Švėkšnos specialioji mokykla tapo moderniu specialiojo ugdymo centru

sveksnos specialiojo ugdymo centras piesimasŠiemetinė rugsėjo 1-oji bene didžiausią pokytį atnešė į Švėkšnos specialiąją mokyklą – įstaiga tapo Švėkšnos specialiojo ugdymo centru.

Tai nėra tik pavadinimo pokytis – kartu keitėsi ir mokyklos paskirtis, mat joje dirbantys pedagogai nuo šiol vykdys dviejų rūšių veiklą: ne tik ugdys moksleivius, turinčius elgesio ir emocijų sutrikimų, iš visos šalies, bet ir konsultuos jų tėvus, teiks metodinę pagalbą bei organizuos mokymus kitų įstaigų pedagogams, dirbantiems su tokiais vaikais.

Naujojoje įstaigoje renovacija kol kas atlikta tik dalyje patalpų, o kitoje dalyje jos teks dar palaukti. Bet į mokyklą jau važiuoja naujausia relaksacinė įranga ir baldai, o pedagogų komanda visomis įmanomomis priemonėmis semiasi naujų žinių.

Įrengti nusiraminimo, gimnastikos ir terapijos kambariai

Švėkšnos specialiojo ugdymo centro direktorė Laima Navickienė vedžioja po neseniai renovuotą moksleivių bendrabutį, kurio I ir II aukštai atnaujinti sėkmingai dalyvavus projekte „Specialiųjų mokyklų pertvarka. Metodinių centrų steigimas“. Pertvarkoms Švėkšnos specialiojoje mokykloje buvo skirti 2 milijonai litų iš 2007-2013 metų ES struktūrinės paramos finansinio laikotarpio Sanglaudos skatinimo veiksmų programos.

Dabar čia šviesiomis spalvomis šviečia koridoriai, aktų salė, moksleivių miegamieji, sanitariniai mazgai, gėlėmis apstatytas holas.
sveksnos specialiojo ugdymo centra
Daug kur jau sustatyti ir nauji baldai, bet nemažos dalies įrangos dar laukiama. Spalio mėnesį mokyklą turėtų pasiekti povandeninio masažo vonia, tad dabar vonios kambario kampe stovi tik masažinė vonia.

Vadinamajame nusiraminimo kambaryje ryškiomis spalvomis šviečia relaksacijos kampelis, kurį prieš kelerius metus mokykla gavo dalyvaudama „Išsipildymo akcijoje“. „Jis nuotaikingas ir patogus“, – džiaugiasi įvairiai minkštus baldus dėliodamos direktorė L.Navickienė ir vyr. slaugytoja Renata Daugėlienė.

Ypač vaikų pamėgtame gimnastikos kambaryje – modernūs treniruokliai, kurie po pamokų beveik niekada nebūna laisvi – moksleivių čia visada pilna.

Šiek tiek senesni, bet geri baldai sustatyti laisvalaikio kambaryje, o vaikų miegamuosiuose – naujos lovos ir kėdės, dar trūksta tik spintų.

Laukiama, kol bus atvežtas specialus muzikos instrumentas „Sound Beam“, gaminamas Anglijoje. Šis instrumentas stovės šokio terapijos kambaryje ir vaikai juo galės išreikšti visas savo emocijas.

Dailės terapijos kambaryje prie stalo – tik kelios kėdės, mat čia užsiėmimai vyks mažoms vaikų grupelėms.

Iki lapkričio mėnesio tikimasi apstatyti visus kabinetus. Beje, priemones Švėkšnos pedagogai tik išsirenka, o perka jas Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras centralizuotai, visiems keturiems naujai įkurtiems šalies specialiojo ugdymo centrams.

ES struktūrinių fondų remiamame projekte „Specialiųjų mokyklų pertvarka. Metodinių centrų kūrimas“, be Švėkšnos, dalyvauja dar trys Lietuvos mokyklos, tad tokie naujoviški centrai įsteigti Panevėžio, Gelgaudiškio bei Plungės specialiosiose mokyklose.

