Švėkšnos moksleivė – jaunųjų mokslininkų stovykloje

stovykla moketu observatorijojeMolėtų astronomijos observatorijoje vyko 10-oji Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) organizuota vasaros mokykla „LJMS Vasara 2013“. Joje dalyvavo 22 gabiausi moksleiviai iš įvairių Lietuvos mokyklų, kurie savarankiškai atlieka tyrimus ir buvo atrinkti per atranką.

Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos moksleivė Monika Jasinskaitė taip pat dalyvavo šioje vasaros mokykloje. Ji yra atlikusi tiriamąjį darbą „Švėkšnos parko dendrofloros tyrimas“.

Pagrindinis šios tradicine tapusios iniciatyvos tikslas – plėtoti akademinius ryšius bei sukurti jaunųjų mokslininkų bendradarbiavimo tinklą, vienijantį moksleivius, jaunuosius mokslininkus bei Lietuvoje žinomus ir užsienyje pripažintus mokslininkus, aktyviai dirbančius mokslinį darbą.

„Vasaros mokyklos“ dalyviai klausėsi patyrusių mokslininkų paskaitų, lavino kūrybinį mąstymą, gamtoje varžėsi žaisdami tinklinį, diskutavo apie mokslinius tyrimus.

Paskaitos vyko įvairiausiomis temomis: nuo juodųjų skylių ir galaktikų evoliucijos iki Taivano mokymo sistemos aptarimo, jas skaitė geriausi savo sričių specialistai Lietuvoje K.Zubovas, P.Kavaliauskas, A.Maldeikienė ir kiti. Moksleiviai susipažino su ekologinėmis pakuotėmis, lazerinėmis technologijomis, observatorijos teleskopais.

Jaunieji mokslininkai dalijosi patirtimi atliekant mokslinius darbus. Kiekvienas dalyvis pristatė savo tyrimus įvairiomis temomis, kai kurie darbai jau yra įvertinti Europos Sąjungos Jaunųjų mokslininkų konkurse.

Monika taip pat atlieka mokslinius tyrimus ir dalyvauja šiame konkurse. Ketvirtąją mokyklos dieną surengtos ekskursijos į UAB „Brolis Semiconductors“ ir „Arginta“, onkologijos instituto mokslinių tyrimų centrą, Vilniaus universiteto lazerinių tyrimų centrą ir taikomųjų mokslų institutą.

Moksleiviai susipažino su ten vykdomais tyrimais, apžiūrėjo laboratorijas, bendravo su šių sričių mokslininkais.

Jaunieji tyrėjai mokykloje laisvu laiku taip pat atliko tiriamuosius darbus: tyrė vakuumo siurblio įtaką įvairiems daiktams, augino bakterijas bei tyrė chromosomas mitozės metu. Mokyklos metu vyko protų mūšis, kuris visiems paliko labai gerų emocijų.
Paskutinį vakarą prie laužo dalyviai pasidalijo įspūdžiais. Taip pat vasaros mokyklos metu moksleiviai rašė laikraščiui „Odė mokslui“, tikėdamiesi, kad jų straipsniai atsidurs jame.

„Stovykla – mokykla visiems labai patiko ir dauguma tikisi čia pakliūti kitą vasarą“, – sako jaunoji Švėkšnos mokslininkė M.Jasinskaitė.