Tuberkuliozė įsisuko į Vainuto gimnaziją: šimtai vainutiškių turi skubiai pasitikrinti

tuberkulioze mantu teigiamasPraėjusią savaitę pranešta apie tuberkulioze užsikrėtusią Vainuto gimnazijos mokytoją. Pranešama, kad mokytojai nustatyta bacilinės (atviros) tuberkuliozės forma. Ji dirbo su keturių klasių moksleiviais. Nuo ko užsikrėtė tvarkinga, švariai gyvenanti moteris,  neaišku.

Pasak Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėjos Romos Jovaišaitės, iškart imtasi būtinų veiksmų: gimnazijos patalpos plaunamos, dezinfekuojamos, penktadienį Vainuto ambulatorijoje Mantu testas atliktas 70-čiai mokinių. Pirmadienį iki popietės patikrinta dalies tirtų mokinių reakcija į Mantu testą – tik vienam vaikui ranka dūrio vietoje buvo šiek tiek paraudusi. Tai nereiškia, kad vaikas yra užsikrėtęs tuberkulioze, tačiau jis bus ištirtas nuodugniau.

Artimiausiu metu Mantu testas bus atliekamas ir kitiems Vainuto gimnazijos mokiniams.

2015 metų duomenimis, Šilutės rajonas pagal sergamumą tuberkulioze smarkiai pirmavo visoje Klaipėdos apskrityje: mūsų rajone atvira šios ligos forma 2015 metais sirgo 26 žmonės, 20 iš jų – kaimų gyventojai, 6 – miestiečiai, jauniausia pacientė buvo aštuntokė mergaitė.

Dažniausiai serga darbingi, bet nedirbantys

Kovo 24-ąją, Pasaulio sveikatos organizacijos sprendimu, minima Tarptautinė tuberkuliozės diena. Ši diena skirta plačiau informuoti visuomenę apie pavojingą infekcinę ligą, šiemet jos šūkis: „Pasiekime 3 milijonus. Suraskime. Gydykime. Išgydykime.“

Tuberkuliozė (TB) – labiausiai paplitusi infekcinė liga, skaičiuojama, kad ja užsikrėtę yra daugiau nei 2 milijardai žmonių visame pasaulyje (kai kuriais duomenimis – net trečdalis žmonijos), daugiausia – besivystančiose šalyse. Kasmet nuo jos miršta 2 milijonai žmonių, užregistruojama 9 milijonai naujų ligos atvejų.

Bet manoma, kad statistikos skaičiai yra tik ledkalnio viršūnė, nes tikrojo užsikrėtusiųjų skaičiaus nežino niekas – juk nemažai žmonių nesikreipia į gydymo įstaigas ir nesitikrina.

Tai konstatuota Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (KVSC) Šilutės skyriuje surengtame Šilutės rajono gydytojų pasitarime, kuriame naujausią informaciją medikams pateikė KVSC Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Ina Kuznecova.   
 
KVSC Šilutės skyriaus surinkti duomenys rodo, kad toji „ledkalnio viršūnė“ mūsų rajone pastaraisiais metais bent nedidėjo. Štai 2011 metais rajone užregistruotas 31 žmogus, sergantis TB, 2012 m. – 27, 2013 m. – 32, 2014-aisiais – 24, o pernai – 26.

Dauguma sergančiųjų yra darbingo amžiaus žmonės: pernai tokių buvo 20 (bet 17 iš jų nedirbo), užpernai – 15 (7 nedirbantys) ir pan. TB serga ir pensininkai bei neįgalieji (pernai – 5, užpernai – 8), ir moksleiviai.

Didesnioji ligonių dalis – vyrai: štai 2014 m. vyrų ir moterų santykis buvo 17 ir 9, o 2014-aisiais – 15 ir 9. Dar didesnis atotrūkis stebėtas 2013 m., kai iš 32 naujai susirgusiųjų 24 buvo vyrai, ir 2012-aisiais – iš 27 sergančiųjų 17 buvo vyrai.

Per pastaruosius 5 metus Klaipėdos apskrityje TB buvo nustatyta 22 vaikams, 7 iš jų gyveno Šilutės rajone.

Specialistai pastebi, kad kasmet Lietuvoje TB diagnozuojama daugiau nei 100 vaikų, o tai rodo, kad daugėja suaugusiųjų, sergančių atvira ligos forma, nes vaikai nuo bendraamžių neužsikrečia.

Šilutė smarkiai lenkia aplinkinius rajonus

Lyginant Higienos instituto Sveikatos informacijos centro parengtus bendrus Lietuvos ir visos Klaipėdos apskrities rodiklius matyti, kad pastarąjį penkmetį mūsų apskrityje sergamumas TB bendrą šalies vaizdą lenkė labai nežymiai. Užtat Šilutės savivaldybė pagal šį rodiklį kai kada net daugiau nei dvigubai viršijo apskrities ir kitų jos rajonų sergamumo rodiklius.

