Taromatai stovi, bet ne visi jie „išmokyti“ dirbti

DSCF2931Taros supirkimo automatų – taromatų – atėjimas į Lietuvą toks sklandus, kaip žadėta, nebuvo. Tarą superkantys taromatai, turintys gyventojus pratinti nebeglamžyti ir pakrūmėse nemėtyti atlikusių skardinių ar plastiko pakuočių, parduotuvėse jau sustatyti, bet nei vasario 1-ąją, nei visą praėjusią savaitę didžioji jų dauguma dar neveikė. Ne tik Šilutėje, bet ir kituose šalies miestuose.

Taromatus statančios vienos įmonės atstovai aiškino, kad dėl taromatų „proto“ sumaišymo kalti nekantrūs gyventojai, vos pastačius taromatus pabandę į juos grūsti iš anksto kauptas pakuotes. Taromatai – „nekvaili“, tokių senienų nepriėmė ir visai uždarė savo „gerkles“ naujovei…

Juokas juokais, bet Šilutėje kol kas veikia tik vienas kitas taromatas, tačiau nerimauti dėl to neverta. Mat kol kas į parduotuves dar tik pradėtos vežti prekės su tokia tara, kurią būtų galima krauti į taromatą ir už ją gauti 10 centų čekį.

Natūralu, kad parduotuvių darbuotojai pirmiausia stengiasi parduoti sandėliuose esančias prekes, ir tik po to prekybos sales pasieks taromatų atpažįstama tara.

Už seną tarą pinigų negausime

Kaip jau buvo ne kartą skelbta, į taromatus galima grąžinti naujuoju užstato ženklu pažymėtas vienkartines pakuotes bei daugkartinėje užstato sistemoje dalyvaujančias pakuotes: stiklinius giros ir alaus butelius.

Naujoji užstato sistema apima į stiklinę, plastikinę ir metalinę pakuotę (skardines) išpilstytą alų, alaus kokteilius, sidrą, vaisių vyną ir jo kokteilius bei gėrimus, kitus fermentuotus gėrimus, alkoholinius kokteilius ir nealkoholinius gėrimus, girą, taip pat visų tipų vandenį, sultis, nektarą.

Bet sistemoje nedalyvauja vaisių vyno, vaisių vyno gėrimų ir vaisių vyno kokteilių ir stipriųjų gėrimų pakuotės, jos nebus žymimos užstato ženklu. „Rašalo ar degtinės buteliai liko už borto, taromatai nepriima ir pakuočių tų gėrimų, kurie buvo įsigyti ne Lietuvoje.

Laukdami, kol įsigalios naujoji užstato sistema, kai kurie žmonės iš anksto kaupė pakuotes vildamiesi, kad už jas gaus nemažai pinigų. Bet jiems teks nusivilti – anksčiau pagaminta tara nedalyvauja naujojoje užstato sistemoje.

Turėsime įprasti nelamdyti pakuočių

Į taromato angą įdėjus butelį, aparatas jį pasvers, ir paspaudus nurodytą mygtuką išspausdins kvitą. Jame bus nurodyta pinigų suma, kurią galima atsiimti parduotuvėje grynaisiais arba padengti dalį bet kokių prekių kainos.

Tačiau pasinaudoti kvitu ir atsiskaityti juo už prekes galima tik toje parduotuvėje, kurios taromatui pridavėte pakuotes – tai neabejotinas nepatogumas. Bet naujovės sumanytojai ramina, esą ateityje gal ir nebūsime „pririšti“ prie vienos parduotuvės.

Turėsime įprasti nelamdyti nei alaus skardinių, nei plastiko butelių, mat nuo aplamdytų pakuočių taromato įranga negalės nuskaityti brūkšninio kodo. Tad teks priprasti ir prie kur kas didesnių tuščių pakuočių maišų namuose – juk nebėgsi ieškoti taromato vos vieną ar du buteliukus surinkęs?..

