Šventinės dovanos neįgaliesiems – palengvintas gyvenimas

 Busto pritaikymas_1Prieš šventes didelis palengvėjimas atėjo į visos eilės rajono neįgaliųjų namus – juose užbaigti statybos darbai, kurie labai palengvins ir neįgaliųjų, ir juos prižiūrinčių artimųjų gyvenimus.

Šių šeimų būsto pritaikymui šiemet iš valstybės ir mūsų rajono savivaldybės biudžeto buvo skirta absoliučiai rekordinė – net 50-ies tūkstančių eurų suma, už kurią 5 vaikų ir 6 suaugusiųjų namuose įrengti įvairūs patobulinimai: pritaikyti vonios ir tualetų kambariai, įrengti įvairūs keltuvai ir pandusai, platintos durys, pašalinti slenksčiai ir pritaikyti praustuvai. Tad galima sakyti, jog 2017-ieji metai buvo išties dosnūs rajono neįgaliesiems.

Visus atliktus darbus įvertino pas neįgaliuosius važiavusi komisija, kurioje – Šilutės neįgaliųjų draugijos, Socialinės paramos ir Ūkio skyrių specialistai. Aplankytieji neslėpė džiaugsmo, jog tokiems savo namų patobulinimams gavo solidžią valstybės ir savivaldybės paramą.
 
Nauda šeimoms ir statybininkams

32 059,23 suaugusiesiems ir 17 841,28 vaikams – tokios sumos pernai iš Valstybės ir Šilutės savivaldybės biudžetų atiteko 11-os neįgalių rajono gyventojų šeimoms. Tai rekordinės sumos – panašių nebūta nė vienais ankstesniais metais.

Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis irgi sako, kad yra kuo pasidžiaugti. Pirmiausia tuo, kad spartaus šio skyriaus specialistų darbo dėka sugebėta pasinaudoti ir ta valstybės parama, kuri Šilutei atiteko tik todėl, jog kai kurios kitos šalies svaivaldybės nesutiko prisidėti savo įnašu prie valstybės skiriamų lėšų ir todėl prarado teisę į paramą. O savivaldybėms kasmet privalu skirti trečdalį būsto patobulinimams įrengti reikalingos sumos.

Džiaugiasi šio skyriaus specialistai, kad suspėjo laiku paruošti visų besikreipiančių neįgaliųjų dokumentus. Net ir tų, kurie pretendavo į Jaunimo programos paramą, o ši buvo paskelbta tik rudeniop, tad tam, kad specialistai suspėtų surinkti prašymus ir parengti dokumentus, jie turėjo vos gerą mėnesį. Bet suspėjo, ir todėl pasinaudoti valstybės parama galėjo keturios šeimos, kuriose auga penkis neįgalūs vaikai. 

Džiugu, pasak A.Šimelionio ir dėl to, kad darbo visus metus turėjo nemenkas būrys rajono statybininkų, kurie darbavosi neįgaliųjų namuose.

Trijų vaikų mamai buitis palengvėjoBusto pritaikymas_2

Ne mažiau malonu ir todėl, kad patys neįgalieji neslepia džiaugsmo taip pagerėjus jų gyvenimui.

Dariaus ir Girėno g. gyvenanti Asta augina sunkią negalią turinčią 15-metę dukrą. Mergaitei nustatyta visa puokštė sunkių ligų, tad ji yra nesavarankiška lyg kūdikis. Be to, rudenį Asta ėmėsi globoti dar du vaikus – iki šiol rizikos grupės šeimoje augusius broliuką ir sesutę, kurių vienas irgi turi negalią.

„Kaip jūs viską suspėjate?“ – klausiame Astos, kuri visai neprimena pavargusios nuo buities rūpesčių moters, nes nuo jos veido nedingsta šypsena. „Man visai nesunku. Aš tik dar laimingesnė tapau, kai mano namuose atsirado dar du vaikai“, – sako ji. 

