Tarptautinėje astronomijos olimpiadoje moksleivius sėkmės link lydėjo kraštietis astronomas J.Sūdžius

astronomijaLietuvos mokinių komandą, puikiai pasirodžiusią Tarptautinėje astronomijos olimpiadoje Rumunijoje, sėkmės link lydėjo ir padėjo pasiruošti iš Švėkšnos kilęs mokslininkas, Vilniaus universiteto astronomijos observatorijos docentas dr. Jokūbas Sūdžius.

Garsus Lietuvos astronomas Jokūbas Sūdžius yra Švėkšnos vidurinės mokyklos auklėtinis. Jo vardu yra pavadintas kosmose skriejantis asteroidas „Sūdžius“.

J.Sūdžius gimė 1946 m. Jurgaičių kaime, Švėkšnos valsčiuje. 1963 m. baigė Švėkšnos vidurinę mokyklą. Astrofizikas, gamtos mokslų daktaras ne vienerius metus vadovavo  Vilniaus universiteto astronomijos observatorijai.

Asteroidą, kurį pavadino „Sūdžiaus“ vardu, 2006 m. rugsėjo 27 d. Molėtų observatorijoje atrado lietuvių astronomai Kazimieras Černis ir Justas Zdanavičius. Dangaus kūnas yra apie 2 km skersmens, jo masė – apie 8400 milijonų tonų. Orbitos ekscentricitetas – 0,07, tai reiškia, kad orbita artima apskritimui. Jis nutolęs nuo Saulės 2,65 kartų toliau negu mūsų Žemė. Aplink Saulę apskrieja per 4,3 metų. Pamatyti jį galima tik labai galingais teleskopais ir jis dar nėra nufotografuotas.

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad Lietuvos jaunųjų astronomų komanda Tarptautinėje astronomijos olimpiadoje iškovojo trečią vietą ir pelnė bronzos medalius. Komandinėje rungtyje Lietuvos mokiniai nusileido tik Kanados, iškovojusios pirmą vietą, ir Brazilijos, kuriai atiteko antroji vieta, komandoms.

Iš viso mūsų atstovai grįžo su septyniais bronzos medaliais – vienu komandiniu, penkiais individualiais ir vienu asmeniniu.