„Šusties“ medžiotojų vėliavoje – bebras ant Šusties kranto

medziotojai sustisPrieš savaitę Žemaičių Naumiesčio bažnyčioje buvo išskirtinė šventė – čia paminėta lapkričio 3-ąją švenčiama medžiotojų globėjo šv. Huberto diena ir pašventinta vietos medžiotojų klubo „Šustis“ vėliava.

Iki šiol tokio atributo neturėję „Šusties“ vyrai jį papuošė šiose apylinkėse ypač dažno žvėrelio – bebro atvaizdu. Medžiotojai neabejoja, kad vėliava – solidumo ir sėkmės simbolis, tad ir medžioklėse nuo šiol juos lydės dar didesnė sėkmė.

Bebrų apylinkėse ypač gausu

Nuo 1960 metų gyvuojantis medžiotojų būrelis „Šustis“ šiuo metu vienija 58 vyrus. Didžioji dalis jų, žinoma, mūsų rajono gyventojai, bet yra ir, pavyzdžiui, kauniečių. Medžiotojų daugėja, nes tėvų pomėgiu užsikrečia vaikai ir anūkai. Vyriausias klubo narys – jau devintą dešimtį pradėjęs naumiestiškis Valteris Sakutis, jauniausias – 18-metis šilutiškis Vytautas Gratkauskas.

Daug metų klubui vadovavęs Rimvaldas Dobilinskas pirmininko vairą neseniai perdavė Vytautui Petrošiui. 

Bebrą, kurio atvaizdas papuošė klubo vėliavą, dar vasarą vyrai nužiūrėjo ant Šusties upelio kranto, keli kilometrai už Žemaičių Naumiesčio link Šylių. Fotografijoje šį žvėrelį įamžino pirmininkas V.Petrošius.

Kodėl būtent bebras? „Ogi todėl, kad šių žvėrelių mūsų apylinkėse ypač gausu. Vien šiemet jų jau tris dešimtis sumedžiojome“, – sako Vytautas.

Medžioti bebrus leidžiama nuo rugpjūčio 15-tos iki balandžio 15-tos dienos, bet vyrai žino, kad žiemą jų nebepatiesi – jie juk įsikurs savo urvuose. Tad bebrų laimikis ir bus tik tas, kurį jie sumedžios rudenį ir ankstyvą pavasarį.

Statys ir medžioklės namelįmedziotojai lapes

Bendraujant su medžiotojais natūraliai peršasi klausimas apie šernus, kuriuos nemaža dalis pamiškėse ūkininkaujančių mūsų rajono gyventojų keiksnoja, kai šie nuknisa nemenkus plotus derliaus.

V.Petrošius sako, jog mūsų rajone šių žvėrių šiuo metu yra normalus skaičius, o sovietmečiu buvę daugiau. Medžiokliai visada stengiasi kalbėtis su ūkininkais ir kompensuoja jiems patirtą žalą. Šiemet jie jau atpirko visą vieno apylinkės ūkininko bulvių derlių.

„Medžioklė – nepigus malonumas“, – tarsteli pašnekovas.

Daugiau nei 20 metų medžiojantis V.Petrošius žino, kad gamtoje viskas labai susiję, o nemedžiojama kurių nors žvėrių populiacija netrukus pradeda daryti žalą. Štai kai naumiestiškiai pradėjo aktyviau medžioti lapes, netrukus jų laukuose padaugėjo kiškių.

Jis pateikia ir JAV atliktų tyrimų duomenis, kurie rodo, jog ir valstijose laukinių žvėrių gausą atstatyti pavyko tik tuomet, kai suintensyvėjo medžioklės.

„Šusties“ vyrams priklausantys plotai driekiasi nuo Žemaičių Naumiesčio iki Meškinės, ribojasi su Šilalės rajonu ir Vainuto seniūnija, Tauragės rajonu. „Iš viso medžiojame apie 10 tūkst. hektarų plote“, – skaičiuoja V.Petrošius.

Būrelio medžiotojai nesiruošia savo vėliavos tempti į visas medžiokles. Tolesni jų planai – pasistatyti medžioklės namelį, o tada eidami į medžioklę prie jo ir iškels vėliavą.

Sėkmę šis būrelio atributas jau atnešė: savaitgalį vyrai sumedžiojo 500-tąją lapę per 10-metį, laimikį patiesė Petras Daukša.