojas odontologas.

Svarbu atminti ir tai, kad bet kokio amžiaus vaikas pas gydytojus turi būti lydimas vieno iš tėvų – be tėvų sutikimo vaiko sveikatos tikrinti negalima.

Profilaktinio patikrinimo metu pamatuojamas ūgis, svoris, patikrinama rega, klausa, laikysena, išmatuojamas kraujospūdis. Jei yra kokių nors skundų dėl sveikatos, vaikas siunčiamas pas gydytojus specialistus.

Ką duoda toks profilaktinis tikrinimas?

Pasak gydytojos, patikrinimo metu įvertinama bendra vaiko sveikatos būklė, įvairias ligas galima diagnozuoti ankstyvose jų stadijose ir net užbėgti joms už akių.

„Tėveliai patys ne visada gali pastebėti krypstančią laikyseną, apie prasidedančius regos sutrikimus – trumparegystę ar toliaregystę – irgi gali tik nuspėti. Todėl visada pravartu pasikonsultuoti su specialistu. Ypač žinant faktą, kad vaikų sveikata per metus gali radikaliai pasikeisti, nes jie nuolat auga ir vystosi“, – sako K.Vitienė.

Sveiki – mažiau nei pusė vaikų

Tyrimų duomenys rodo, kad iš visų 2015-2016 mokslo metais tikrintų Lietuvos vaikų visiškai sveiki buvo tik 40 proc., taigi – mažiau nei pusė. Didžiausią sveikatos sutrikimų dalį – 26 proc. – sudarė skeleto – raumenų sistemos sutrikimai.

„Dažniausiai pasitaikančią iškrypimo formą – skoliozę – skatina mažas fizinis aktyvumas bei netaisyklinga laikysena. Tačiau kai kuriais atvejais pasitaiko ir įgimtas polinkis, pavyzdžiui, į silpną stuburą, silpną jungiamąjį audinį ir raumenis. Prie to dar prisideda netaisyklingas sėdėjimas, nešiojamų kuprinių svoris“, – sako K.Vitienė.

Panašus skaičius – apie 24 proc. – vaikų turi regos sutrikimų. Pasak medikės, šiandieniniame išmaniųjų įrenginių ir kompiuterių pasaulyje vaikas per vienerius metus iš puikiai matančio tampa būsimu optikos klientu. Patikrinus vaiko regėjimo aštrumą ir pastebėjus net menkiausius nukrypimus nuo normos, jis siunčiamas akių ligų gydytojo konsultacijai. Anksti pastebėjus regos sutrikimus, galima pasiekti geresnių gydymo rezultatų.

Dar 23 proc. vaikų pernai buvo nustatyti kvėpavimo sistemos sutrikimai, po 4 proc. turėjo nervų ir virškinimo sistemų sutrikimų.

Atlikus sveikatos patikrinimą teikiamos rekomendacijos dėl fizinio krūvio, dėl mitybos, regos, vengtinų alergenų ir panašiai.

Pažyma apie vaiko sveikatos būklę turi būti pristatyta darželio ar mokyklos visuomenės sveikatos specialistui. Pagal gydytojo rekomendacijas mokyklose sudaromos fizinio ugdymo grupės, sveikatos priežiūros specialistai gauna informaciją, kaip stengtis, kad vaikų sveikata gerėtų.

Užtikrinti vaikų sveikatos saugą galima tik dirbant komandoje – tėvams, šeimos gydytojui, klasės auklėtojui, kūno kultūros mokytojui, socialiniam pedagogui, mokyklos visuomenės sveikatos specialistui ir kt.