Švėkšnoje prisiminti lietuviško žodžio nešėjai – knygnešiai

knygnesio diena sveksnaKasmet kovo 16 dieną prisimename žmones, padėjusius išsaugoti lietuvišką žodį ir raštą, paminime drąsuolius, kurie, nepaisydami pavojų, į Lietuvą gabeno uždraustą lietuvišką spaudą.

Vienuoliktą kartą švėkšniškių draugija „Tėviškė“ inicijavo Knygnešio dienos minėjimą.

Knygnešystė – XIX amžiaus Lietuvos istorijos fenomenas, patriotinė veikla, nukreipta prieš carinės Rusijos vykdytą lietuviškos spaudos ir raidyno draudimo politiką, trukusią daugiau kaip 40 metų. UNESCO knygnešystę įvertino kaip unikalią ir pasaulyje neturinčią atitikmenų veiklą, o kovo 16-oji oficialiai paskelbta Knygnešio diena.

Knygnešio dienos išvakarėse į Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos salę rinkosi moksleiviai ir suaugusieji, neabejingi lietuviškai knygai, gimtajai kalbai bei lietuviško žodžio nešėjams – knygnešiams. Gimnazijos lituanistėms pasiūlius, suorganizuota respublikinė konferencija „Tautinio paveldo įtaka mokinių kultūrinės savimonės ugdymui“.

Muziejuje apžiūrėjus ekspoziciją, skirtą knygnešiams, konferencijos dalyvius nuotaikingais šokiais pasveikino mokytojos Astos Sapetkienės vadovaujamas moksleivių šokių kolektyvas „Saulė“.

Gimnazijos dvyliktokai kartu su lietuvių kalbos mokytoja, „Tėviškės“ draugijos nare R.Zagurskiene parengė literatūrinę kompoziciją „Švėkšnos knygnešiai“. Abiturientai deklamavo eiles, priminė Švėkšnos knygnešių pavardes, pasakojo apie tragiškus jų likimus.

Gimnazistas B.Kakta kartu su mokytoja G.Žigaityte parengė pranešimą „Knygnešių pėdsakai Švėkšnoje“. I.Urbonienė, Klaipėdos r. Veiviržėnų gimnazijos muziejaus ir būrelių vadovė, konsultavo ir padėjo  gimnazistėms Justinai, Agnei ir Algimantai surinkti medžiagą bei paruošti skaidrių pristatymą apie Veiviržėnų valsčiaus knygnešius.

Su malonumu žiūrėjome filmuką „Penktokai kalba apie knygnešius“, kurį filmavo, montavo ir penktokus kalbino praktiką atliekanti Klaipėdos universiteto lietuvių filologijos ir etnologijos studentė A.Žukauskaitė kartu su gimnazijos mokytoja R.Kundrotaite. Pranešimą „Motiejus Valančius – knygnešių globėjas“ skaitė Kretingos r. Darbėnų gimnazijos mokytojas, jam talkino bibliotekininkė A.Burbienė.

Daug naujo sužinojome apie Priekulėje veikusias spaustuves ir spaustuvininkus iš Priekulės gimnazijos moksleivių pranešimo „Spaudos draudimo metų Priekulės spaustuvės“. Gimnazisčių konsultantės – Priekulės gimnazijos mokytojos S.Daukšaitė ir A.Zavedskienė.

Konferencija baigėsi užpernai anapilin iškeliavusio rašytojo kraštiečio R.Černiausko praėjusių metų pabaigoje pasirodžiusios knygos „Miestelio istorijos“ sutiktuvėmis. Apie knygą, kurią sudaro linksmos novelės su grotesko elementais, kalbėjo, skaitė ištraukas draugijos „Tėviškė“ pirmininkė Ona Pintverienė ir renginio – konferencijos vedėja, draugijos narė, mokytoja V.Šimkuvienė.

Kad Švėkšna ir ateityje liktų šviesos šventove linkėjo renginio viešnia H.Švanytė – Černiauskienė. Ji sveikino su knygnešio diena, kviesdama pajusti skaitymo malonumą, o knyga kiekvienam kad būtų lobynu, kuriame slypi žmonių kultūra, patirtis, informacija, praeitis, dabartis ir ateities vizija.

Prie Švėkšnos centre esančio stogastulpio, skirto knygnešiams, kaip ir kasmet, padėtos gėlės, uždegtos žvakelės.
Didžiuojamės savo miestelio istorija, savo ištakomis, savo gimtaja kalba ir knygnešiais – pačiais tauriausiais žmonėmis, vertais didžiausios mūsų pagarbos.