Šiai moteriai buitis ypač palengvėjo, kai jos namuose buvo įrengta dušo patalpa. Jos įrengimui panaudota 3990 eurų valstybės biudžeto lėšų ir dar 805 eurai – savivaldybės indėlis.

„Dabar aš pati galiu dukrą duše nuprausti, man nebereikia niekieno pagalbos“, – džiaugsmą spinduliuoja Asta. Ir beria padėkas dirbusiems statybininkams – UAB „Remstada“, kurie anot jos, dirbo ir tvarkingai, ir atsakingai.

Džiaugiasi Rokas ir Bogdanas

Rupkalvių kaime komisija suko į 32-ejų neįgaliojo Bogdano namus. Šis žmogus prašymą namuose įrengti vonios kambarį pateikė tik pernai, ir jau yra rezultatas, nuo kurio, anot komisijos narių, net visi Bogdano namai nušvito. Statybos darbams panaudota 4001 euras Valstybės ir 2667 eurai – savivaldybės biudžeto lėšų. Vyras irgi spinduliuoja džiaugsmu, nes nuo šiol jo gyvenimas tapo daug lengvesnis.  
      
Komisija aplankė ir 61-erių šilutiškės, Jaunimo alėjoje gyvenančios Jadvygos namus, kurios patogumui buvo pritaikyta laiptinė – joje įrengtas turėklas, Bikavėnuose gyvenantį 71-erių Steponą, kuriam įrengtas keltuvas, kad į namus jis galėtų patekti su visu neįgaliojo vežimėliu. Užsuko ji ir pas 54 m. Pašyšių gyventoją Jovitą, kuriai įrengtas vonios – tualeto kambarys, pas 47-erių Naujakurių gyventoją Daivą, kurios namuose už 2330 eurų valstybės lėšų ir 1553 eurų savivaldybės indėlį buvo įrengtas pandusas patekti į namą.

Solidžią 7741 euro valstybės paramą gavo neįgalius sūnų ir dukrą auginanti pagryniškių šeima, kurių namuose pritaikytas vonios kambarys, platintos durys ir pašalinti slenksčiai, ir Knygnešių daugiabutyje gyvenantis Rokas, kuris taip pat jau turi vonios kambarį, kuriam įrengti panaudota 3990 eurų valstybės ir 1556 eurai savivaldybės lėšų.   

Komisijos dar nesulaukė vienintelis šilutiškis Zigmas, kuris tik rudeniop pateikęs prašymą įrengti keltuvą daugiabučio laiptinėje ir pandusą prie įėjimo, nieko nelaukęs socialiniams darbuotojams ir televizijos pagalbos tarnybas iškvietė. Vyras įsivaizdavo, jog pasiims valstybės ir savivaldybės skiriamus pinigus, o tada už kur kas menkesnę sumą tuos patobulinimus jam įrengs koks nors pažįstamas. Bet tokie „viražai“ nepavyko net ir su televizininkų pagalba, nes ten, kur panaudojami valstybės pinigai, privalo vykti ir viešųjų pirkimų procedūros darbams atlikti.         

Prašymą reikia pateikti iš anksto

A.Šimelionis primena, kad jei pareiškėjas prašymą pritaikyti būstą pateikia metų pabaigoje, jį svarstyti ir ieškoti sprendimų komisija imasi jau tik kitais metais. Bet jei žmogus tai padaro metų pradžioje, jo problemos sprendimas pagreitį įgauna tais pačiais metais.

Pasak A.Šimelionio, neįgalieji nuolat gali teikti prašymus dėl būsto pritaikymo, kad būtų galima kitų metų biudžete numatyti lėšų darbams atlikti. Ir šiuo metu jau yra gauta prašymų dėl būsto pritaikymo šiais metais. Svarbu ateiti ir domėtis galimybėmis, o specialistai padarys viską, kad neįgaliųjų gyvenimas palengvėtų.