Šviesos šventės atgarsiai: nauju rekordu „pasidžiaugė“ ir vandalai

moliugai IMGP7630Spalio 31-osios vakarą visos Lietuvos moliūgų skaptavimo meistrų keliai vedė į Švėkšnos miestelį. Čia Genovaitės vilos parke sužibo rekordinis – daugiau nei tūkstančio moliūgų – žibintų šviesų skaičius. Rudeniško vakaro tamsoje nušvito ir visi keliai, vedantys į Švėkšną. Tik čia ne moliūgai – žibintai svečius pasitiko, o maždaug 5 kilometrų eilėse stovinčių automobilių šviesos.

Taip Švėkšną įvairių rūšių šviesoms apšvietus, minioms žmonių parke susirinkus, miestelis atgijo – aplinkui skambėjo juokas, vaikų krykštavimai, susižavėjimų pilni aikčiojimai.

Tačiau ryte šventinės nuotaikos kaip nebūta: lankytojai ir šventės organizatoriai, atėję į parką pažiūrėti, kaip išskaptuoti moliūgai atrodo dienos šviesoje, liko be žado. Po visą parką mėtėsi suspardytų moliūgų dalys…

Moliūgus ir rankomis, ir su vežimu tempė

Unikaliu būdu išreklamuoti savo miestelį ir miestelėnus išjudinti puikia idėja  prieš 3 metus sugalvojo technologijų mokytojas Vaidotas Didžiūnas. Ne visiems švėkšniškiams patikęs pirmasis bandymas buvo abiturientų išskaptuoti 40 moliūgų – žibintų, papuošusių miestelio centrą.
moliugai IMGP7619
Praėjusiais metais idėją taip originaliai apšviesti Švėkšnos parko prieigas palaikė jau nemažai švėkšniškių – jie atnešė 668 moliūgus – žibintus! Šis skaičius buvo užregistruotas kaip Lietuvos rekordas.

O šįmet šventės organizatoriai metė iššūkį ir sau, ir Lietuvos moliūgų augintojams, kuriuos skatino vėl padėti Švėkšnos miesteliui patekti į Lietuvos rekordų knygą.

Tad ketvirtadienį nuo pat vidurdienio virė darbai. Švėkšniškiai ir svečiai plušo dirbtuvėse, kas kaip mokėdami skaptavo vietinių ūkininkų suvežtus moliūgus. Savo meno kūrinius parodyti kitiems į parką tempė ir tie, kurie  moliūgus išskaptavo namuose. Didžiausius milžinus darže išauginus, teko juos ir į audeklą susukus dviese tempti ir net paraudus nuo svorio bei linkstant kojoms skubėti į išrinktą vietą parke padėti.

Daugiau nei 85 kilogramų sveriantis moliūgas – žibintas į Švėkšną atkeliavo iš Kauno, o švėkšniškė Marta į šventę atnešė net 6 oranžinius milžinus. Moteris prisipažino, kad ją jau ir azartas pagavęs – šįmet išauginusi vieną 55 kg moliūgą, kitą – 40 kg, kitąmet ji žada pasodinti moliūgus anksčiau, kad 2014 m. Švėkšnos šventėje pūpsotų dar didesni jos žibintai.

150 moliūgų – žibintų paruošusi Švėkšnos neįgaliujų draugija jų atnešti nepajėgė ir padarė įspūdingą reginį tiek suaugusiesiems, tiek vaikams: savo moliūgėlius atvežė vežimu, kurį traukė du prunkščiantys žirgai.

Visą vakarą žibintų kūrėjai ir žiūrovai taip ir zujo ratais aplinkui: rinko vietą savo moliūgui, apžiūrinėjo kitų skaptavimo moliugai IMGP7624gebėjimus. Kai kurie kūriniai ne vieną privertė aikčioti iš nuostabos: moliūgų – žibintų šviesa suspindo per išdrožtus vaiduoklius, širdeles, katinus, įvairius preciziškus ornamentus, herbus ir kitokius simbolius.

