Turi šunį? Tai malonėk susirinkti ir jo š…

sunu ismatos_suo„Pažiūrėkite, kas darosi – skęstame šūduose…“ – savaitės pradžioje užsukusi į redakciją piktinosi nuolatinė „Šilutės naujienų“ skaitytoja Veronika.

Ir ji teisi – nutirpęs sniegas apnuogino dar vieną Šilutės miesto skaudulį – šunų išmatas, kurių apstu kiekviename daugiabučio kieme, pievutėse, ant pylimo palei Šyšą ir visur, visur…

Kas dėl to kaltas? Žinoma, patys žmonės, kurie pavedžioję šunį „pamiršta“ susirinkti jo išmatas. Neatsakingais šunų šeimininkais piktinasi ne vienas šilutiškis. Žmonės pastebi, kad šiemet šunų paliktų krūvelių kaip niekada daug.

 

Reikia prisiimti atsakomybę

„Malonumas gramdyti šuns šūdą ausų krapštuku nuo sūnaus bato pado buvo menkas“, – pasakojo šilutiškė Renata.
„Dovanėlę“ ant bato sūnus, eidamas iš mokyklos, parsinešė jau antrą kartą per vieną savaitę. Kadangi bato padas rantytas, moteris turėjo gal 10 minučių jį gramdyti. O kur dar ta šleikštulį kelianti smarvė?..

Renatą labai piktina neatsakingas šunų šeimininkų elgesys. Ji mano, kad jeigu jau žmogus pasiryžo turėti šunį, tai turėtų malonėti ir jo išmatas susirinkti. Ji neslepia, kad būtent dėl tos priežasties nenori šuns auginti ir pati, nors vaikai ir labai prašo.

Juk gyvūnas yra didelė atsakomybė – reikia įsipareigoti ne tik juo rūpintis, kasdien vedžioti, bet ir susirinkti jo ekskrementus.

Dėl to, kad Šilutės pievelėse jau nebėra kur kojos padėti, piktinasi ir jaunos mamos, stumdančios vežimėlius, ir į darbus, mokyklas skubantys šilutiškiai. Antai viena mama feisbuke komentavo, kad išėjusi pasivaikščioti su vežimėliu, namo grįžo šunų išmatomis išteptais vežimėlio ratais. Situacija su aplink ištižusiomis šuniukų „grožybėmis“ liūdina ir sąžiningai savo šunų išmatas susirenkančius šilutiškius.

„Man ir pikta dėl to. Nors pati turiu šunį, kiekvieną jo atliktą reikalą, net tamsoje su prožektoriumi susirenku. O va dabar vedžioju šunį ir dairaus, kad neįminti kur. Na nieko nėra baisiau. Aš už tai, kad jei turi gyvūną, tai juo reikia visokeriopai rūpintis ir ne tik džiaugtis, bet ir prisiimti atsakomybę“, – rašė Neringa.

Ir ji tokia ne viena, kuri imdama savo šuniuko išmatas, įmina į kito, ir namo grįžta išteptais batais.

Pasiūlo ir į galvą

Kai kurie pilietiški šilutiškiai bando sudrausminti tokius nesusipratėlius. Iš žmonių pastebėjimų galima susidaryti vaizdą, kad sudrausminti šunų šeimininkai elgiasi įvairiai: vieni apsimeta, kad negirdi; kiti nieko nelaukę susirenka savo augintinių krūveles, treti gali pasakyti, kad „tai ne tavo reikalas“ ar net pasiūlyti į galvą… O pasirodo yra ir tokių, kurie, kai jų augintinis kakoja, nusisuka – taigi, kaip paimsi tai, ko nematai…

„Netikiu, kad kiekvienas nuoširdžiai kiekvieną kartą susirenka augintinio išmatas. Matau, kad yra žmonių kuriems rūpi aplinka ir jie nepalieka „torčiuko“, bet dar labai daug tokių, kurie mano, jog vienas kartas nieko tokio… Bet tai netiesa“, – savo nuomonę išsakė šilutiškė.

„Aš prie savo namų vienai moteriai pasakiau ar nereikia kakučių susirinkt? Tai apsimetė negirdėjusi ir nuėjo toliau“, – rašė Karolina.

„Eidama pasiimti vaiko iš darželio, žiūriu moteris stadione, palei darželio tvorą šikina didžiulį šunį. Šuo pakakojo, o šeiminikė koja sniego paspyrė ant to Š. Paklausiau, ar nereiktų jo poniai pasiimti. Tyla, apsimeta, kad nieko negirdi. Pakartojau – tyla.

