Tolerancijos diena, paženklinta gedulu dėl teroristų aukų

traksedziai tolerancijaLapkričio 16 dieną pasaulyje buvo minima Tarptautinė tolerancijos diena. „Liūdnoka Tolerancijos diena po Prancūzijos įvykių, tačiau tai nereiškia, kad nereikia mokyti tolerancijos“, – sakė Traksėdžių pagrindinės mokyklos direktorės pavaduotojas Klemensas Stulga, pasakodamas apie šioje mokykloje surengtą Tarptautinę tolerancijos dieną ir tylos minutę Paryžiaus aukoms atminti.

Tolerancijos mozaikos papuošė mokyklą

Oficialiai visame pasaulyje Tarptautinė tolerancijos diena pradėta minėti prieš 20 metų – 1995-aisiais. Pakantumo, kitos raudonkepuraite tolerancijanuomonės gerbimo įgūdžiai turi būti skiepijami nuo mažens, dėl to kasmet Traksėdžių pagrindinės mokyklos mokiniai dalyvauja Tarptautinės tolerancijos dienos renginiuose.

Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, kasmet inicijuojanti šios datos paminėjimą, ugdymo įstaigoms siūlo bendrą simbolį. Šiemet simboliu pasirinkta mozaika.

Paakinti socialinės pedagogės Jolitos Lileikienės, visą savaitę ikimokyklinukai ir mokiniai, vadovaujami mokytojų kūrė vieną už kitą įmantresnes mozaikas. Iš popieriaus skiaučių, siūlų, kruopų, panaudotų gaiviųjų gėrimų kamštelių buvo kuriamos boružės, bitės, rašomi žodžiai apie toleranciją, palinkėjimai. Vėliau visi apžiūrėjo mozaikų parodą, pasigrožėjo kūriniais.

Aptarimo metu prisiminta, kad Europoje pirmą kartą tolerancija buvo įteisinta 1579 metais Utrechto unijoje – jau tada buvo atkreiptas dėmesys, kad negalima persekioti žmonių už kitamanystę, negalima toleruoti „raganų“ ir eretikų deginimo ant laužo, žydų persekiojimo.

Gaila, kad pasaulis per daugiau kaip 400 metų netoli nuėjo. Baigiantis aptarimui mokiniai ir mokytojai tylos minute pagerbė nuo fanatikų ekstremistų rankų žuvusius taikius Prancūzijos piliečius.

„Raudonkepuriukai“ dalijosi šypsenėlėmis ir delniukais

inkakliai tolerancijaŠilutės lopšelio – darželio „Raudonkepuraitė“ pedagoginė bendruomenė ir vaikų savivaldos klubas „Tvarkiukas“ (vadovės Irena Gvildienė ir Žibutė Šaulienė) kūrybiškai organizavo Tolerancijos dienos minėjimą „Kurkime tolerancijos mozaiką“, įtraukdami visus ugdytinius ir darbuotojus.

Pedagogai su ugdytiniais kalbėjosi apie tolerancijos reikšmę ir prasmę, aptardami gyvenimiškas situacijos, analizavo „nedraugystės“ pasekmes, priešmokyklinukai sprendė užduotėles „Kaip padėti kitokiam“.

Visi vaikai grupėse gamino mozaikos dalis: šypsenėles – mažesnieji, rankutes – vyresnieji, nes visi suprato, kad nusišypsojus vienas kitam blogis išnyksta arba tampa lengvesnis. o padavęs vienas kitam ranką gali tapti draugu, atsiprašyti, priimti Žmogų tokį, koks jis yra. Dauguma vaikų supranta, kad visi Žmonės skirtingi.

Pažaidę draugystės ratelį vaikai kūrė šypsenėlių ir rankyčių mozaiką, pasidžiaugė gražiais darbais.

Inkakliuose – Tolerancijos diena kitaip

Inkaklių mokykla – daugiafunkcis centras (M-DC) Tolerancijos dienos renginį suplanavo netradicinį, kad vaikams jis būtų labiau įsimintinas.

Pasak M-DC vadovo Algimanto Jokšo, puikų renginį vaizdžiai ir įsimintinai pravedė priešmokyklinio ugdymo mokytoja Stanislava Ramonienė. Vaikai ne tik klausėsi mokytojos, bet ir skaitė tolerancijos posakius, spalvino delniukus ir jų spaudais kūrė mozaiką popieriaus lape. Savo rankų spaudus paliko ir pedagogai.

Renginio pabaigoje visi tylos minute pagerbė Paryžiuje žuvusių terorizmo aukų atminimą.