Šyliuose suvešėjo šiaudų sodai

Syliu biblioteka siaudu sodasF.Bajoraičio viešosios bibliotekos Šylių filiale vykdant projektą „Bendruomenės  „HUB’as“ bibliotekoje „Atrask savo saviraiškos kodą“ įvyko edukacinis užsiėmimas „Šiaudų sodas – kas tai?“ Jį vedė Bikavėnų senųjų kaimo tradicijų kultūros centro edukatorė Nijolė Stanelienė.

Šiaudų sodas – kas tai? Kaip sako pati edukatorė, tai – lietuviška mandala. Šiaudų sodas ne tik grožis, juose – mūsų tradicijos.

Tokie sodai kabinami virš stalo, o stalas yra sakralinė vieta, kur susirenka visa šeima. Senovėje į javo šiaudą žiūrėjo kaip į žmogaus kūną, šiaudas „išnešioja“ varpą, grūdą, o javai simbolizuoja nenutrūkstamą gyvybę: jie vėl bus pasėti, vėl tęs rugio gyvenimą. Užtat su šiaudais buvo elgiamasi pagarbiai. Nereikia užmiršti, kad šiaudai buvo naudojami ir stogams dengti, ir apavui, skrybėlėms daryti.

Norint padaryti gražų kūrinį iš šiaudų, prireikia didelio pasiruošimo. Birželio mėnesį prasideda paruošiamieji darbai: javus reikia nupjauti, kol dar nesubrendo grūdas, o tik graži varpa. Po to laukia ilgas džiovinimo laikotarpis, ir kai jau visi rudens darbai nudirbti, ilgais rudens vakarais galime pradėti šiaudo paruošimą tolimesniems darbams: reikiamai sukarpyti šiaudą, neišmetant nieko, nes iš visko galima pasigaminti gražių darbelių.

Per užsiėmimą mokėmės pasidaryti gėles, angelėlius, ežiukus, pynėme šiaudinę pynę, kurią nebuvo lengva pinti, perprasti pynimo techniką. Nepastebimai prabėgo laikas darant gražius darbelius, daug sužinojome apie javų šiaudų reikšmę mūsų gyvenime.