Išspausdintą kvitą reikia saugoti ir nuo tiesioginių saulės spindulių, apie tai įspėja užrašas ant jo.

Kvito galiojimo laikas nėra ribojamas – bet kada galima atsiimti pinigus arba sumokėti juo už prekes. Bet jų kaupti nepatartina, nes įrašai ilgainiui blunka.

Nėra ženklintų pakuočių, nėra ir problemos

Didžiausia Pamario prekybos įmonė – UAB „Šilutės prekyba“ savo parduotuvėse pastatė 6 taromatus: „Dobilo“ parduotuvėje Šilutėje, „Šustyje“ Žemaičių Naumiestyje, Kintuose, Saugose, Vilkyčiuose ir Pagėgiuose esančiose parduotuvėse. Kiti bendrovės prekybos taškai yra per mažo ploto, tad juose taromatų visai nebus – pakuotes supirks parduotuvių darbuotojai.

„Alaus butelius kaip pirkome, taip ir perkame, o paženklintų plastiko butelių dar nesame gavę, tai ir taromatų paslaugos nereikėjo. Kadangi sistema dar nebuvo paleista, tai niekas ir nestrigo, ir problemos nebuvo“, – apie pirmąją vasario savaitę smagiai pasakojo šios bendrovės direktorius Egidijus Kuzminskas.

Anot E.Kuzminsko, visas pažangus pasaulis seniai stengiasi surinkti visas atliekas, rūpintis švara gamtoje privalo kiekviena valstybė ir kiekvienas žmogus. O taromatai kaip tik ir padės tai daryti.

Direktorius mano, kad taromatai turi ir dar vieną pliusą – jie visiškai eliminuos retkarčiais kylančius konfliktus tarp prekybininkų ir tų taros grąžintojų, kurie kartais nori priduoti netinkamą tarą ir už ją gauti pinigų. Automatui pretenzijų juk nepareikši…

Visgi „Šilutės prekybos“ vadovams dėl taromatų įdiegimo darbo ir rūpesčių padaugėjo – teko rūpintis ir taromatų pastatymu, ir nervintis, kad juos stačiusios VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ specialistams niekaip nepavyksta jų priversti veikti. Praėjusią savaitę jų derinti į Šilutę atvyko specialistas net iš Estijos, bet ir šis naujųjų aparatų „neįveikė“ – vakar jie vis dar neveikė.

Kaip tik „Užstato sistemos administratoriaus“ statyti taromatai jų laukiantiems pirkėjams „špygas atkišo“ ir kituose šalies miestuose.

„Maximos“ taromatas jau turi klientų

Platų prekybos taškų tinklą Šilutės rajone ir du Klaipėdos rajone turinčios UAB „Egmina“ vadovas Remigijus Baltutis irgi pritaria, kad Lietuvai būtina moderni taros supirkimo sistema, kuri seniai paplito daugelyje užsienio valstybių.
Tačiau „Egmina“ savo parduotuvėse taromatų nestatys, mat jos yra mažesnio nei 300 kv. metrų ploto – svyruoja apie 60-70 kv. metrų. „Tarą perkame ir pirksime įprastu būdu. Bet gal ateityje ir nuspręsime įsigyti taromatų“, – sakė R.Baltutis.

Naująsias pakuotes jau priima šalia didžiojo prekybos centro „Maxima“, Lietuvininkų gatvėje, stovintis taromatas, kurį įrengė UAB „Energetikos objektų statyba“. Prekybos centro vadovė Jovita Jankauskienė sakė, kad turi prekių, pažymėtų užstato sistemos ženklu, ir pirkėjai jau pradėjo jas priduoti į taromatą. Naujosios pakuotės senąsias turi pakeisti per 3 mėnesius – iki gegužės 1-osios.

Žodžiu, šilutiškiai jau gali pradėti žengti koja kojon su laikmečiu.