Tuberkuliozė: liga kuri vis dar laikoma gėdinga

vaccination-67477 960_720Kasmet kovo 24 – ąją minima Pasaulinė tuberkuliozės diena, skirta informuoti visuomenę apie pavojingą ligą, jos profilaktikos priemones. Daugiau nei 100 žmonių kasmet Lietuvoje miršta nuo ligos, kurios galima išvengti. Kas trečią dieną Lietuvoje nuo tuberkuliozės (TB) miršta žmogus. Per pirmuosius du šių metų mėnesius registruoti 9 vaikų tuberkuliozės atvejai. Dauguma jų turėjo kontaktą su sergančiu tuberkulioze asmeniu. Tarp susirgusiųjų – du vaikai iki 6 mėnesių amžiaus. 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad TB – išvengiama ir išgydoma liga.

Pernai sergamumas vėl didėjo

1882 m. kovo 24-ąją Robertas Kochas atrado TB sukėlėją – mikobakteriją, ir tai atvėrė kelius TB diagnostikai ir gydymui. Tačiau ir šiuo metu tai yra viena pagrindinių mirčių nuo infekcinių ligų priežastis. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kasdien nuo šios ligos miršta 4500 žmonių ir 30 000 užsikrečia ja. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze lygį patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą.

Šilutės rajone sergamumas plaučių tuberkulioze yra didesnis nei Lietuvoje ir Klaipėdos apskrityje. Nuo 2015 m. iki 2017 m. sergamumas TB rajone mažėjo nuo 62,2 iki 45,9 atvejų 100 000 gyventojų, tačiau 2018 m. padidėjo ir pasiekė 54,9. 2018 metais Šilutės rajone išaiškintas 21 naujai plaučių TB susirgęs žmogus, t. y. 19,6 proc. daugiau nei 2017 m. (18 atvejų). Daugiausia 2018 m. TB sirgo nedirbantys asmenys, pensininkai ir negalią turintys žmonės, jie sudarė 80,9 proc. visų susirgusiųjų. Vyrai sudarė 76,2 proc., kaimo gyventojai 80,9 proc. susirgusiųjų.

2018 m. TB nebuvo diagnozuota nė vienam vaikui, daugiausia sirgo 50-59 m. amžiaus žmonės. 2019 m. Šilutės rajone jau užregistruoti 7 sergantieji, iš jų 1 vaikas ir 6 darbingo amžiaus vyrai. Šiemet susirgo 2 Šilutės miesto ir 5 kaimo gyventojai.

Per 2016 – 2018 m. Šilutės rajone dėl TB pasitikrino 727 asmenys, turėję artimą sąlytį su sergančiaisiais.

Sergantieji neretai slepia ligą

Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurios šaltinis – sergantis atvira plaučių TB ligonis. Jis kosėdamas, čiaudėdamas per orą su dalelėmis skleidžia į aplinką bakterijas. Rizika užsikrėsti padidėja, jei ilgai bendraujama su sergančiuoju atvira plaučių TB, ypač prastai vėdinamose patalpose. Užsikrėsti šia liga galima bet kur, tačiau tik dešimtadalis užsikrėtusiųjų suserga.

Atsparumą infekcijai mažina stresas, gretutinės ligos, patirtos operacijos, nusilpusi imuninė sistema. Pirmieji požymiai, kurie leidžia įtarti ligą, yra kosulys, silpnumas, prakaitavimas nakties metu, nesmarkus karščiavimas, kartais skausmas krūtinėje ar padidėję limfmazgiai. Jei kosulys nepraeina daugiau kaip per tris savaites, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Pasitikrinti ypač svarbu tiems, kurių šeimos nariai serga arba anksčiau sirgo TB, kas turėjo sąlytį su sergančiuoju.

Viena iš TB plitimo Lietuvoje priežasčių yra tai, kad liga laikoma gėdinga. Neretai sergantysis slepia ligą nuo artimųjų, nesikreipia pas gydytojus ir nesigydo. Jei žmogus susirgo atvira TB forma, ligos pradžioje jis būna pavojingas aplinkiniams, tačiau pradėjęs gydymą tampa nepavojingas. Ankstyvas ligos išaiškinimas ir gydymas yra pagrindinės priemonės, galinčios ne tik išgelbėti gyvybę, bet ir užkirsti kelią infekcijai plisti. Siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką, rekomenduojama vengti artimo sąlyčio su sergančiuoju, jam kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, o panaudotas išmesti į šiukšliadėžę, dažnai vėdinti ir valyti patalpas, plauti rankas. 

PSO paskelbė 2019-ųjų metų Pasaulinės tuberkuliozės dienos šūkį – „Laikas veikti“ bei paskelbė iniciatyvą „Rasti (išaiškinti), pagydyti visus ir likviduoti TB“. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Šilutės skyriaus specialistai kviečia rajono gyventojus prisidėti prie PSO iniciatyvos ir aktyviai vykdyti TB profilaktines priemones: pajutus požymius pasitikrinti sveikatą, paskatinti artimuosius pasitikrinti. Tuberkuliozė daugeliu atveju yra išgydoma, ligos nereikia gėdytis, svarbu laiku gydytis ir neplatinti šio susirgimo.