Geriausia situacija iki šių metų buvo Palangos ir Skuodo savivaldybėse, Klaipėdos miestas ir rajonas bei Kretinga jau kelerius metus išlaikė stabiliusir bendram visos šalies fonui artimus rodiklius.

I.Kuznecova priminė ir šiemet vasarį visą šalį sukrėtusį atvejį, kai paaiškėjo TB protrūkio mastas Skuodo Bartuvos gimnazijoje. Mokykloje, kurioje mokosi apie 600 mokinių, atvira pavojingos ligos forma irgi buvo nustatyta mokytojai. Netrukus atlikus tyrimus teigiamas tuberkuliozės testas nustatytas dar ir 77 vaikams, iš jų – keturiems pradinukams. Akivaizdu, kad 2016-ųjų sergamumo rodikliai Skuodo savivaldybėje jau nebebus tokie geri.

Mirtingumo nuo TB rodikliai beveik analogiškai atkartoja sergamumo situaciją, Šilutės savivaldybėje ši liga kasmet nusineša po kelias gyvybes.

I.Kuznecova pabrėžė, kad problema yra tikrai rimta, apie tai apskrities Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus medikai artimiausiu metu ruošėsi informuoti ir Seimo sveikatos reikalų komitetą.

Liga užklupo Vainuto gimnaziją

Praėjusią savaitę Vainuto gimnazijos mokytojai patvirtinta TB diagnozė. Liga nustatyta, kai ji atliko profilaktinį sveikatos patikrinimą. Vasario 29-ąją moteris buvo paguldyta į Klaipėdos tuberkuliozės ligoninę.

Kovo 15 d., antradienį, KVSC Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja I.Kuznecova su Šilutės skyriaus specialistais apsilankė gimnazijoje. KVSC Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė sakė, jog mokyklos vadovams duotos rekomendacijos, ko imtis šioje situacijoje. Gimnazijoje dezinfekuojamos patalpos, moksleivių tėvai raginami pradėti tikrinti savo vaikus, galėjusius turėti kontaktą su sergančia mokytoja.

Pasak R.Jovaišaitės, mokinių tikrinimo rezultatai pradės aiškėti jau šios savaitės pabaigoje. Viliamasi, kad nepasikartos Skuodo situacija – ten paaiškėjo, kad serganti pedagogė tuberkulioze užkrėtė moksleivius.

„Kažkada tuberkuliozė buvo vadinama žemiausio socialinio sluoksnio žmonių liga, bet šiandien ji puola įvairių socialinių sluoksnių žmones“, – sakė R.Jovaišaitė.

Vainutiškiams, besipiktinantiems, kad susirgusi mokytoja jau nuo vasario 29 dienos buvo gydoma, o jie apie ligą sužinojo tik kovo16-ąją, Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas atsako, jog ir jis pats iki tol jokios informacijos neturėjo. Ir negalėjo turėti, nes kol mokytojai nebuvo atlikti tyrimai, tol ir diagnozė nebuvo patvirtinta.

Gydyti vežama ir priverstinai

Bet nereikia manyti, kad medikai tik skaičiuoja ir diagramas paišo, – profilaktinis darbas vyksta nuolat.

Šilutės savivaldybės gydytojas Marius Bartkus pasakojo apie ilgus kelius, kuriuos tenka nueiti socialiniams darbuotojams, medikams ir jam pačiam, kol prikalbina įtarimą keliančius, vadinamųjų socialiai pažeidžiamųjų grupių piliečius tikrintis, o jei reikia – ir gydytis. Tam kasmet skiriama keli tūkstančiai savivaldybės biudžeto eurų, pavyzdžiui, šiemet planuojama skirti 5000 Eur.

Socialiniai darbuotojai, Visuomenės sveikatos biuro specialistai ne tik numato, kuriuos asmenis reikėtų patikrinti, bet ir imasi juos raginti važiuoti į Šilutę. Tiesa, važiuoti savomis lėšomis jiems nereikia – tam naudojami programos pinigai, bet nuo to lengviau nėra: įkalbinėti ir prašinėti, pasak M.Bartkaus, dažniausiai tenka labai ilgai. Nepadeda net tai, kad pasitikrinęs žmogus nemokamai gauna maisto ir higienos priemonių paketą (tokia yra PSO rekomendacija), kad ir tikrinimas, ir gydymas, jei tokio reikės, jam kompensuojamas.