Konsultuotis priims ir dienai, ir kelioms

Bendrabučio pastate trys miegamieji įrengti šeimoms, kurios atvažiuos konsultuotis su savo atžalomis. Problemų dėl vaikų elgesio turinčios šeimos čia bus priimamos ir trumpalaikėms, ir ilgesnėms konsultacijoms – dienai, kelioms ar net savaitėms.
Tiesa, patekimo įstaigon tvarka kol kas nėra galutinai aiški. Direktorė mano, jog ilgesniam laikui atvykstantis vaikas turėtų turėti medikų nukreipimą, bet neturėtų būti užkirstas kelias ir toms šeimoms, kurios norėtų tik vienai dienai atvažiuoti pasitarti.

„Ir iki šiol tokių atvažiuojančių ar skambinančių ir prašančių patarimo šeimų būdavo ne kelios, o net keliolika per metus. Niekam nebuvo atsisakoma patarti, su kai kuriomis šeimomis vėliau ir susitikdavome. Skirtumas tik toks, kad dabar šis darbas bus oficialiai įformintas“, – sako direktorė.

Stipri psichologų ir spec. pedagogų komanda

1967 m. įkurta tuomet dar Švėkšnos sanatorinė mokykla – internatas vėliau buvo pervadinta į Švėkšnos sanatorinę internatinę mokyklą, 2005-aisiais tapo Švėkšnos sanatorine mokykla, o prieš kelerius metus – Švėkšnos specialiąja mokykla.  Tad šiemetinis pokytis įstaigai – jau ketvirtasis.

sveksnos specialiojo ugdymo centras treniruokliaiŠiemet rugsėjo 1-ąją mokykla priėmė 78 elgesio ir emocijų sutrikimų turinčius vaikus iš visos Lietuvos, ir šis skaičius yra panašus į kasmetinį. Su vaikais dirba 20 mokytojų ir 18 auklėtojų kolektyvas.

Kalbėdama apie mokykloje dirbančius specialistus, L.Navickienė sako galinti tik pasidžiaugti, jog turi stiprią komandą. Pagalbą mokytojams teikia klinikinė psichologė Rosita Katauskienė, pedagoginę psichologinę pagalbą teikia Asta Lukauskienė. Stipri ir socialinių pedagogų komanda – Aurelija Kasparavičienė, Simona Petrovskaja ir Simona Martišienė. Naujajame centre dirba bei problemų turintiems mokiniams bei mokytojams padeda ir dvi specialiosios pedagogės – Aistė Pielikienė bei Elena Andrikienė.

Būtent šiai komandai ir teko didžiausias mokymų organizavimo krūvis.    

Rengiamas dar vienas investicinis projektas

Visgi naujojo centro vadovė neslepia, kad pradedant naują etapą įstaigos gyvenime yra ir šiokio tokio nerimo – kaip visus pokyčius priims vaikai? Bet ramina užsienio valstybių patirtis, kuri rodo, jog ugdymas panašiuose centruose teigiamai veikia psichikos ir emocijų sutrikimų turinčių vaikų emocinę būklę.

Neramu ir dėl to, kad pedagogai iki šiol nežino, kiek lėšų bus skirta jų centrui metams, bei kiek papildomų etatų reikės naujajai – konsultavimo – veiklai.

Tiesa, konsultavimo veiklą pavadinti visai nauja Švėkšnos pedagogams būtų neteisinga, mat jie ir iki šiol ne tik patys vyko į mokymus Lietuvoje ir užsienyje, patys priiminėjo konsultantus iš Olandijos, bet ir patys konsultavo kitų įstaigų pedagogus.
„Tą išbandymą jau sėkmingai praėjome, ir šiandien žinome, jog esame pasiruošę naujiems iššūkiams“, – sako centro direktorė.

Darbuotojų tobulinimasis tęsis toliau – prasideda dar vienas tarptautinių mokymų etapas, kurio metu mokyklos pedagogai dar šiemet žinias gilins Suomijoje, Austrijoje ir Vokietijoje, vyks į mokymus Vilniuje.

Ir statybininkams šioje mokykloje dar bus ką veikti, mat III ir IV bendrabučio aukštai, pati mokykla ir net jos teritorija reikalauja didelės pertvarkos ir ES logo su trim fondais spalvotas copyinvesticijų. Direktorė sako, jog jau rengiamas Valstybės investicinis projektas ir šioms patalpoms bei teritorijai tvarkyti. Įstaigos vadovė mano, jog per keletą metų visas centras bus kardinaliai atnaujintas.