Išdėjau, kad jos vaikai tame Š pasimurkdytų. Ėjo ir nuėjo, kaip niekur nieko. Toks jausmas, kad man gėda turėtų būti, kad aprėkiau kurčią moteriškę“, – savo patirtą situaciją aprašė Rita.

Kiti šunų augintiniai būna aršesni. „Kai paraginu susirinkti, tai dar galvon pasiūlo. Žiauri padėtis ne tik Šilutėje“, – komentavo Rūta.

Kiti pateikia ir gerus pavyzdžius: „Yra tekę matyt berniuką, metų gal 9-10, aplinkui nieko nebuvo ir kaip tik šuniukas atliko reikalą. Galvojau paliks, bet ne – iš kišenės išsitraukė maišiuką ir susirinko. Čia priklauso nuo auklėjimo ir pačio žmogaus. O tokiems žmonėms, kurie nesusirenka savo šunų krūvelių, linkiu patiems įlipti į savo augintinių kakalus!“

Problema išryškėja pavasarį

Šilutės rajono savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas Remigijus Rimkus irgi pastebėjo, kad ši miesto problema labiausiai išryškėja pavasarį, kai nutirpsta sniegas. Vasaros metu, rudenį, kai sniego nebėra, žymiai pašvarėja miesto aplinka ir problema sumažėja.

Pasak R.Rimkaus, šiltuoju metų laiku visi šunų šeimininkai būna apsirūpinę maišeliais, o specialūs konteineriai šalia šunų vedžiojimo aikštelių visada būna pilni. Anot jo, kai stipriai užsnigo, žmonės išveda šunį, tas greitai kažką padaro, o su sniegu šeimininkas nepaima išmatų. Arba šuns paliktas „daiktas“ yra šiltas, taigi greitai tirpsta ir nusėda sniege, todėl šeimininkas jo nepaima. Kiti žmonės tingi eiti su šunimi į lauką, tai tiesiog paleidžia jį laiptinėje palakstyti. Vėliau augintinį pašaukia ir parsiveda į namus…

Kiekvienais metais Savivaldybė vykdo reidus, kurių metu tikrina ar šunis vedžiojantys miestelėnai turi maišelius, ar šuneliai yra su antsnukiais, ar registruoti. Tokiuose reiduose dalyvauja ir policijos pareigūnai, žiniasklaidos atstovai. Tokius reidus organizuoja Sanitarijos inspektorius, kurio jau du mėnesiai Savivaldybėje nebėra. Šiuo metu yra paskelbtas antrasis konkursas Sanitarijos inspektoriaus vietai užimti, tad kai darbą pradės naujasis specialistas, bus atnaujinti ir reidai.

„Tikėkimės per kelias savaites turėsime specialistą, kuris organizuos šiuos reidus“, – sakė R.Rimkus.

Šilutės PK Veiklos skyriaus viršininkė Jurgita Nausėdienė priminė, jog Administracinių nusižengimų kodekse numatyta, kad pirmą kartą šunų krūvelių nesusirenkančius šeimininkus galima tik įspėti. Užtat vėliau jiems jau galima skirti baudą nuo 30 iki 100 eurų. R.Rimkus sako, kad anksčiau niekada nėra tekę skirti baudų, užtekdavo įspėjimo, kad šunį reikia vedžoti su antsnukiu, su savimi turėti maišelį ir laikytis Savivaldybės patvirtintų naminių gyvūnų laikymo taisyklių.

Tvarkytis turi ir bendrijos

Į redakciją užsukusi Veronika pasakojo, kad su nevalyvais šunų šeimininkais kovoja jau kokius trejus metus. Moters žodžiais sakant, ją tiesiog pykdo šunų paliktos krūvos šalia daugiabučių. Anot jos, šioje srityje trūksta kontrolės, o anksčiau, kai aplinką prie daugiabučių tvarkydavo „Šilutės komunalininkas“, būdavo daug švariau.

Kaip žinia praėjusių metų vasarą pasikeitė daugiabučių namų aplinkos tvarkymo taisyklės. Pagal naująją tvarką, rūpintis teritorija šalia namo turi arba bendrija arba namą administruojanti įmonė. Taigi ir šunų išmatas prie namų turėtų surinkti namo bendrija. Visuomenines teritorijas, priklausančias seniūnijai, tvarko pati seniūnija.

Tačiau, panašu, kad teritorijose prie daugiabučių niekas išmatų rinkti neskuba…