Dažniausia realybė – važiuoti tikrintis sutartą dieną atvyksta vos trečdalis pasižadėjusiųjų…
Pernai iš viso tokiu būdu pavyko patikrinti 112 rajono gyventojų, užpernai – apie 180.

Tų, kuriems TB užkratas nustatomas, laukia gydymas Klaipėdos tuberkuliozės ligoninėje, bet ir čia dirbantys medikai neturi jokių garantijų, kad atgabentas pilietis gydymą baigs. Nemenka pastarųjų dalis pažeidinėja gydymo režimą ar tiesiog pasprunka iš ligoninės, ir ratas vėl užsisuka iš naujo – nuo paieškų…

O TB bakterija tuo metu prisitaiko, ir vėliau dar sunkiau pasiduoda vaistams, o kartais ir visai nebepasiduoda.
„Po kelis kartus ieškom, surandam, įkalbinėjam toliau gydytis. Neretai ir teismu bei uždarymu į Alytaus tuberkuliozės ligoninę, kur gydoma priverstinai pusę metų ir kur sąlygos kai kuo primena įkalinimo įstaigą, gąsdiname. Kartais tai padeda: užpernai kelis šilutiškius išvežėme į Alytų, o pernai priverstinai išvežti nereikėjo nė vieno“, – sakė M.Bartkus.

Vienas ligonis per metus užkrečia iki 30 žmonių

TB galima užsikrėsti tik nuo žmogaus, sergančio aktyvia jos forma. Manoma, kad vienas ligonis atvira TB forma per metus gali užkrėsti iki 30 sveikų žmonių. Jei ligonis laikosi asmens higienos, užkrėstųjų skaičius sumažėja perpus.

Tuberkulioze suserga imlūs bakterijai žmonės. Didesnę riziką užsikrėsti turi sveikatos apsaugos darbuotojai, dirbantys su pacientais, asmenys, vartojantys intraveninius narkotikus ir visi, kuriems yra sumažėjęs organizmo atsparumas.

Rizikos veiksniai yra susilpnėjusi imuninė sistema, diabetas, ŽIV/AIDS, išsekimas dėl maisto stygiaus, paskutinės stadijos inkstų liga, senyvas amžius, vėžio gydymas (chemoterapija), vaistų, skirtų persodintų organų atmetimo profilaktikai naudojimas, Krono liga.

Patekusi į organizmą bakterija sukelia pirminę TB – santykinai nesunkų plaučių susirgimą, kuris paprastai pasireiškia be simptomų. Žmogaus organizmas ginasi – pažeidimo židinio vietoje formuojasi vadinamoji granuloma, ji kalcifikuojasi, ir kai kada liga nebeplinta.

Tačiau apie 50 proc. atvejų infekcija toliau progresuoja ir pasireiškia aktyvia ligos forma per pirmuosius 2 metus, kitiems 50 proc. aktyvi ligos forma gali pasireikšti kada nors vėliau. Kartais aktyvi ligos forma pasireiškia tik pakartotinai užsikrėtus TB.

Skatina skiepytis ir atlikti Mantu testus

Valstybinė ligonių kasa praėjusią savaitę pranešė, kad 35 tūkst. dozių neregistruotos japoniškos vakcinos nuo tuberkuliozės naujagimiams jau pasiekė Lietuvą. Ši vakcinų siunta pristatyta į Užkrečiamų ligų ir AIDS centrą (ULAC), iš kur bus paskirstoma gydymo įstaigoms.

Iš viso vakcinos nuo tuberkuliozės nupirkta 70 tūkst. dozių, kurių turėtų pakakti maždaug 12 mėn. Šiuo metu pristatyto vakcinų kiekio pakaks maždaug pusei metų. Tad gydymo įstaigos gali skiepyti ką tik gimusius mažylius, nesibaimindamos, kad vakcinos gali pritrūkti.

Pasaulio sveikatos organizacija skiepus yra paskelbusi vienu svarbiausių žmonijos išradimų ir iki šiol kovai su užkrečiamosiomis ligomis efektyvesnių profilaktikos priemonių nei vakcinos nesukurta.

2-3 parų naujagimiai Lietuvos gydymo įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, yra nemokamai skiepijami vakcinomis nuo tuberkuliozės.

Siekiant paskatinti ankstyvąją tuberkuliozės diagnostiką, Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis nuo 2014-ųjų lapkričio yra skatinamos tuberkulino mėginio (Mantu testo) atlikimo paslaugos. Gydymo įstaigoms papildomai mokama už šio testo atlikimą 7 metų amžiaus vaikams, taip pat vaikams, priklausantiems rizikos grupėms. Pernai tokio skatinimo dėka buvo atlikta beveik 23 tūkstančių Mantu testų už 62 tūkst. eurų.