Tuberkuliozė paplitusi, tikrinkimės laiku

CoughingNeseniai rajoną sukrėtė žinia, kad Rusnės pagrindinėje mokykloje vienam moksleiviui nustatytas atviros tuberkuliozės atvejis, dar keli vaikai taip pat buvo užsikrėtę šia liga, todėl irgi atsidūrė ligoninėje.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės filialo vedėja Roma Jovaišaitė informuoja, kad pernai mūsų rajone buvo diagnozuoti 27 aktyvios (atviros) plaučių tuberkuliozės susirgimai.

Tarp susirgusiųjų – ir 1 vaikas iki 18 metų amžiaus. Sirgo 10 moterų ir 17 vyrų, 19 kaimo gyventojų ir 8 miesto gyventojai. 66,6 proc. visų susirgusiųjų buvo darbingo amžiaus nedirbantys asmenys.Šiais metais jau užregistruota 16 naujų tuberkuliozės atvejų, iš jų – 1 vaikui iki 18 m. amžiaus.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Ina Kuznecova sako, kad šios pavojingos ligos paplitimas šalyje vis dar išlieka toks aukštas, kad kiekvienas, net ir nejaučiantis negalavimų žmogus kartą per metus turėtų pats kreiptis į gydytojus ir pasitikrinti dėl tuberkuliozės.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro duomenimis, 2012 metais Klaipėdos apskrityje buvo užregistruoti 125 nauji aktyvios (atviros) plaučių tuberkuliozės atvejai, iš jų 5 – vaikams iki 18 m. amžiaus. Šiais metais jau užregistruoti 4 tuberkulioze sergantys vaikai: trys paaugliai, lankantys mokyklas, ir vienas 6 metų vaikas, lankantis lopšelį – darželį.

Vaikų sergamumas tuberkulioze kelia didelį nerimą, nes tai priklauso nuo to, kaip gydomi suaugusieji ir nuo jų požiūrio į ligą. Dažniausiai šia liga suserga vaikai, gyvenantys šalia sergančių ir nesigydančių šeimos narių.

Tuberkuliozė – tai lėtinė infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Sukėlėjai yra labai atsparūs ir plačiai paplitę aplinkoje, tačiau jautrūs tiesioginiams saulės spinduliams.

Liga galima užsikrėsti tik nuo žmogaus, sergančio aktyvia (atvira) tuberkuliozės forma. Manoma, kad vienas atvira tuberkuliozės forma sergantis žmogus per metus gali užkrėsti iki 25 sveikų asmenų, bet jei ligonis laikosi asmens higienos, užkrėstųjų skaičius sumažėja per pusę.

Jei su ligoniu yra glaudus kontaktas (namuose, ypač miegamajame, bare, socialiniame klube, mokykloje, darbo vietoje, turistinėje kelionėje), rizika infekuotis tuberkuliozės mikobakterijomis yra 25-50 proc., o mažiems vaikams tikimybė užsikrėsti nuo sergančių tėvų yra 45-60 proc. Tikimybė užsikrėsti atsitiktinio kontakto metu yra nedidelė.

Tuberkulioze suserga imlūs (jautrūs) bakterijai žmonės. Didesnę riziką užsikrėsti turi sveikatos apsaugos darbuotojai, dirbantys su sergančiais pacientais, asmenys, vartojantys intraveninius narkotikus, negaunanti reikiamos medicininės pagalbos visuomenės dalis. Netvarkingas gyvenimo būdas lemia sumažėjusį organizmo atsparumą ir padidėjusį imlumą tuberkuliozės sukėlėjui.

Pagrindiniai tuberkulioze susirgusių žmonių nusiskundimai – progresuojantis silpnumas, karščiavimas, prakaitavimas, apetito stoka, svorio netekimas, užsitęsęs daugiau kaip mėnesį kamuojantis kosulys, skrepliavimas, atsikosėjimas krauju.

Šie simptomai gali būti sergant ir kitomis ligomis, todėl labai svarbu kuo anksčiau kreiptis į gydytoją. Paraginti ar nuvesti įtartinus asmenis pasitikrinti dėl tuberkuliozės turėtų ne tik medikai, bet ir bendruomenės ar seniūnijos atstovai.

Tuberkuliozė nustatoma atliekant rentgenologinius, bakteriologinius tyrimus ir tuberkulino mėginius (Mantu) vaikams.

Mantu mėginys, atliekamas įšvirkščiant tuberkulino į dilbio odą, naudojamas kaip tuberkuliozės indikatorius, kuris padeda nustatyti pirminį užsikrėtimą vaikystėje. Po 48-72 valandų gydytojas turi apžiūrėti įšvirkštimo vietą. Jei atsiranda kietas, iškilus gumbas, greičiausiai vaikas yra užsikrėtęs tuberkulioze. Tačiau Mantu testas nėra visiškai patikimas, dėl to gavus teigiamus arba abejotinus rezultatus, reikalingi tolimesni tyrimai ir sveikatos būklės sekimas.

Ypač išsitirti turėtų asmenys, kurie priklauso rizikos grupei, t.y. sergantys lėtinėmis ligomis, vartojantys vaistus, slopinančius imuninę sistemą.

Kai tuberkuliozė nustatoma vaikų ugdymo įstaigoje, sąlytį su užsikrėtusiu asmeniu turėjusiems asmenims būtina pasitikrinti sveikatą: vaikams atlikti tuberkulino mėginius, darbuotojams – krūtinės ląstos rentgenogramą. Nustačius infekuotumą (tuberkuliozės ligos sukėlėjas žmogaus organizme yra, bet nesukelia ligos), tokiems asmenims yra skiriamas profilaktinis gydymas, nes jie turi didelę riziką susirgti tuberkulioze.

Asmenys, dirbantys vaikų ugdymo įstaigose ir asmens sveikatos priežiūros įstaigose, privalo pasitikrinti sveikatą vieną kartą per metus. Taip pat kasmet tikrinami tuberkulioze sergančiųjų šeimos nariai, turintys didelę riziką susirgti šia liga.

Kol tuberkuliozės paplitimas šalyje yra didelis, kiekvienas žmogus, net neturėdamas negalavimų, profilaktiškai pats turi kreiptis į gydytoją ir išsitirti bent vieną kartą per metus.