Sušalę šventės dalyviai galėjo Neįgaliųjų draugijos ir kavinės „Viesulas“ šeimininkių išvirta arbata pasišildyti, moliūgų pyragu gomurį pasaldinti, moliūginiu punšu pasigardžiuoti, Veiviržėnų mokinių ir „Saulės“ gimnazijos 6-okių keptais keksiukais ir sausainiais pasmaližiauti.

Šių metų rekordas – 1128!

Ir visi tarpusavyje kalbėjosi, renginio organizatorių klausinėjo, kiek gi jau yra moliūgų – žibintų, ar praėjusių metų rekordas jau pralenktas?..

Susirinkusiujų smalsumas buvo patenkintas – pranešta, kad moliūgų – žibintų šįmet parke „užderėjo“ net 1128! Tad ir vėl švėkšniškiai pretenduoja į Lietuvos rekordų knygą.

Šįmet lankytojai galėjo balsuoti už jų nuomone patį gražiausią moliūgą. Suskaičiavus balsus paaiškėjo, kad daugiausiai simpatijų sulaukė moliūgas, prarijęs mažą moliūgėlį (užregistruotas numeriu 296) ir kruopštaus rankų darbo pareikalavęs gėlių pynės skaptavimas (moliūgas nr. 401).

Organizatoriai taip pat nutarė apdovanoti ir du žibintų autorius, kurie įprasmino Švėkšnos miestelio jubiliejinius 510-uosius gyvavimo metus, išskaptuodami gyvenvietės herbą.

Nosį kutenant nuo žvakių liepsnelių įkaitusių moliūgų kvapams, švėkšniškius ir svečius dainomis džiugino Veiviržėnų ansamblis „Viržė“, o surengtu liepsnų šou užbūrė juknaitiškis Paulius. Dainą susirinkusiesiems skyrė ir akcijos „už šviesą“ idėjos autorius V.Didžiūnas, vėliau prisipažinęs, kad, laukdamas šventės labiausiai bijojo dviejų dalykų – lietaus ir per didelio žmonių srauto.

Smalsuolių eilės driekėsi kelis kilometrusmoliugai IMGP7744

Lietus tą vakarą Švėkšnos neaplankė, tačiau žmonės į Švėkšną plaukte plaukė iš visos Lietuvos. Entuziastai iš  kai kurių miestų net autobusus kelionei į Švėkšną buvo užsisakę.

Prie įspūdingo reginio – tūkstančio švieselių parke prisidėjo dar kelios ilgos šviesų linijos. Tai – kai kuriuose į Švėkšną vedančiuose keliuose net 5 kilometrų ilgį siekiančios automobilių eilės.

Miestelėnai džiaugėsi, kad jų miestelis tądien atgijo ir kamščiai susidarė ne išvažiuojant, o įvažiuojant į miestelį.
Neįprasta švente susidomėjo ne tik vietinės televizijos reporteriai, bet ir Rusijos „Life News“ televizijos komanda, kurie bendradarbiauja ir su garsiu pasaulyje televizijos kanalu BBC.

Rekordą pasiekė ir vandalai

Tačiau šventinė nuotaika nuslūgo vos tik sulaukus ryto. Naktį moliūgais – žibintais „pasidžiaugė“ ir vandalai, savotiškai pasiekę dar vieną rekordą – iš tūkstančio moliūgų vos keliasdešimt liko sveikų. Kitos dienos sulaukė tik tie žibintai, kurių piktavaliai negalėjo pasiekti, nes jie stovėjo vandens apsuptoje saloje ir privačioje teritorijoje. Visose parko prieigose mėtėsi moliūgų išspardytos liekanos…

Pasirodo, naktį čia pasidarbavo jauni nenaudėliai – 4-6 klasių vietiniai moksleiviai.

V.Didžiūnas apgailestauja, kad ir antrą, ir trečią švenčių dieną į miestelį vis važiavo smalsuoliai, tačiau pažiūrėti čia jau nebebuvo ko…

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.